Od 2024. godine građani Kosova i Metohije ipak neće moći slobodno da putuju po celoj Evropskoj uniji. Španija će biti jedina zemlja Šengen zone koja neće primeniti odluku o viznoj liberalizaciji za građane Kosova i Metohije, koju je nedavno usvojio Evropski parlament.
Portparolka Evropske komisije Anita Hiper izjavila je da je „priznavanje putnih isprava nacionalna nadležnost“.
Španija, uz još četiri zemlje Evropske unije, Grčku, Slovačku, Rumuniju i Kipar, nije priznala nezavisnost Kosova.
Kako prenosi RTS, za razliku od Slovačke i Grčke, Španija ne priznaje putne isprave koje izdaju prištinske institucije.
S druge strane, Slovačka i Grčka prihvataju obične kosovske pasoše, ali ne diplomatske i posebne.
Evropski parlament je u utorak bez glasanja odobrio odluku o viznoj liberalizaciji za građane Kosova i Metohije.
Nova pravila će vlasnicima pasoša koje izdaju prištinske vlasti omogućiti da ulaze u Evropsku uniju bez vize, a odluka će početi da se primenjuje najkasnije 1. januara 2024. godine.
Za koga ne važi vizna liberalizacija
Za građane Kosova sa srpskim pasošom, izdatim u Koordinacinoj upravi iz Beograda, odluka o viznoj liberalizaciji ne važi.
Kako je za N1 potvrđeno u kabinetu Tajsa Rojtena, poslanika Evropskog parlamenta i autora Sporazuma o viznoj liberalizaciji, ona se odnosi samo na „dokumenta koja izdaje Kosovo“.
Prema Uredbi Vlade Srbije iz 2009. godine, državljanima Srbije koji imaju prebivalište na Kosovu i Metohiji, kao i onima kojima su uverenja o državljanstvu izdata od organa nadležnih za područje KiM, a nemaju prijavljeno prebivalište u Republici Srbiji, pasoši se izdaju u Koordinacinoj upravi MUP-a Srbije.
Zamenik kosovskog premijera Besnik Bisljimi izjavio je da svi koji imaju pasoše izdate u Srbiji imaju rok od osam meseci da uzmu legalne kosovske isprave, kako bi mogli da putuju bez viza u zemlje Evropske unije, preneo je FoNet.
Decenija razgovora o vizama
Razgovori o ukidanju viza za građane Kosova i Metohije počeli su još 2012. godine. Odluka Evropskog parlamenta počeće da važi od 1. januara 2024. godine.
Španija je odbila da ta odluka stupi na snagu tokom njenog predsedavanja Evropskom unijom.
Srbija, Crna Gora i Severna Makedonija vizni režim nemaju od decembra 2009, a Albanija i Bosna i Hercegovina od decembra 2010. godine.
B.G./FoNet/RTS/N1
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com