Oko 150 srpskih porodica na severu Kosova uskoro bi moglo da bude iseljeno iz svojih stanova, jer je Agencija za upravljanje i verifikaciju imovine na Kosovu, koja je nasledila Agenciju za imovinu UNMIK-a, dostavila tim porodicama obaveštenja o iseljenju iz stanova koje su otkupili od Trepče i drugih društvenih preduzeća, uglavnom 90-ih godina prošlog veka.
Prvi rok za iseljenje porodica koje imaju urednu dokumentaciju o otkupu stanova na osnovu tada važećeg zakona, istekao je 26. juna, a poslednji je polovinom jula, piše Juronjuz.
Agencija za upravljanje i verifikaciju imovine je donela odluku o vraćanju otkupljenih stanova prvobitnim nosiocima stanarskog prava – bez na to obzira ko su sada vlasnici tih stanova, jer se vlasništvo nad stanovima tokom godina menjalo – iako ti prvobitni nosioci stanarskog prava u zakonskom smislu oni nisu bili vlasnici stanova.
Ta odluka je zato kontroverzna po mnogim pitanjima, a nije teško uočiti da ima elemente diskriminacije, jer nema podataka da se Agencija bavila istim problemom i u drugim delovima Kosova.
Istovremeno Agencija gotovo da nije zainteresovana za rešavanje više od 40.000 slučajeva u kojima je imovina Srba sa Kosova uzurpirana tako što im je zemlja oduzeta posredstvom lažnih ugovora ili jednostavno oteta.
Takva odluka Agencije mogla bi da se tumači i kao samo još jedan pritisak na Srbe da se isele sa severa Kosova, a tome svedoče i kratki rokovi za iseljenje, nedostatak pravnog leka i to što nema fleksibilnosti da se pronađu rešenja.
U pitanju su stanovi koji su bili u društvenoj svojini, uglavnom nekadašnjeg rudarskog giganta „Trepča“, ali i drugih društvenih preduzeća iz vremena SFRJ.