Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije (USPRS), kao jedan od četiri reprezentativna sindikata u obrazovaju, pozvala je sve kolege, sindikate i roditelje, da danas u 12 sati širom Srbije izađu na trgove i podrže protest kojim od vlasti zahtevaju da se zaustavi nasilje u školama.
Učešće u protestu, prema podacima USPRS-a, je potvrdilo 820 škola iz 47 gradova i opština u Srbiji u kojima danas neće biti nastave.
Predsednica Unije prosvetnih radnika Jasna Janković je rekla da 1. decembra u školama u kojima postoji Unija neće biti nastave i da je to otpor svemu onome što se u Srbiji dešava i potpunoj nezainteresovanosti vlasti za prosvetu.
„To je naš bunt i to je naš otpor, nema časova 1. decembra“, najavila je Janković i istakla da je u prethodnom periodu bilo previše slučajeva nasilja u školama – kako vršnjačkog tako i nasilja nad zaposlenima. Prosvetni radnici traže i da hitno počnu pregovori da se prosvetarima dodeli status službenog lica.
Protest prosvetnih radnika, baš kao većina protesta u Srbiji, deluje stihijski, strukovni sindikati su razjedinjeni, nema opšte solidarnosti niti konkretne podrške u društvu, izuzevih verbalnih.
Zanimljivo je i da organizatori štrajka u prvi plan ne ističu nikakve socijalne zahteve, uprkos teškom i nepravednom položaju prosvetnih radnika u osnovnim i srednjim školama.
Zbog razjedinjenosti prosvetnih radnika čuli su se i komentari da je protest „propao i pre nego što je počeo“.
„Protest nije propao, ali jeste ideja da svi budemo jedinstveni. Ovo je bila prava, ali i poslednja prilika da svi jedinstveno nastupimo i da pošaljemo poruku da je nasilje u školama neprihvatljivo“, rekao je predsednik Foruma beogradskih gimnazija Aleksandar Markov za „Danas“.
I u Beogradu slika kao u celoj Srbiji: neke škole stupaju u štrajk, neke ne, Deseta Beogradska gimnazija obustavlja nastavu, Treća ne…
Ministar prosvete Branko Ružić je zapretio štrajkačima da se pridržavaju zakona da njih, vlast, ne bi dovodili u „neprijatnu situaciju“ da ih kažnjavaju. Princip protesta i štrajkova je u Srbiji suštinski nakaradan: može štrajk, ali ne sme da se obustavlja rad, tj. protestujte u slobodno vreme.
Neposredan povod za štrajk je slučaj profesorke engleskog jezika Tehničke škole u Trsteniku, kojoj su đaci 9. novembra na času izmakli stolicu, nakon čega je ona pala, dok su je učenici snimali i smejali se. Potom su taj snimak objavili na društvenim mrežama. Vinovnici su u međuvremenu suspendovani iz škole.
U Hrvatskoj su 2019. prosvetni radnici u osnovnim i srednjim školama ujedinjeni stupili u štrajk koji je trajao 36 dana. Tražili su, pored ostalog, povećanje plata i usvajanje akcionog plana protiv nasilja u školama. Vlada Andreja Plenkovića je pred ujedinjenim protestom morala da popusti, prosvetari su dobili su sve što su tražili.
M.N./FoNet/Danas
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com