Poslednjih dana širom Srbije bukti veliki broj požara, preko 600. U nekim mestima proglašeno je vanredno stanje. Gde je vatra uzela najveći danak
U ponedeljak (7. jul) Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) objavilo je upozorenje, u koje navodi da je tog dana na teritoriji Republike Srbije registrovano 620 požara na otvorenom prostoru, u periodu od 7 do 19 časova.
U okviru ovih događaja, povređena su dva vatrogasca-spasioca i četiri građana.
MUP je upozorio građane da se odgovorno ponašaju u narednom periodu, u cilju smanjenja rizika od izazivanja požara, jer kako navode, ljudski faktor je jedan od najčešćih uzroka požara.
U gašenju požara širom Srbije angažovani su Sektor za vandredne situacije i Helikopterska jedinica.
Kako je saopšteno iz Ministarstva odbrane, usled izrazito nepovoljnih vremenskih uslova vatra se otela kontroli u okolini Kragujevca, Prokuplja, na planini Tari kao i u opštinama Gornji Milanovac, Kuršumlija, Valjevo, Knić, Veliko Gradište i Bujanovac.
Vatrena žarišta u Srbiji
Najviše je gorelo u Šumadijskom okrugu, gde je zabeleženo 148 požara od kojih su svi ugašeni u utorak ujutru, ali ekipe i dalje dežuraju na najkritičnijim mestima – u Cerovcu i Desimirovcu, navedeno je u saopštenju MUP-a.
„Intervencija na teritoriji grada Kragujevca, opštine Rača, Topola, Knić, Aranđelovac – sve su to požari na otvorenom prostoru gde je gorelo više hektara, sada kada sabiramo nagrubo mogli bismo da kažemo da je gorelo preko 200 hektara otvorenog prostora. Na pojedinim velikim požarima kao što je ovaj u Desimirovcu i Opornici organizovali smo i meštane koji su mnogo pomogli svojim radnim mašinama, koji su dopremali vodu, ali i sa svojim plugovima zaoravali njive i sprečavali širenje požara“, kaže načelnik Uprave za vanredne situacije u Kragujevcu Zoran Kočović, prenosi Nova.
U utorak (8. jul) gradonačelnik Kragujevca Nikola Dašić, na predlog Gradskog štaba za vandredne situacije, proglasio je vandrednu situaciju na teritoriji grada Kragujevca, prenosi N1.
Veliki požar u Desimirovcu i Cerovcu, na ulasku u Kragujevac sa strane Topole. Zaustavljen saobraćaj, vatra je došla ljudima do kuća… pic.twitter.com/R0nWkgeIvA
— Bradom i glavom ja (@bradomiglavomja) July 7, 2025
Kritična situacija zahvatila je i okolinu Bora, posebno selo Krivelj, naselje Banjica, gde vatra još uvek nije stavljena pod kontrolu, prenosi Istmedia.
Plamen je zahvatuo oko 300 hektara šume i niskog rastinja, pri čemu vetar i suva vegetacija doprinose ubrzanom širenju požara.
Zbog nepristupačnog terena, vatrogascima je otežano gašenje požara, a u Boru je proglašeno vandredno stanje.
Gašenju požara u državi priključila se i vojska Srbije sa svojim helikopterima, vatrogasnim vozilima, cisternama i ljudstvom.
U selu Slavnik kod Bojnika, usled nekontrolisanih požara, izgorele su kuće, pomoćni objekti i voćnjaci.
U ataru sela Đakus (opština Žitorađa) buknuo je veliki požar koji je zahvatio desetine hektara, uključujući obradivo zemljište, šljivike i vinograde, pišu Južne vesti.
Na teren su odmah izašli meštani Đakusa, Pejkovca i Glašinca, organizovani i opremljeni mehanizacijom – traktorima, cisternama i prskalicama. Zajedno sa vatrogascima pokušavali su da lokalizuju vatru i zaštite imovinu, u utorak (8. jul).
U akciji je učestvovalo više od 50 traktora, a sve se odvijalo u koordinaciji sa prokupačkim vatrogasnim jedinicama, koje su na terenu bile neprekidno više od 24 sata, ulažući ogromne napore da obuzdaju širenje požara.
Kako se vremenska prognoza naglo promenila, tako je na ovom području prognozirana temperatura od 10 stepeni Celzijusa uz moguću kišu i pljuskove.
Premalo vatrogasaca po stanovniku
Prema podacima Državne revizorske institucije (DRI), u Srbiji je odnos broja vatrogasaca prema broju stanovnika zaostao u odnosu na evropske standarde, piše Magazin za bezbednost.
Evropski standard predviđa jednog vatrogasca na 1.000 stanivnika.
U Srbiji je taj odnos nepovoljan – predviđa se jedan vatrogasac-spasilac na 1.865 stanovnika.
Iako se uključivanjem dobrovoljnih vatrogasnih društava ovaj broj može poboljšati, Srbija je po ovom pitanju daleko ispod želejnog evrospkog proseka.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Glavni urednik „Informera“ Dragan J. Vučićević se požalio da mu je tokom vikenda oštećen porodični dom na Banovom brdu, dok se sa porodicom nalazio u Vrnjačkoj Banji. Prema njegovim rečima, nepoznate osobe su kapiju isprskale farbom, oštetile fasadu i nanele štetu automobilu njegovog komšije. Slučaj je prijavljen policiji
Nakon upozorenja da joj se „sprema nameštaljka“, glavna i odgovorna urednica Jugpresa Ljiljana Stojanović otvoreno govori o pritiscima, pretnjama i pokušajima da se ugasi jedan od retkih nezavisnih medija na jugu Srbije
Organizatori manifestacije „Dani piva“ u Zrenjaninu otkazali su nastup benda Goblini zakazan za 8. avgust, uz obrazloženje da ne žele izvođače sa „političkim konotacijama“. Bend je u otvorenom pismu poručio da ne odustaje od podrške studentima i borbe za slobodu
Gestom pumpanja na Vimbldonu Novak Đoković je na sebe navukao kletve i uvrede režima Aleksandra Vučića. Stavljen je u isti koš sa „blokaderima-teroristima“ i „antisrbima“
I kako će vatrogasci, policajci i lekari da brinu o nebezbednim tunelima? Pa, tako što će da osmatraju brdo i budu spremni ako se brdo obruši na autobus, na primer
Da li biste seli sa Aleksandrom Vučićem za kafanski sto nakon što je pomilovao naprednjačke muškarčine koje su palicom junački polomile vilicu studentkinji? Osim gubitka elementarnih moralnih kočnica, šta još stoji iza ovog čina
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!