Vlada Srbije ponudila je u utorak povećanje plata od 11 odsto za sve zaposlene u prosveti. Četiri reprezentativna sindikata najvljuju protest i štrajk
Vlada Srbije je na sastanku sa predstavnicima sindikata prosvete i predškolskog obrazovanja ponudila povećanje plata od 11 odsto svim zaposlenima u prosveti od 1. januara 2025, saopšteno je u utorak iz kabineta premijera.
Osim povećanja plata, u saopštenju se navodi da će svi, izuzev zaposlenih u visokoškolskim ustanovama, do 9. januara 2025. godine dobiti jednokratnu novčanu isplatu u iznosu od 15.000 dinara (oko 130 evra), kao i da će naknada za razredno starešinstvo od 1. januara biti dodatno povećana za jedan odsto.
Takođe, ponuđene su i izmene Kolektivnog ugovora i, što je posebno bitno, Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, prema kome bi trebalo da se prava vrate nastavnicima.
Sindikati ne prihvataju ponudu
Međutim, sindikati su ovu ponudu ocenili „nedostojnom” profesije koju obavljaju i saopštili da nastavljaju dalje sa planiranim sindikalnim akcijama.
Portparolka Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije (USPRS) Mirjana Gašić (RSE) kaže za „Vreme” da iako je ovo pomak u pregovorima, nisu zadovoljni ponudom.
Reprezentativni prosvetni sindikati će u petak, 1. novembra, obustaviti rad u školama Srbije i organizovati protest u Beogradu.
„U petak počinjemo totalnu obustavu rada. U ponedeljak škole u Beogradu i okolnim gradovima počinju sa skraćenim časovima. U drugoj nedelji će to biti škole u Vojvodini, u trećoj Zapadna Srbija, a u četvrtoj Južna”, kaže Gašić.
Ona dodaje da će umnogome dalje korake diktirati broj kolega koji će u petak izaći na protest.
„Ako se pokaže da je snaga velika, možda će pregovori krenuti u nekom drugom smeru”, kaže Gašić.
Sindikati zahtevaju da vlast ispuni dogovoreno iz Protokola koji su sa Vladom potpisali u oktobru prošle godine, među kojima je i izjednačavanje početne plate nastavnika u školama sa prosečnom zaradom na republičkom nivou.
Kasne izmene Krivičnog zakona
Među ključnim zahtevima prosvetnih radnika je i unapređenje bezbednosti u školama.
Do načelnog dogovora sindikata zaposlenih u prosveti i Vlade o uvođenju strožih mera za napade na nastavnike došlo je nakon protesta 16. maja. Premijer Srbije Miloš Vučević izjavio je u junu da će izmene i dopune Krivičnog zakonika, koje se odnose na zaposlene u prosveti, biti usvojene do kraja godine.
Nezadovoljni dinamikom izmena zakona, više od 10.000 nastavnika u osnovnim i srednjim školama Srbije sprovodi „beli štrajk“, odnosno svim učenicima upisuju samo ocene „odličan 5″, prema podacima Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Izjava poslanika SNS Vladimira Đukanovića da je „dete vlasništvo države do punoletstva“ kosi sa svim domaćim i međunarodnim pravnim aktima i konvencijama o pravima deteta, saopštila je Unija studenata socijalnog rada Fakulteta političkih nauka
Kada se dogodilo masovno ubistvo u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ „cela Hrvatska je bila uz nas“ i „mi moramo biti uz Hrvatsku, porodicu ubijenog dečaka, porodice povređenih i njihove učiteljice“, navedno je u pozivu
Kako su naša deca koju su naprednjaci stavljali u svoje izborne slogane proglašena za najveći subverzivni element u državi? I zbog čega je, posle istupa šefa države u Briselu, mnogim građanima došlo da kleknu poput onog novosadskog direktora
Predsednik se uvišestručuje po televizijama proglašavajući iznošenje političkih zahteva nasiljem, a nasilje koje vrše on i njegovi politikom. U čemu je razlika?
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!