Nezadovoljni reakcijama vlasti na masovna ubistva u matičnoj državi, Srbi iz Amerike pružili su podršku svojim sugrađanima.
Oni su se ove subote, u isto vreme kada su se protesti održavali u Srbiji, okupili u Vašingtonu ispred rezidencije predsednika Džozefa Bajdena.
Jedan od učesnika, Nemanja Dobrota koji u Vašingtonu radi kao saobraćajni inženjer, smatra učešće na protestima „Srbija protiv nasilja“ građanskom dužnošću, bez obzira na to da li se protest održava u matičnoj državi ili dijaspori.
„Danas sam imao jednu regularnu subotu. Isto kao i većina građana u Srbiji. Odgovornost mora da postoji. To je ono što najviše nedostaje danas u Srbiji “, rekao je za „Glas Amerike“.
Motivi za okupljanje
Kako on objašnjava, na Zapadu, kao i u Srbiji, nedostaje motivacije. A ukoliko se protesti podrže, obično se učesnici optužuju da su strani plaćenici.
„Dovoljno je videti na ulicama Srbije šta se dešava i kako stvari ne funkcionišu. Ne treba veći motiv. Jako simbolično deluje što se trenutno nalazim na Zapadu i neko bi rekao da sam dobio podršku za ovo“.
Jedna od organizatorki protesta Bojana Džakula izjavila je da je Amerika kao liberalna demokratija pogodnije tlo da se digne glas i da je to ono što je motiviše.
„Nada da se Srbija uzdiže je ono što me motiviše da našem narodu pružim podršku ovde gde se nadam da će naš glas dopreti do američkih zvaničnika koji će taj glas preneti onom ko ih je na tako bitnu funkciju u Americi i postavio“.
Rodom je iz Begeča, u Vojvodini, Srbiju je napustila 2009. godine i živela u Švajcarskoj, Nemačkoj, Peruu, Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Deceniju pošto je otišla iz Srbije stigla je u Sjedinjene Države gde živi i radi poslednje četiri godine.
Kako kaže, strahovala je da Srbija postaje zemlja gladnih i preplašenih ljudi, ali su aktuelni protesti dokazali suprotno.
„Ljudi su skinuli plaštove nemoći i staha. Ako oni u Srbiji još imaju snage, otkud nama pravo da ih ne podržimo“, priča Džakula za „Glas Amerike“.
Proteste „Srbija protiv nasilja“ deo međunarodne javnosti označio je najmasovnijim demonstracijama u Srbiji od 5. oktobra 2000. i pada režima nekadašnjeg predsednika Srbije i Savezne Republike Jugoslavije Slobodana Miloševića.
A.E./Glas Amerike
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com