
Protesti i blokade
BLOG Večeras skupovi u Nišu i Sremskim Karlovcima, protest radnika u nedelju u Beogradu
Protiče druga nedelja građanske neposlušnosti u Srbiji. Sva današnja dešavanja pratite u našem blogu uživo
Narodna banka ograničila je na 15 meseci kamate na stambene kredite do 200.000 evra. Banke posle isteka roka neće imati pravo da traže od građana da im nadoknade tu razliku
U razmaku od dve nedelje, dogodile su se dve promene na bankarskom tržišu. Od 1. septembra više ne važi moratorijuma na povećanje cena provizija koje banke mogu da napalte klijentima, odnosno Narodna banka Srbije nije produžila ovu odluku, ali je donela novu – ograničila je na 15 meseci kamatnu stopu na stambene kredite do 200.000 evra.
Ova odluka primenjivaće se od oktobra. Kako RTS navodi, banke deluju zatečeno odlukom centralne banke i za sada se ne oglašavaju.
Prema pisanju Jvnog servisa, u toku su vanredne sednice menadžmenta. Trenutno se analizira poslednja odluka i sprema odgovor na nju.
Kakav će biti, za sada se ne zna, ali odmah po ukidanju moratorijuma broje banke podigle su provitije na svoje usloge.
Odluka Narodne banke Srbije odlična je vest za one koji otplaćuju stambene kredite, a takvh je u Srbiji oko 158.000 stambenih kredita, a ova odluka, kako je ograničena na kredite do 200.000 evra, obuhvatiće njih oko 100.000, navode u NBS.
„Može da se desi da se značajno smanji kreditna aktivnost, ali moramo da gledamo i s druge strane, da u predstojećem mesecu štednje možda vidimo i smanjenje tih pasivnih kamata koje banke plaćaju za štedne uloge. Zaista, videćemo proračune kada se javi bankarski sektor, ali ovo je veliki udarac na bankarsku profitabilnost, jer vi ograničavate maržu na oko jedan procenat i razlika između administrativne i tržišne kamate je negde oko tri odsto, što je zaista mnogo“, smatra profesor Univerziteta Singidunum Nikola Stakić.
Na prime, za kredit od 100.000 evra sa fiksnim delom kamate od tri odsto, plus šestomesečni euribor, trenutni rata je 694 evra, a kamata gotovo sedam odsto. Od oktobra kamata se spušta na 4,08 odsto, a rata na 532 evra, dakle 162 evra manje.
Banke posle isteka roka, odnosno kraja 2024. godine, neće imati pravo da traže od građana da im nadoknade tu razliku.
Kako kaže direktor Sektora za kontrolu NBS Darko Stamenković, u zavisnosti od trenutka kada su uzimali kredit, pa do preostalog roka dospeća rate uticaće na smanjenje rate od 10 pa i više od 25 posto“, objašnjava.
“U ovoj godini je došlo do rasta profitabilnosti bankarskog sektora. Oni će podneti deo trenutne krize i povećanja kamatnih stopa, ali to svakako neće uticati na stabilnost finansijskog sistema. Ovo će biti desetak procenata, a u proseku od ukupnog bankarskog profita u bankarskom sektoru ove godine“, kaže Stamenković.
B.G./RTS
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Protiče druga nedelja građanske neposlušnosti u Srbiji. Sva današnja dešavanja pratite u našem blogu uživo
Devetorici Užičana privedenih tokom protesta određen je pritvor do trideset dana. Njihovi sugrađani zahtevaju da ih puste iz zatvora. Ukoliko do toga ne dođe, za nedelju najavljuju do sada neviđeni skup
U četvrtak je počeo jubilarni i ujedno poslednji Exit koji se održava u Srbiji. Na otvaranju se „pumpalo”, a sa Varadinskog mosta u svet je otišla i fotografija crvene šake
Neki policajci će možda u tihu pobunu, možda će uzimati bolovanja, ali teško da će preći na stranu naroda, kaže novinar i bivši inspektor Uglješa Bokić
Šta će se dešavati na ulicama Srbije 11. dana otkako je građanska neposlušnost zavladala ulicama? Užičani su na današnjem protestu dali rok do nedelje da svi pritvorenio budu pušteni da se brane sa slobode, a da ukoliko se to ne dogodi, organizovaće još veći protest. Pratite sva dešavanja u našem blogu uživo
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve