Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Od raskola u SRS pre 15 godina do danas bilo je dosta teških reči između nekadašnjih partijskih saboraca, pogotovo u periodu pre nego što se Šešelj vratio iz Haga
Najbliži saradnici i kumovi, ljuti neprijatelji, pa koalicioni partneri i dalje kumovi. Ovako bi se ukratko mogao opisati odnos predsednika Srpske radikalne stranke Vojislava Šešelja i nekadašnjeg generalnog sekretara SRS-a, nekadašnjeg lidera naprednjaka i sada predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
„Imao sam razgovore sa Aleksandrom Vučićem, Anom Brnabić i Darkom Glišićem i dogovorili smo se da SRS ide u koaliciju sa SNS na beogradskim izborima i na opštinskim i gradskim izborima u unutrašnjosti Srbije“, reči su Vojislava Šešelja kad je obnaordovao da će posle 15 godina od razlaza nekada najbliži saradnici ponovo sarađivati.
U tih 15 godina bilo je dosta teških reči, pogotovo u periodu pre nego što se Šešelj vratio iz Haga gde je osuđen na deset godina zatvora zbog ratnih zločina nad hrvatskim stanovništvom u vojvođanskom selu Hrtkovci.
Šešelj je svoje tri knjige, objavljene upravo dok je bio u pritvoru u Ševeningenu, posvetio upravo Aleksandru Vučiću. Te knjige, upečatljivih naslova kakve ih Šešeljeve knjige uvek i imaju kad se ostrvi na nekoga, i dalje se mogu naći na sajtu Srpske radikalne stranke.
„Portparol lopovske stranke Aleksandar Vučić“, prva je u nizu pod rednim brojem 106 u sekciji sabrana dela. U opisu knjige se navodi: „U tri tematske celine su objavljeni: otvoreno pismo povratnika u Srpsku radikalnu stranku od 5. maja 2009. godine; stenografske beleške sa zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u periodu od 2. aprila do 5. maja 2009. godine, kada je nakon nelegalnog udaljavanja iz parlamenta gotovo kompletne poslaničke grupe Srpske radikalne stranke, jedino Marina Raguš zastupala stavove srpskih radikala i medijski nastupi funkcionera Srpske radikalne stranke tokom septembra i oktobra 2008. godine.“
Druga, pod redinom brojem 107, je „Srpski baron Minhauzen Aleksandar Vučić“. Navodi se da se radi o medijskoj hronologiji neuspelog puča u Srpskoj radikalnoj stranci, oslikanoj kroz radijska i televizijska gostovanja Tomislava Nikolića i Aleksandra Vučića tokom oktobra i novembra 2008. godine.
Treća knjiga posvećana aktuelnom predsedniku Srbije ima naslov „Sanaderova mačkica Aleksandar Vučić“ i barem prema opisu sadržaja trebalo bi da predstavlja nastavak prethodne: „Medijska hronologija neuspelog puča u Srpskoj radikalnoj stranci, ilustrovana kroz javne nastupe Tomislava Nikolića, Aleksandra Vučića i ostalih izdajnika stranke tokom 2009. godine.“
Ove tri knjige objavljene su tokom 2009. i 2010. godine.
Srpska napredna stranka, koja je i nastala iz Srpske radikalne stranke pre 15 godina, ne oglašava se o zajedničkom izlasku sa radikalima na lokalne izbore.
„Oni koji su nosioci u javnoj sferi diskursa mržnje, diskursa koji je ne samo neprihvatljiv sa stanovišta univerziteta već sa stanovišta bilo kojih ljudskih vrednosti, humanosti i to je jedan radikalni oblik pokazivanja svoje moći“, izjavila je za Insajder kulturološkinja i profesorka emerita Milena Dragićević Šešić.
Šta rade kada ulaze u koaliciju sa strankom iz koje su potekli – sva je prilika bore se za svaki glas i to bukvalno.
„Vraćanje u zagrljaj Šešelju“ pokazuje količinu Vučićevog straha od gubitka vlasti i dolaska pravde“, izjavio je predsednik SSP Dragan Đilas. Nije se, zaključuje, Šešelj promenio i učlanio u Srpsku naprednu stranku, nego se Vučić vratio u radikale.
Politički analitičar Boban Stojanović saradnju SNS i SRS vidi kao pokušaj da se sačuvaju glasovi.
„Da sačuva nekih 8.000 do 14.000 glasova koliko su radikali imali na prošlim izborima u Beogradu, da oni ne ostanu ispod cenzusa i da pomognu da lista SNS ima što više glasova i da možda taj jedan mandat bude presudan na tim izborima i iz tog razloga Vučića je posegao čak i za vraćanjem Vojislava Šešelja pod okrilje svoje političke partije“, rekao je Stojanović za N1.
Iako to nije bilo veliko iznenađenje, ipak je kao politička zanimljivost osvanula najava lidera Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislava Šešelja da će na beogradskim i lokalnim izborima nastupati u koaliciji s vladajućom SNS, dok će na republičke izbore izaći samostalno. Aleksandar Vučić je verbalnom gimnastikom pokušao da se distancira od radikala rekavši „kako sa njima neće formirati vladu“, ali istovremeno nije demantovao saradnju na lokalnom nivou.
Jasno je da Šešelj već neko vreme aktivno sarađuje sa SNS i ima veliki prostor u medijima za napade na opoziciju, skreće pažnju Dušan Spasojević. „Ta koalicija nam govori da je vlast jako zabrinuta za rezultat na beogradskim izborima. Verovatno će stoga u koaliciju pokušati da uključe sve one koji nose bilo koju količinu glasova u pokušaju da spreče poraz u glavnom gradu Srbije“, kaže Spasojević za Dojče vele.
Sredinom juna Vučić je bio na slavlju kod Vojislava Šešelja. Vučić je izjavio da je bio na proslavi povodom venčanja Šešeljevog sina iako, kako je naveo, vode „različitu politiku“.
„Ne stidim se što sam kumovima otišao da čestitam krštenje i venčanje“, rekao je tada Vučić.
B.G./Insajder/N1/Dojče vele
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve