
KiM
Poslanici Srpske liste se zakleli da će se „zalagati za zaštitu teritorijalnog integriteta Kosova“
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
Unija prosvetnih radnika obustaviće danas rad, a protestna okupljanja najavljena su u podne u 47 gradova i opština u Srbiji. Sindikati su, međutim, razjedinjeni, neke nastavnice i nastavnici će stupiti u štrajk, neki ne, neki su članovi sindikata, neki nisu, direktori pojedinih škola prete kaznama, a to čini i ministar prosvete Branko Ružić
Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije (USPRS), kao jedan od četiri reprezentativna sindikata u obrazovaju, pozvala je sve kolege, sindikate i roditelje, da danas u 12 sati širom Srbije izađu na trgove i podrže protest kojim od vlasti zahtevaju da se zaustavi nasilje u školama.
Učešće u protestu, prema podacima USPRS-a, je potvrdilo 820 škola iz 47 gradova i opština u Srbiji u kojima danas neće biti nastave.
Predsednica Unije prosvetnih radnika Jasna Janković je rekla da 1. decembra u školama u kojima postoji Unija neće biti nastave i da je to otpor svemu onome što se u Srbiji dešava i potpunoj nezainteresovanosti vlasti za prosvetu.
„To je naš bunt i to je naš otpor, nema časova 1. decembra“, najavila je Janković i istakla da je u prethodnom periodu bilo previše slučajeva nasilja u školama – kako vršnjačkog tako i nasilja nad zaposlenima. Prosvetni radnici traže i da hitno počnu pregovori da se prosvetarima dodeli status službenog lica.
Protest prosvetnih radnika, baš kao većina protesta u Srbiji, deluje stihijski, strukovni sindikati su razjedinjeni, nema opšte solidarnosti niti konkretne podrške u društvu, izuzevih verbalnih.
Zanimljivo je i da organizatori štrajka u prvi plan ne ističu nikakve socijalne zahteve, uprkos teškom i nepravednom položaju prosvetnih radnika u osnovnim i srednjim školama.
Zbog razjedinjenosti prosvetnih radnika čuli su se i komentari da je protest „propao i pre nego što je počeo“.
„Protest nije propao, ali jeste ideja da svi budemo jedinstveni. Ovo je bila prava, ali i poslednja prilika da svi jedinstveno nastupimo i da pošaljemo poruku da je nasilje u školama neprihvatljivo“, rekao je predsednik Foruma beogradskih gimnazija Aleksandar Markov za „Danas“.
I u Beogradu slika kao u celoj Srbiji: neke škole stupaju u štrajk, neke ne, Deseta Beogradska gimnazija obustavlja nastavu, Treća ne…
Ministar prosvete Branko Ružić je zapretio štrajkačima da se pridržavaju zakona da njih, vlast, ne bi dovodili u „neprijatnu situaciju“ da ih kažnjavaju. Princip protesta i štrajkova je u Srbiji suštinski nakaradan: može štrajk, ali ne sme da se obustavlja rad, tj. protestujte u slobodno vreme.
Neposredan povod za štrajk je slučaj profesorke engleskog jezika Tehničke škole u Trsteniku, kojoj su đaci 9. novembra na času izmakli stolicu, nakon čega je ona pala, dok su je učenici snimali i smejali se. Potom su taj snimak objavili na društvenim mrežama. Vinovnici su u međuvremenu suspendovani iz škole.
U Hrvatskoj su 2019. prosvetni radnici u osnovnim i srednjim školama ujedinjeni stupili u štrajk koji je trajao 36 dana. Tražili su, pored ostalog, povećanje plata i usvajanje akcionog plana protiv nasilja u školama. Vlada Andreja Plenkovića je pred ujedinjenim protestom morala da popusti, prosvetari su dobili su sve što su tražili.
M.N./FoNet/Danas
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
“Naša kuhinja za širenje mržnje i laži se nalazi u ovoj zgradi iznad nas, na ovom istom RTS-u koji i danas širi laži i mržnju. Moja generacija se primila na te laži, verovala je da radimo pravu stvar i da smo mi u pravu a oni drugi da su zli. I oni drugi su to isto mislili za sebe i onda je krenuo točak zla koji nikako da se zaustavi a za mnoge traje i dan-danas”, rekao je Goran Samardžić ratni veteran, koji je bio vršnjak studenata kad je u Sarajevu postao i ratni vojni invalid
Da bi izašla iz političkog ćorsokaka i podela u društvu, Srbija bi trebalo da pojača napore u borbi protiv korupcije, unapredi reforme vladavine prava, uključujući izbor Saveta REM kroz transparentan i sveobuhvatan proces, navela je komesarka za proširenje EU Marta Kos
Posebno zabrinjava to što je medijskim radnicima u RTS uskraćena sloboda kretanja i obavljanje profesionalnih novinarskih zadataka,, a upućene su im i uznemirujuće pretnje, navodi Ministarstvo spoljnih poslova
Mokrih kolovoza više nema, jedino ih treba očekivati na jugu i jugoistoku gde su još uvek mogući kratkotrajni pljuskovi
Vučić i Šešelj: Gde ja stadoh, ti produži
Povratak radikalskog nasilja Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve