![](https://vreme.com/wp-content/uploads/2025/02/Kragujevac_maraton_18-309x232.jpg)
Studenti
Studenti-maratonci se vratili u Kragujevac
U Ulici Svetozara Markovića, ispred fakulteta, sačekali su ih sugrađani i kolege sa kragujevačkih fakulteta koji su u blokadi
U nedelju je navršeno 100 dana od tragedije u Novom Sadu. Studenti koji blokiraju fakultete ne odustaju od svojih zahteva, ne pokazuju nikave znake zamora i najavljuje nove akcije
Građani koji od institucija Srbije zahtevaju da rade svoj posao su predvođeni studentima 100 dana od tragedije u Novom Sadu obeležili na ulicama više gradova u Srbiji.
Beogradski studenti u blokadi su pod sloganom „Gazimo Gazelu, jer vi gazite pravdu“ blokirali jedan od najprometnijih mostova u gradu na sedam sati.
U Novom Sadu su u nedelju bile blokirane tri raskrsnice, dok je u Nišu organizovana blokada naplatne rampe “Niš-sever”.
Kragujevački studenti su otrčali štafetni maraton do Hrama Svetog Save u Beogradu da bi lično svojim beogradskim kolegama uručili poziv da im se pridruže u protestu koji će biti održan 15.februara u Kragujevcu, na Dan državnosti.
Od Slavije do Autokomande
Istrajnost, borbenost i glad za pravdom kod studenata ne jenjava. Iako su mnogi u početku bili skeptični da će među njima doći do rasipanja energije i entuzijazma, to se nije dogodilo. A sve se čini da i neće
Najveći protest do sada bio je održan 22. decembra na Slaviji kada se okupilo oko 100.000 ljudi.
Kako navode iz Arhiva javnih skupova, na Slaviji i u prilaznim centralnim beogradskim ulicama se tada okupilo više ljudi nego što se nalazilo oko Skupštine u najkritičnijim momentima 5. oktobra 2000.
Usledili su praznici i duga zimska pauza, koju su mnogi studenti proveli spavajući u slušaonicama na fakultetima. Umesto klubova i kafića, za doček Nove godine – punili su ulice.
Potom se na Svetog Savu desila se velika blokada Autokomande.
Osam sati posle početka blokade predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da će svi zahtevi studenata biti ispunjeni narednih dana. Poziv na dijalog, primirje i povratak u studentske klupe nije, međutim, urodio plodom.
Paralelno sa blokadom Autokomande, u Novom Sadu je napadnuta jedna grupa studenata, a jednoj devojci su mladići koji su izašli iz prostorija Srpske napredne stranke palicom slomili vilicu..
Sutradan, dok su studenti, žurno čistili Autokomandu- stigla je vest: premijer Srbije Miloš Vučević je podneo ostavku.
Pad Vlade
Pored Miloša Vučevića, ostavku je podneo i gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić.
Ostavkom premijera vlada je u tehničkom mandatu do izbora novog sastava Vlade ili do održavanja novih izbora u Srbiji.
Opozicija poziva na formiranje prelazne Vlade, koju nazivaju jedinim delotvornim rešenjem za izlazak iz političke krize.
Brojevi i predviđanja
Od obrušavanja nadstrešnice u Novom Sadu prošao je 101 dan. U blokadi se, nešto više od dva meseca, nalazi ukupno 84 fakulteta.
Protesta, odavanja počasti i blokada, bilo je toliko, da bi svaki pokušaj njihovog preciznog prebrojavanja bio traljav i uzaludan.
Centar za istraživačko novinarstvo (CINS) objavio je da je od početka protesta bilo više od 50 napada na studente, uključujući gaženja automobilom, udaranja motkom, pesničenja, šutiranja.
U senci ovih napada, konstantni pozivi na dijalog dolaze od strane predsednika Srbije, zajedno sa primamljivim ponudama – poput povoljnih kredita za stanove. Ili ponude za dijalog sa Rektorskim kolegijumom, koja je mudro odbijena.
Onda usledi red pretnji da će izgubiti uslov za studentske kredite, bužetska mesta i sobe u domovima. Na to studenti kažu- niste nadležni.
Ostaju fokusirani na svoja 4 zahteva, svima dobro poznata.
Sto jedan dan je prošao od tragedije u Novom Sadu. A odgovora ima – nula.
U Ulici Svetozara Markovića, ispred fakulteta, sačekali su ih sugrađani i kolege sa kragujevačkih fakulteta koji su u blokadi
Ana Brnabić je istakla da je spremna da razgovara sa studentima, makar i preko društvenih mreža
Mali je tužio Lazovića zbog toga što ga je na sednici Skupštine Srbije pitao da li je pravosnažno osuđen zbog malverzacija prilikom privatizacije
Sindikat baletskih igrača istakao je da borba studenata postaje i njihova borba za očuvanje profesije, poboljšanje statusa zaposlenih u kulturi, ali i pravednije i zdravije društvo
Srpska pravoslavna crkva je istakla da svako ko je poznavao patrijarha Pavla ili ko je slušao njegove propovedi ili čitao intervjue i bogoslovske tekstove „zna da je bilo kakav, pa i najblaži, politički angažman bio apsolutno nemoguć u njegovom slučaju“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve