
Protesti i blokade
BLOG Novi dan, novi protest u Užicu
Šta će se dešavati na ulicama Srbije 11. dana otkako je građanska neposlušnost zavladala ulicama? Pratite sva dešavanja u našem blogu uživo
Večeras u 19 časova kreće Spasovdanska litija. Uz patrijarha Porfirija predvodiće je i ruka i žezlo Svetog Save, saopštio je SPC, ne bi li blagosiljala i pomirila posvađani srpski rod
Mošti Svetog Save, odnosno ruka svetitelja iz Mileševe, stigle su sredu u Vaznesenjski hram u Beogradu i danas (četvrtak, 29. maj) će biti deo Spasovdanske litije koju će predvoditi patrijarh srpski Porfirije.
To jest, kako stoji u saopštenju Srpske pravoslavne crkve: ovogodišnji krsni hod, koji još od 1862. godine prolazi ulicama srpske prestonice, predvodiće ruka i žezlo Svetog Save, „zajedno sa njegovim naslednikom, patrijarhom Porfirijem“.
Na sam praznik Vaznesenja Gospodnjeg, u četvrtak, 29. maja, sa početkom u 9 časova, patrijarh Porfirije će predvoditi Liturgiju u Vaznesenjskoj crkvi pokraj Svetiteljevih moštiju i uz sasluženje više arhijereja i sveštenstva.
Patrijarh će zatim u 12 časova, u Skupštini grada Beograda obaviti čin blagosiljanja slavskih darova.
Ruta Spasovdanske litije
Spasovdanska litija kretaće se od raskrsnice ulica kneza Miloša i Kralja Milana do Svetosavskog hrama na Vračaru.
U litiji će pored predstojatelja Srpske Crkve, episkopa, sveštenstva, monaštva i velikog broja bogoljubivih duša, učestvovati i predstavnici republičkih i gradskih vlasti, pripadnici Vojske Srbije, Žandarmerije, orkestra policije, članovi pevačkih i folklornih društava, đaci i studenti.
Mošti Svetog Save biće izložene u njegovom hramu na Vračaru na poklonjenje i celivanje vernicima i narednih dana uz svakodnevna bogosluženja.
Predanje o ruci Svetog Save
Dugo se nije znalo da postoje mošti Svetog Save koje su preživele 1594. godinu, kada su Turci na Vračaru spalili telo svetitelja, a prema predanju, mošti su sačuvali monasi koji su levu ruku Svetog Save odvojili od tela i sakrili, prenosi RTS.
Tokom više od 400 godina skrivanja, mošti svetitelja su menjala mesta, a od 2007. godine su u manastiru Mileševa.
Profesor Bogoslovskog fakulteta u Beogradu Vladimir Vukašinović za RTS kaže da nije slučajno da je baš ruka preživela, jer „ruka kod svetitelja služi samo dobrome“.
„Rukom se mirimo kad se rukujemo, rukom grlimo one koje volimo. Rukom dobronamerno pokazujemo put onima koji su se izgubili – trenutno ili stalno“, rekao je sveštenik.
Namera je, objašnjava, da Sveti Sava rukom pomiri, zagrli i pokaže put srpskom društvu. Na ruci, kaže se, nedostaje mali prst koji se čuva u Bugarskoj, u manastiru Pokrova Presvete Bogorodice.
Izvor: FoNet/RTS/Danas
Šta će se dešavati na ulicama Srbije 11. dana otkako je građanska neposlušnost zavladala ulicama? Pratite sva dešavanja u našem blogu uživo
U srpskim udžbenicima je poslednjih godina posvećeno više pažnje devedesetim godinama, ali na "najpogrešniji mogući način". U slučaju Srebrenice je tako očigledna namera "negiranje genocida ili potpuna relativizacija onoga što se dogodilo"
Pobuna građana protiv režima Aleksandra Vučića eskalirala je po završetku Vidovdanskog protesta, a sa tim i prekomerna upotreba sile policije. Lista brutalnih postupaka Žandarmerije, Policijske brigade i Interventne jedinice od početka studentskih protesta u novembru prošle godine je poduža
Arhiepiskop i mitropolit žički Justin, jedini episkop Srpske pravoslavne crkve koji služi u Srbiji koji je u februaru potpisao pismo podrške studentima, sada je pozvao vlast da štiti svoj narod
Nismo na ulicama da pratimo profesionalizam policijaca, već njihovu odanost vladajućoj partiji, kaže za „Vreme“ jedan inspektor Sektora unutrašnje kontrole MUP-a
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve