Imenovanje Lahlana Mardoka za predsednika kompanije Foks Njuz i Njuz Korp učvršćuje njegovu poziciju jednog od najmoćnijih medijskih "barona" na svetu
Medijski mogul i milijarder Rupert Mardok povukao se sa mesta direktora Foks i Njuz korporacije nakon sedamdeset godina. Na čelu ova dva medijska giganta nasledića ga njegov sin Lahlan Mardok.
Šta znamo o nasledniku najvećeg medijskog mogula?
Lahlan Mardok (52) jedno je od troje dece koje Rupert Mardok ima sa svojom drugom suprugom, škotskom novinarkom Anom Marijom de Pejster. Rođen je u Londonu, školovao se u prestižnim američkim školama, diplomirao je na Univerzitetu Prinston 1994. Njegov završni rad bavio sa nemačkom filozofijom i počinje citatom lorda Bajrona. Nakon što je napustio Prinston, proveo je veći deo svoje karijere u Australiji, upravljajući poslovima svog oca, prenosi BBC.
Lahlan je nekada bio viđen kao prirodni naslednik poslovanja Njuz Korpa, ali je nakon svađe sa tadašnjim šefom Foks Njuza Rodžerom Ajlsom napustio kompaniju 2005. godine.
Pedi Mening, australijski novinar koji je napisao biografiju Lahlana Mardoka „Naslednik“, kaže da je najstariji sin osećao da je njegov otac trebalo da ga podrži u toj svađi.
„Kada je otišao, bio je odlučan da se više nikada neće vratiti u očevu kompaniju“, kaže Mening.
Osnovao je australijsku investicionu firmu koja je ulagala novac u niz medijskih i marketinških kompanija, pa čak i u kriket tim indijske Premijer lige. Međutim, nisu sve investicije bile uspešne, pa je njegova kompanija pretrpela ogroman gubitak. Tokom 2014. vratio se u carstvo svog oca. Mening kaže da je povratak došao u kriznom trenutku – nakon skandala sa hakovanjem telefona i razvoda Ruperta Mardoka od Vendi Deng.
„Lahlan je osećao da treba da pomogne svom ocu“, kaže Mening.
Političke nesuglasice između braće
Rupert je 2015. imenovao Lahlana i njegovog brata Džejmsa za kopredsedavajuće filmskog studija 21st Sentjuri Foks.
U prilogu „Njujork tajmsa“ iz 2017. opisano je kako su braća pokušala da transformišu kulturu očeve kompanije, zalažući se za veću transparentnost, raznovrsnost na radnom mestu i veću saradnju između redakcija.
Ali filmski studio je prodat Dizniju 2019, a Džejms Mardok je napustio odbor Njuz Korpa sledeće godine, rekavši u pismu ostavke da odlazi „zbog neslaganja oko određenog uređivačkog sadržaja“ i „određenih drugih strateških odluka“.
Objavljeno je da je Džejms donirao stotine hiljada dolara kampanji Džoa Bajdena i bio je frustriran izveštavanjem Njuz Korpa o klimatskim promenama.
U poslovanju Foks Njuz Lahan Mardok će morati da održava i vezu sa bivšim američkim predsednikom Donaldom Trampom koji je nebrojeno puta gostovao na Foks Njuzu, ali je takođe više puta kritikovao tu mrežu i hvalio rivalske konzervativne kanale.
Lahlan Mardok je dao nekoliko izjava o Trampu i njegovoj politici, ali Mening kaže da „nije tajna“ da on i njegov otac nisu veliki obožavaoci bivšeg predsednika.
Foto:Joel Ryan/Invision/AP
„Ali ako se republikanska stranka udruži iza Trampa kao kandidata sledeće godine, Foks njuz neće imati druge opcije osim da ga podrži“, kaže Mening.
Njegova knjiga napominje da Lahlan deli „neku vrstu filozofije“ sa Takerom Karlsonom, bivšim voditeljem Foks njuza koji podržava Trampovu agendu „Učinimo Ameriku ponovo velikom“. Takođe se tvrdi da je Lahlan Mardok odgovoran za odluku Foks njuza da ne emituje uživo saslušanja američkog Kongresa o pobuni na Kapitolu.
Australijski finansijski pregled nedavno ga je postavio na 33. mesto na svojoj listi najbogatijih ljudi u zemlji, sa ukupnim bogatstvom od 2,1 milijarde američkih dolara.
M.J./BBC
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
SNS mobilizuje hiljade građana za veliki miting u Jagodini, a informacije o kvotama, pretnjama i novčanim stimulacijama otkrivaju pozadinu organizacije ovog događaja. Javni pritisak raste dok se poziva na građansku neposlušnost
Urednik KRIK-a Stevan Dojčinović smatra da je slučaj bivše državne sekretarke MUP-a od početka vođen tako da izbegne ozbiljne optužbe, a da dokazi o umešanosti Dijane Hrkalović u kriminalne aktivnosti nisu nikada postali deo zvanične optužnice
Bivša državna sekretarka MUP-a Dijana Hrkalović osuđena je u Specijalnom sudu u Beogradu zbog trgovine uticajem. Sud je utvrdio da je zloupotrebila svoju funkciju kako bi uticala na policijske zvaničnike, ometala istrage i kršila zakon
Korišćenje u dnevnopolitičke svrhe mogućnosti atentata na predsednika države – posebno u zemlji gde je pre četvrt veka mučki ubijen premijer – krajnje je opasno i neodgovorno
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!