Zašto je Srbija nominovala film „Što se bore misli moje“ za nagradu Oskar, a nije neke druge iako imaju mnogo veće šanse od ovog filma?
Zna se da je kulturna diplomatija delotvornija od one uobičajene, da su pozitivne promocije Srbije u svetu njena zasluga.
Takođe, kulturna diplomatija je među glavnim stubovima u Strategiji razvoja kulture do 2025. godine.
Nagrada Oskar za najbolji inostrani film sa ne-engleskog govornog područja je velika i važna prilika da se svetu filma pokaže srpski film, a pre svega – Srbija. Ta prilika i odgovornost je ove godine pripala filmu „Što se bore misli moje“ Milorada Milinkovića.
Ne poredeći kvalitet ovog filma sa onima koji nisu izabrani, a uzimajući u obzir samo svima dobro poznate preduslove da neki film bude nominovan za Oskara, ovdašnja kulturna i medijska javnost smatra da je Milinkovićev film pogrešan izbor, te da je Srbija opet, kao i prethodnih godina, izgubila šansu da bude primećena u Holivudu.
Naime, o nagradama Oskar u svim kategorijama će u naredna tri i po meseca odlučivati 9500 članova Američke filmske akademije. Prošle godine konkurisao je 301 film. Da ne bi gledali tri filma dnevno kako bi izabrali one za nominacije, smatra se da članovi Akademije gledaju samo one sa nagradama na nekom od svetskih festivala.
Sedam članova Komisije Filmskog centra Srbije (FCS) koji su birali film za predstavnika Srbije u Holivudu sigurno znaju za sve do sada rečeno, ali su se ipak odlučili za „Što se bore misli moje“ iako ovaj film nema ni jednu inostranu nagradu, nije učestvovao ni na jednom stranom festivalu, a i tema mu je lokalna: atentat na kneza Mihaila Obrenovića i njegova ljubav prema rođaci.
Takođe, izabrali su Milinkovićev film iako je među osam konkurenata bilo filmova koji zadovoljavaju pomenute uslove i koji bi zato u Holivudu imali veće šanse od „Što se bore misli moje“. Zašto, nisu objasnili.
Film „Da li ste videli ovu ženu“ Dušana Zorića i Matije Gluščeviča je čak već imao američku premijeru, na prestižnom festivalu New Directors/New Films u Njujorku, u Muzeju moderne umetnosti MoMA. Svetsku premijeru je imao na 79. Venecijanskom festivalu na kojem je montažerka Olga Košarić dobila specijalno priznanje u kategoriji do 40 godina. Film je osvojio Gran-pri „Aleksandar Saša Petrović” na 28. Festivalu autorskog filma, a autorima je pripala i nagrada za najbolju režiju na 15. Međunarodnom filmskom festival u Bangoku. Na 24. Međunarodnom festivalu nezavisnog filma „Blek muvi“ u Ženevi , osvojio je nagradu kritike što je ujedno i glavna nagrada festivala.
Foto: Promo
„Čuvari formule“ Dragana Bjelogrlića je na festivalu u Lokarnu osvojio dve nagrade, izuzetno pohvalnu kritiku „Varajetija“ – filmskog magazina koji se u Holivudu čita, i čije se mišljenje uvažava, i pozitivne ocene Screen Daily, Cineuropa, Radio-televizija Švajcarske, kao i zagrebačkog Večernjeg lista. Zatim, učestvovao je na festivalima u Palm Springsu i Sao Paulu koji imaju reputaciju „pit stopova“ u trci za Oskara. Nije zgoreg pomenuti i da glavne uloge u „Čuvarima formule“ igraju Raša Bukvić, sprski glumac sa solidnom internacionalnom karijerom, čije ime nije nepoznato u filmskom svetu, kao i Aleksis Manenti, dobitnik Cezara za ulogu u francuskoj krimi drami „Jadnici“ koja je 2020. godine bila nominovana za Oskara.
Producenti „Čuvara formule“ su Dragan Bjelogrlić i Dragan Šolak, vlasnik nekoliko medija koji objavljuju stavove i pišu o aktivnostima opozicije. Sumnja/pretpostavka da je to bio razlog zašto su ga članovi Komisije eliminisali, nije neosnovana: Filmski centar Srbije koji ih je postavio je državna institucija pa je prirodno da brani državu od onih koji se otvoreno ne slažu sa njenim potezima.
Veliki uspeh je već postigla i „Izgubljena zemlja“ Vladimira Perišića. Premijera je održana krajem maja u okviru takmičarske selekcije Nedelja kritike filmskog festivala u Kanu gde je šesnaestogodišnji Jovan Ginić, koji uz Jasnu Đuričić tumači glavnu ulogu, dobio nagradu „Otkrovenje“ za najboljeg mladog glumca. Na Sarajevo film festivalu, gde je „Izgubljena zemlja“ imala regionalnu premijeru, Ginić je osvojio i nagradu „Srce Sarajeva“ za najboljeg glumca.
Ova tri filma, za razliku od onog koji će Srbija poslati u Holivud, nemaju lokalne teme.
Pa ipak, ponovimo, Komisija FCS-a je izabrala „Što se bore misli moje“. Bioskopska projekcija ovog filma je počela pre desetak dana, za sad je na četvrtom mestu po gledanosti, dok tri pomenuta filma još nisu stigla do bioskopa. Možda će se, jer sve je moguće, na kraju ispostaviti da baš Milinkovićev film zaslužuje Holivud. I da su članovi Komisije ipak isključivo vodili računa o kvalitetu filmova a ne o količini njihove naklonosti prema državi.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
„Vreme je za pravdu! Vreme je za istinu!“, uzvikivao je Koja 1989. Zeleni Zub sada podržava studente koji traže pravdu i istinu, tišinom i bukom koja je ponovo u modi
Poslanik SNS-a Vladimir Đukanović se ne odriče stava da je dete vlasništvo države, a naknadno je pridodao i boga i roditelje. Socijalni radnici su se ogradili od ovakvih stavova i tvrde da su opasni
Građanima se preporučuje da ostanu kod kuće i izbegavaju sva putovanja koja nisu neophodna. Prvi put je pokrenut sistem SMS hitnih informacija građanima u slučaju nepovoljnih vremenskih prilika
Subvencionisani stambeni krediti za mlade koje najavljuje Aleksandar Vučić su obmana. Šta se krije iza ove “darežljive” ponude predsednika Srbije usred studentske pobune
Doba sarme i ruske salate neće ugasiti bunt u Srbiji. Na opoziciji je sada da preuzme politički deo posla, napravi dogovor i svim silama traži prelaznu vladu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Pet je konkurenata za film koji će predstavljati Srbiju u Holivudu na 96. dodeli Oskara za strani film. Neki od njih imaju nagrade, a neki nacionalne teme
Međuvreme
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!