U četiri grada Srbije građani protestuju i najavljuju da ako vlast ne prihvati njihove zahteve, da će se sledeći put okupiti u još deset gradova
Sedmi građanski protest „Srbija protiv nasilja“ počeo je danas u 18 časova u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu.
U Beogradu su se građani okupili ispred Narodne skupštine kako bi krenuli u šetnju ka Mostarskoj petlji, gde će zaustaviti saobraćaj do 21 čas.
Ulice Kneza Miloša, Bulevar kralja Aleksandra, Takovska i Trg Nikole Pašića blokirane su za saobraćaj, a prisutno je desetak saobraćajnih policajaca koji regulišu saobraćaj.
Među veoma brojnim građanima, prisutne su i kartonske figure sa likovima predsednika Srbije Aleksandra Vučića, gradonačelnika Beograda Aleksandra Šapića, ministra policije Bratislava Gašića, direktora Bezbednosno-informativne agencije Aleksandra Vulina i republičke javne tužiteljke Zagorke Dolovac.
“ Mi rudari znamo kako je kada se navikneš na mrak. Danas sam ovde da kažem da i dalje verujem u istinu. Danas sam ovde da kažem da nećemo prihvatiti društvo u kom nema odgovornosti i posledica“, rekao je sa bine okupljenim građanima Nebojša Stanojević, rudar iz Aleksinca koji je preživeo tragediju u kojoj je poiginulo osam rudara.
„I Luka i Ognjen i David su moji drugovi koji su otišli iz ove zemlje, ne u potrazi za novcem, već za slobodom i pravdom, koje nisu uspeli da nađu u Srbiji“, rekao je student FPN Pavle Cicvarić.
UÄŚESNICI PROTESTA Foto: Tanjug
Kako je rekao, studenti neće više ćutati.
„Zamenili smo Desanku Maksimović i J.J. Zmaja rijalitijima, Zmajem od Šipova, Jelenom Karleušom i Draganom J. Vučićevićem“, rekao je on.
Ukoliko se ne ispune zahtevi, pored Niša, Novog Sada, Kragujevca i Beograda, protesti će biti organizovani u još 10 gradova, najavio je novinar i voditelj Smiljan Banjac.
„Ili će stati nasilje ili će stati Srbija“, rekao je i pozvao okupljene da krenu ka Mostarskoj petlji.
UÄŚESNICI PROTESTA Foto: Tanjug
U Novom Sadu građani su se okupili na Pozorišnom trgu, a predviđena je blokada raskrsnice Temerinske i Partizanske ulice do 21 čas. Ruta šetnje nije bila poznata do početka protesta zato što je Ulica Jovana Subotića, kroz koju bi trebali da prođu građani, od petka raskopana i kroz nju je prolaz blokiran.
UÄŚESNICI PROTESTAFoto: Tanjug
U Nišu su se učesnici protesta okupili ispred zgrade Skupštine Grada Niša, a nakon iznošenja zahteva, krenulo se do Gradske kuće i kabineta gradonačelnice Niša Dragane Sotirovski, gde će skup biti završen.
Foto: Tanjug
U Kragujevcu protest je počeo na Đačkom trgu, ispred Prve kragujevačke gimnazije, a nakon šetnje ulicama kroz centar grada završiće se kod Velikog parka.
„Da li je ičija fotelja važnija od nečijeg života, pitala je Staša Pavloviċ, moderatorka protesta u Kragujevcu.
Po njoj „sistem nije zakazao kada su u korov zarasle Šumarice, posečene lipe ispred Suda ili poplavljen Kragujevac, jer korito Lepenice ne održava grad nego Srbija vode koje su taj posao poverile nekoj privatnoj firmi. Vreme je da mi postanemo sistem a da oni odu niz vodu“, zaključila je ona.
Prema izveštačima iz Novog Sada, Kragujevca i Niša, ovo su najbrojniji protesti do sad.
S.Ć./N1/NovaS
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
U sredu je na sednici Skupštine Beograda usvojen budžet za 2025. godinu, za koji je Aleksandar Šapić naveo da pokazuje da vlast ne odustaje ni od jednog važnog projekta. Opozicija kaže, pak, da gradski budžet nije po meri građana
Studenti su Zagorki Dolovac predali 1000 identičnih pisama „za 1000 njenih ćutanja“ s porukom da „počne da radi svoj posao“ nakon čega je ona pozvala studente na razgovor
Glavni odbor Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, a nakon konsultacija sa članstvom, odbio je ponuđeni predlog nadležnih institucija sa kojim je upoznat nakon sastanka 24.decembra
Strukovni sindikat Radio-televizije Srbije pružio je punu podršku studentima i učenicima srednjih škola "u njihovim naporima da protestima jasno i javno iskažu svoje stavove"
Lazar Ristovski je istupio iz članstva u Udruženju dramskih umetnika Srbije zato što se okrenulo protiv Vučića, umesto da mu se zahvaljuje kao on. Ima u njegovom pismu još niz bisera
Subvencionisani stambeni krediti za mlade koje najavljuje Aleksandar Vučić su obmana. Šta se krije iza ove “darežljive” ponude predsednika Srbije usred studentske pobune
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!