
Protesti u Srbiji
Novi Sad: Sloboda za političke zatvorenike
Protest podrške i solidarnosti pritvorenim aktivistima grupe Stav i Pokreta slobodnih građana
Zašto je Srbija nominovala film „Što se bore misli moje“ za nagradu Oskar, a nije neke druge iako imaju mnogo veće šanse od ovog filma?
Zna se da je kulturna diplomatija delotvornija od one uobičajene, da su pozitivne promocije Srbije u svetu njena zasluga.
Takođe, kulturna diplomatija je među glavnim stubovima u Strategiji razvoja kulture do 2025. godine.
Nagrada Oskar za najbolji inostrani film sa ne-engleskog govornog područja je velika i važna prilika da se svetu filma pokaže srpski film, a pre svega – Srbija. Ta prilika i odgovornost je ove godine pripala filmu „Što se bore misli moje“ Milorada Milinkovića.
Ne poredeći kvalitet ovog filma sa onima koji nisu izabrani, a uzimajući u obzir samo svima dobro poznate preduslove da neki film bude nominovan za Oskara, ovdašnja kulturna i medijska javnost smatra da je Milinkovićev film pogrešan izbor, te da je Srbija opet, kao i prethodnih godina, izgubila šansu da bude primećena u Holivudu.
Naime, o nagradama Oskar u svim kategorijama će u naredna tri i po meseca odlučivati 9500 članova Američke filmske akademije. Prošle godine konkurisao je 301 film. Da ne bi gledali tri filma dnevno kako bi izabrali one za nominacije, smatra se da članovi Akademije gledaju samo one sa nagradama na nekom od svetskih festivala.
Sedam članova Komisije Filmskog centra Srbije (FCS) koji su birali film za predstavnika Srbije u Holivudu sigurno znaju za sve do sada rečeno, ali su se ipak odlučili za „Što se bore misli moje“ iako ovaj film nema ni jednu inostranu nagradu, nije učestvovao ni na jednom stranom festivalu, a i tema mu je lokalna: atentat na kneza Mihaila Obrenovića i njegova ljubav prema rođaci.
Takođe, izabrali su Milinkovićev film iako je među osam konkurenata bilo filmova koji zadovoljavaju pomenute uslove i koji bi zato u Holivudu imali veće šanse od „Što se bore misli moje“. Zašto, nisu objasnili.
Film „Da li ste videli ovu ženu“ Dušana Zorića i Matije Gluščeviča je čak već imao američku premijeru, na prestižnom festivalu New Directors/New Films u Njujorku, u Muzeju moderne umetnosti MoMA. Svetsku premijeru je imao na 79. Venecijanskom festivalu na kojem je montažerka Olga Košarić dobila specijalno priznanje u kategoriji do 40 godina. Film je osvojio Gran-pri „Aleksandar Saša Petrović” na 28. Festivalu autorskog filma, a autorima je pripala i nagrada za najbolju režiju na 15. Međunarodnom filmskom festival u Bangoku. Na 24. Međunarodnom festivalu nezavisnog filma „Blek muvi“ u Ženevi , osvojio je nagradu kritike što je ujedno i glavna nagrada festivala.
„Čuvari formule“ Dragana Bjelogrlića je na festivalu u Lokarnu osvojio dve nagrade, izuzetno pohvalnu kritiku „Varajetija“ – filmskog magazina koji se u Holivudu čita, i čije se mišljenje uvažava, i pozitivne ocene Screen Daily, Cineuropa, Radio-televizija Švajcarske, kao i zagrebačkog Večernjeg lista. Zatim, učestvovao je na festivalima u Palm Springsu i Sao Paulu koji imaju reputaciju „pit stopova“ u trci za Oskara. Nije zgoreg pomenuti i da glavne uloge u „Čuvarima formule“ igraju Raša Bukvić, sprski glumac sa solidnom internacionalnom karijerom, čije ime nije nepoznato u filmskom svetu, kao i Aleksis Manenti, dobitnik Cezara za ulogu u francuskoj krimi drami „Jadnici“ koja je 2020. godine bila nominovana za Oskara.
Producenti „Čuvara formule“ su Dragan Bjelogrlić i Dragan Šolak, vlasnik nekoliko medija koji objavljuju stavove i pišu o aktivnostima opozicije. Sumnja/pretpostavka da je to bio razlog zašto su ga članovi Komisije eliminisali, nije neosnovana: Filmski centar Srbije koji ih je postavio je državna institucija pa je prirodno da brani državu od onih koji se otvoreno ne slažu sa njenim potezima.
Veliki uspeh je već postigla i „Izgubljena zemlja“ Vladimira Perišića. Premijera je održana krajem maja u okviru takmičarske selekcije Nedelja kritike filmskog festivala u Kanu gde je šesnaestogodišnji Jovan Ginić, koji uz Jasnu Đuričić tumači glavnu ulogu, dobio nagradu „Otkrovenje“ za najboljeg mladog glumca. Na Sarajevo film festivalu, gde je „Izgubljena zemlja“ imala regionalnu premijeru, Ginić je osvojio i nagradu „Srce Sarajeva“ za najboljeg glumca.
Ova tri filma, za razliku od onog koji će Srbija poslati u Holivud, nemaju lokalne teme.
Pa ipak, ponovimo, Komisija FCS-a je izabrala „Što se bore misli moje“. Bioskopska projekcija ovog filma je počela pre desetak dana, za sad je na četvrtom mestu po gledanosti, dok tri pomenuta filma još nisu stigla do bioskopa. Možda će se, jer sve je moguće, na kraju ispostaviti da baš Milinkovićev film zaslužuje Holivud. I da su članovi Komisije ipak isključivo vodili računa o kvalitetu filmova a ne o količini njihove naklonosti prema državi.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Protest podrške i solidarnosti pritvorenim aktivistima grupe Stav i Pokreta slobodnih građana
U Novom Pazaru studenti i građani učestvuju u velikom dvanaestočasovnom skupu koji će trajati do 23 sata. Studenti su u subotu ujutro blokirali raskrsnicu na ulasku u Novi Pazar kako bi sprečili autobuse Srpske napredne stranke da krenu put Beograda na skup „Ne damo Srbiju“, ali policija je grubo intervenisala, bacajući ih i gazeći
Nikad se veća kolona Srba nije sa Kosova i Metohije uputila za Beograd, hoće da pokažu kolioko žele da brane svoju državu Srbiju, izjavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić
Pljeskavice, ćevapi, sira i kajmaka, trešti narodni melos, vijori se na roštiljskom dimu gomila srpskih trobojki. Trodnevni vašarski patriotizam u Beogradu u režiji Aleksandra Vučića pod nazivom „Ne damo Srbiju“ trebalo bi da pokaže ko je i dalje veliki, voljeni vođa i da najavi kraj „višemesečnog terora“
Novosadski studenti tokom noći i rano jutros blokirali su GSP u Novom Sadu da ne bi prevozio ljude na miting SNS-a “Ne damo Srbiju” u Beogradu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve