Pakao u paklu. Tako bi mogle da se opišu scene stradanja nakon što je pogođena baptistička Al Ahli Arab bolnica u gradu Gaza. U njoj se nalazilo oko 4.000 ljudi, ne samo pacijenata, već i onih koji su tu potražili sklonište smatrajući da su u bolnici sigurni od izraelskih vazdušnih napada. Palestinsko Ministarstvo zdravlja saopštilo je da je ubijeno najmanje 500 ljudi, a da se mnogi nalaze pod ruševinama.
Hamas je za ovaj zločin optužio Izrael.
Izraelska vojska tvrdi da se radi o projektilu koji je na Izrael ispalila organizacija Islamski džihad i koji je pao odmah nakon lansiranja. Ove tvrdnje izraelska vojna komanda je potkrepila navodnim dokazima koje je poslala medijima. „Mi ne gađamo bolnice“, ponavljaju zvaničnici u Tel Avivu.
„Analiza naših operativnih sistema pokazuje da su teroristi ispalili više raketa u Gazi i da su one prolazile u neposrednoj blizini bolnice, kada je pogođena. Obaveštajni podaci iz više izvora koje imamo ukazuju na to da je Islamski džihad odgovoran za neuspešno lansiranje rakete koja je pogodila bolnicu u Gazi“, navodi se u saopštenju izraelske vojske.
Viši savetnik izraelskog premijera Mark Regev rekao je za BBC da izraelske vlasti razmatraju šta se tačno dogodilo i istakao da njihova vojska nikada ne bi „namerno gađala bolnicu”.
„Iz prošlih sukoba sa teroristima u Gazi znamo da u proseku svaka treća raketa koju ispale na nas padne u Gazi“, rekao je Regev.
Protesti širom arapskog sveta
Izrael je, međutim, od 7. oktobra na Pojas Gaze ispalio na hiljade projektila od kojih su mnogi razorili civilne ciljeve i ubili oko 3.000, a ranili nebrojeni broj ljudi. Nakon što je pogođena bolnica, širom arapskog sveta organizuju se protesti zbog „izraelskih ratnih zločina“. Jevrejsku državu optužuju za „genocid“ i pokušaj „etničkog čišćenja“.
Većina žrtava u Al Ahli bolnici su raseljene palestinske porodice, pacijenti, deca, žene, medicinsko osoblje.
Zbog „izraelskog bombardovanja“ bolnice i ubijanja više stotina ljudi predsednik Palestine Mahmud Abas proglasio je u Zapadnoj obali trodnevnu žalost. U saopštenju koje je objavila njegova kancelarija navodi se da je u bolnici, pored pacijenata, bilo i više hiljada raseljenih ljudi, koji su verovali da će tu biti bezbedni.
Abas je otkazao susret sa predsednikom SAD Džoom Bajdenom koji je za danas bio zakazan u Jordanu. Gostoprimstvo je nakon što je pogođena bolnica otkazao i jordanski kralj, kao i predsednik Egipta i nekolicina regionalnih lidera. Tako je Bajdenova mirovna misija propala i pre nego što je slete u Tel Aviv iz koga je trebalo da odleti u Aman. Ni jedan arpaski lider nakon najnovijeg krvoprolića ne može sebi da dozvoli da se sretne sa američkim predsednikom koji od samog početka sukoba Izraelu pruža „nepokolebljivu“ podršku.
Bez obzira na to ko je zaista pogodio bolnicu u Gazi, percepcija Jevreja i rapa o tome se neće promeniti.
J.H./FoNet/CNN
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com