Unutrašnja politika
Vanredni izbori: Slamka spasa ili propast za SNS?
Nije izvesno da će vlast Aleksandra Vučića ove godine bežati u vanredne izbore, a još manje da bi opozicija na to pristala. Ali, ako se to desi, kako bi moglo da izgleda?
Među onima koji su izlazili iz Novosadskog sajma na dan izbora uočena dva, odnedavno, javnosti poznata lica. Reč je Dejanu i Milanu Pudaru, osnivačima i predstavnicima Udruženja studenata Republike Srpske u Novom Sadu
Razbijena stakla, vodeni šmrkovi i aktivirani protivpožarni aparati u neredima ispred Novosadskog sajma.
Tu je u nedelju vladajuća Srpska napredna stranka (SNS) imala, kako je saopšteno nakon incidenta zabeleženog kamerama, kol centar.
Do nemilih scena ispred sajma, na dan održavanja lokalnih izbora 2. juna, došlo je kada su opozicionari pokušali da na silu uđu u objekat u čemu ih je policija sprečila.
Policija je zauzela pozicije između dve strane, sve dok objekat nije ispražnjen.
Snimci napuštanja zgrade sajma, desetina aktivista SNS koji istrčavaju iz zgrade, iznose kutije, pokrivaju lice rukama i garderobom, dok opozicionari skandiraju poruke protiv njih, sada su već viralni.
Međutim, među onima koji su izlazili iz Novosadskog sajma Radio Slobodna Evropa (RSE) je uočio i dva, odnedavno, javnosti poznata lica.
Reč je Dejanu i Milanu Pudaru, osnivačima i predstavnicima Udruženja studenata Republike Srpske u Novom Sadu.
Braća Pudar su pre samo dva meseca učestvovala u četvrodnevnoj blokadi Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, tražeći ostavku profesora i novinara Dinka Gruhonjića, zbog izmontirane izjave u kojoj profesor Gruhonjić, navodno, veliča ustaške zločine.
U izjavama za medije tada su se predstavljali kao studentski aktivisti.
Šta pokazuju fotografije sa Novosadskog sajma?
Na nekim od fotografija onih koji napuštaju prostorije na Novosadskom sajmu vidi se, između ostalih, i Dejan Pudar.
Njegov brat Milan Pudar snimljen je u prostorijama kol centra nakon što su opozicioni aktivisti polomili staklo na ulazu.
Na snimku se vidi da su, u to vreme, u prostorijama kol centra boravile i osobe sa „fantomkama“ na glavi.
Šta su osnivači i predstavnici Udruženja studenata Republike Srpske u Srbiji radili u kol centru vladajuće stranke, da li su za angažman na sajmu plaćeni ili su učestvovali u radu kol centra kao članovi SNS, pitanja su na koja braća Pudar nisu odgovorila.
U telefonskom razgovoru sa novinarom RSE, Dejan Pudar je dan nakon izbora zatražio vreme i obećao izjavu. Kasnije, međutim, nije odgovarao na pozive.
Bez odgovora su ostala i pitanja upućena Udruženju studenata Republike Srpske u Srbiji – da li je ovo Udruženje učestvovalo u organizovanju mladih ljudi za rad u kol centru SNS, ukoliko jeste, da li im je taj angažman plaćen i iz kojih izvora.
Na ova pitanja RSE nije dobio odgovor ni iz vladajuće SNS.
Ko su Dejan i Milan Pudar?
Ovo nije prvi put da osnivači Udruženja studenata Republike Srpske u Novom Sadu prisustvuju događaju koji izaziva tenzije.
Uz lidere desničarskih organizacija Eko Četnici i Srpska Kraljevska Omladina Novog Sada, braća Milan i Dejan Pudar učestvovala su i u blokadi Filozofskog fakuleteta u Beogradu od 28. do 31. marta ove godine.
Pojedini predstavnici vladajuće stranke su tada podržali blokadu fakulteta, navodeći da je u pitanju čin nezadovoljstva studenata zbog navodnog govora mržnje Dinka Gruhonjića.
Gruhonjić je prethodno nekoliko nedelja bio izložen brojnim pretnjama i medijskom linču zbog video snimka koji je zlonamerno montiran, a u kojem Gruhonjić, navodno, veliča Dinka Šakića, ustaškog zločinca, koji je u vreme Drugog svetskog rata stajao na čelu koncentracionog logora Jasenovac.
Šta je poznato o Udruženju studenata Republike Srpske?
Kao studenti Pravnog i Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, Milan i Dejan Pudar su u aprilu 2019. osnovali Udruženje studenata Republike Srpske u Novom Sadu.
Dejan Pudar je zakonski zastupnik Udruženja studenata Republike Srpske u Novom Sadu.
Kako se navodi na zvaničnom sajtu Grada Novog Sada, prostorije Udruženja studenata Republike Srpske u Srbiji su otvorene u januaru 2020. godine, a otvaranju su prisustvovali tadašnji gradonačelnik Novog Sada, odnedavni premijer Srbije, Miloš Vučević, i šef Predstavništva entiteta Republike Srpske u Srbiji, Mlađen Cicović.
„Udruženje studenata Republike Srpske – Novi Sad je nevladina, neprofitna organizacija, koja teži izgradnji i jačanju studentskih veza sa obe strane Drine Podizanje nacionalne svesti kod mladih jedan je od ciljeva Udruženja“, navodi se na njihovoj internet stranici.
Jedna od aktivnosti Udruženja je konferencija MOST koja je, kako se na sajtu Udruženja navodi, posvećena povezivanju studenata iz bh. entiteta Republike Srpske i Srbije.
Na Fejsbuk stranici ovog udruženja može se videti i zahvaljivanje na podršci Milošu Vučeviću, u to vreme ministru odbrane, za organizaciju konferencije MOST koja je održana u martu ove godine na Zlatiboru.
Miloš Vučević koji je od pre nešto više od mesec dana predsednik Vlade Srbije i predsednik SNS, nije odgovorio na upite RSE u vezi sa njegovom podrškom ovom Udruženju.
Inače, Udruženje studenata iz Republike Srpske se u više objava na društvenim mrežama i na svom sajtu zahvaljuje i na podršci Arnu Gujonu, direktoru Uprave za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu.
Nije izvesno da će vlast Aleksandra Vučića ove godine bežati u vanredne izbore, a još manje da bi opozicija na to pristala. Ali, ako se to desi, kako bi moglo da izgleda?
Premijer Srbije Miloš Vučević najavio je da će sastanak sa prosvetarima biti zakazan za 9. januar, a sindikatima je u međuvremenu stigao i zvaničan poziv
Studenti Univerziteta umetnosti organizuju blokadu Mostarske petlje 10. januara kako bi skrenuli pažnju na izostanak pravovremenih reakcija institucija. Okupljanje počinje u 13 časova ispred Palate pravde, uz poruku da pravda neće biti ostvarena bez odlučnih pritisaka na nadležne organe
Novopazarski studenti na Instagramu naveli da ih niko nije ucenjivao, ni pretio, „već da su, s obzirom da broj učesnika iz nedelje u nedelju opada, shvatili da više nemaju snage za proteste“
Nakon hladnog vremena i minusa, kreće naglo povećanje temperature i prolećno vreme
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve