U toku je zasednje Generalne skupštine Ujedinjenih nacija u Njujorku na kojoj učestvuje više od 140 svetskih lidera. Srbiju predstavljaju predsednik Aleksandar Vučić, koji će se Generalnoj skupštini obratiti u četvrtak, i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.
Jedna od glavnih tema ovogodišnjeg zasedanja je rat u Ukrajini.
Nismo politički neutralni
Ivica Dačić izjavio je za Glas Amerike da Srbija osuđuje napad Rusije na Ukrajinu, kao i da tim povodom nije politički neutralna.
„Glasali smo za sve rezolucije koje su bile u Ujedinjenim nacijama i nekoj drugoj međunarodnoj organizaciji gde se osuđuje kršenje teritorijalnog integriteta Ukrajine“, ukazao je Dačić odgovarajući na pitanje o neusaglašavanju Srbije sa odlukom Evropskog saveta o produžavanju embarga Rusiji zbog aneksije Krima i Sevastopolja 2014. godine.
Srbija je jedina država regiona Zapadnog Balkana i jedna od retkih u Evropi koja još nije uvela nikakav vid sankcija Rusiji, državi koja se pod međunarodnim embargom nalazi zbog agresije na Ukrajinu.
Dačić je naveo i da je pitanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta postalo značajna tema u međunarodnim odnosima.
„I onda se mi pitamo da li to važi i za naš slučaj, a očigledno ne važi. I onda vidite da tu postoje dvostruki standardi i aršini. I kad to pitanje postavite, morate da vodite računa o svojim državnim i nacionalnim interesima, kada razgovarate o merama ili aktivnostima koje preduzimate na multilateralnom planu“, ukazao je Dačić.
Upitan kako bi se suzdržanost mogla odraziti na članstvo u Evropskoj uniji Srbije, države koja se duže od decenije nalazi u pristupnom procesu i skoro dve godine nije otvorila nijedno pregovaračko poglavlje, Dačić je uzvratio da je pristupanje Srbije EU nesumnjivi spoljnopolitički prioritet.
„Vi znate da i oko toga postoje dvostruki standardi. Srbija ima minimalnu ekonomsku saradnju sa Ruskom Federacijom, za razliku od onih koji su uveli sankcije, a ekonomska saradnja sa Rusijom im stalno raste. To su dvostruki standardi i licemerje. Vi sada govorite o tome zašto bi sada, pri tome, Srbija nema dogovor sa zapadnim zemljama, da li ćete vi predložiti Kosovo za članstvo u UN, a od nas se traži da narušimo odnose sa zemljama koje bi glasale protiv toga“, ukazao je Dačić.
Očekivane pridike
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da da očekuje pridike evropskih lidera zbog toga što Srbija nije uvela sankcije Ruskoj Federaciji.
„Pitanje na mestu i sasvim korektno. Pažljivo ću da ih saslušam i reći ću – lepo što ste mi održali predavanje, ali Srbiju kao predsednik vodim ja. Dok je to tako i dok mi mislimo da možemo da izdržimo te pridike, mi ćemo da vodimo ovakvu politiku. Kada budem shvatio da više ne možemo, više nećemo“, naveo je Vučić.
On je ukazao da je Srbija poslednjih godinu i sedam meseci vodi politiku čija su obeležja ozbiljnost i odgovornost – podsetivši na period kada je Srbija bila pod sankcijama tokom sukoba na području bivše Jugoslavije devedesetih godina prošlog veka.
Još sprema govor
Vučić je izjavio da je govor američkog predsednika Džozefa Bajdena na Generalnoj skupštini UN bio umeren po pitanju Kine, ali da je zanimljivo kako su ljudska prava i prava LGBT populacije stavljene iza teritorijalnog integriteta i suvereniteta.
„Kako se ne setiše toga pre 20 godina“, rekao je Vučić novinarima u Njujorku uoči sastanka sa visokim komesarom EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozepom Boreljom i liderima Zapadnog Balkana.
„Što se Bajdena tiče, vodio je više računa o Kini, analiziraćemo sve. Bio je žestok po pitanju Rusije“, rekao je Vučić.
Na pitanje o govoru koji će održati na zasedanju Generalne skupštine UN, Vučić je rekao da ga još sprema i da radi na njemu, a u skladu s onim što se dešava poslednja tri dana.
B.G./Glas Amerike/RTS
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com