Današnji referendum za smenu gradonačelnika u opštinama Severna Mitrovica, Leposavić, Zubin Potok i Zvečan nije uspeo. Na glasanju je zabeležena izuzetno niska izlaznost
Centralna izborna komisija u Prištini saopštila je da je do 15 časova na referendumu o smeni gradonačelnika glasalo ukupno 203 građana od 46.566 koliko ih je upisano u birački spisak.
Prema tim podacima, u Kosovskoj Mitrovici glasala su 64 birača, u Zubinom Potoku 17, u Leposaviću 122, dok u Zvečanu niko nije glasao.
Na severu Kosova danas je održavn referendum za smenu četvorice albanskih gradonačelnika u većinski srpskim sredinama – Erdena Atića, Izmira Zećirija, Ljuzima Hetemija i Iljira Pecija. Birački centri su otvoreni, a glasanje će trajati do 19 časova, prenosi Kossev.
Pravo glasa na današnjem referendumu za smenu gradonačelnika četiri opštine na severu Kosova imalo je 46.556 građana. Na biračkim mestima postavljene su kamere i oznake da su objekti pod video nadzorom.
Srbi su bojkotovali ovaj referendum i izvesno je da će biti teško postići potrebnu minimalnu izlaznost od 50 odsto plus 1 izašlog birača, što bi u ovom slučaju iznosilo 23.279 birača.
„Nemogući uslovi“
Iako su učestvovale u procesu prikupljanja potpisa za smenu albanskih gradonačelnika, srpske stranke na Severu uoči održavanja ovog glasanja odlučile su da na njemu neće učestvovati. Ovaj postupak su objasnili, kako su tada naveli, zbog – nemogućih uslova koje je u ovom procesu odredila Priština.
Srpska lista pozvala je na bojkot referenduma, zbog „nemogućih uslova“, uključujući upravo to i da je za uspešnost referenduma, potrebna izlaznost 50 odsto plus jednog birača koji bi glasao za smenu. Zamerke su se ticale i uvođenja video nadzora na biralištima.
Podršku Srpskoj listi nedavno je dao i srpski predsednik, uz poruku: „na referendumu treba da dobijemo 50 + 1 od ukupno upisanih birača, a nema Srba koji žive 50 odsto. Zato je Srpska lista rekla – nemamo šta da učestvujemo, jer je fizički nemoguće da se to dogodi“.
Međunarodni zvaničnici, sa druge strane, iskazivali su „žaljenje“ zbog odluke Srpske liste, ali i podcrtali da će se referendum održati. Zbog toga su Srpsku listu pozivali da preispita svoje stavove, a Srbe da iskoriste biračko pravo.
S druge strane, pozivali su kosovsku vladu da odgovori na zabrinutost građana i da deluje profesionalno tokom ovog procesa.
Čini se da neće biti zadovoljavajuće izlaznosti na referendumu na Severu u nedelju, ‘složio’ se i kosovski premijer prekjuče, okrivljujući Srbiju.
Za SAD je od ključnog značaja da se Srbima na Kosovu pomogne da shvate kakav će im biti život, poručio je pomoćnik američkog državnog sekretara Džejms O’Brajan tokom skoro pa iznenadne posete Beogradu.
Albanski gradonačelnici od prošle godine upravljaju opštinama na Severu. Na pozicije su došli podrškom na vanrednim izborima od oko tri posto izašlih birača. Izori su održani oko pola godine kasnije pošto su Srbi prethodno napustili većinu kosovskih institucija na Severu, uključujući i lokalne samouprave.
U severnim opštinama se od tada sprovode vidljive promene sa suštinom utvrđivanja kosovske vlasti na Severu i istiskivanju srpskih institucija, simbola i uopšte veza lokalnog stanovništva sa Srbijom.