
Nemačka
Strani studenti kao izvor prihoda
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
Posle šest nedelja štrajka dogovoreno je rekordno povećanje plata. Ovaj štrajk ostaće upamćen i po tome što se prvi put u istoriji dogodilo da se jedan američki predsednik direktno uključio u njega
Kompanija Ford i pregovarači sindikata Ujedinjenih automobilskih radnika (UAW) postigli su načelni dogovor posle šestonedeljnog štrajka, saopštio je u sredu predsednik sindikata Šon Fejn. Reč je o ugovoru na četiri i po godine, koji bi radnicima doneo rekordno povećanje plata.
Sporazum, koji tek treba da odobre lideri i članovi sindikata, bio bi prvi koji je proizašao iz štrajka 45.000 radnika protiv Forda, Dženeral Motorsa i kompanije Stelantis koja proizvodi modele Krajsler. Štrajk je počeo 15. septembra.
Fejn je izjavio da je sindikat automobilskih radnika postigao istorijski dogovor sa Fordom, koji uključuje povećanje plata od 25% tokom trajanja ugovora.
Ako ugovor ratifikuju Fordovi radnici, njime bi se postavio standard za pregovore sa Dženeral Motorsom i Stelantisom. Ugovor ističe 30. aprila 2028.
Bajden pozdravio dogovor
Predsednik Bajden, koji je ne samo podržao štrajk automobilskih radnika, već i postao prvi predsednik u američkoj istoriji koji je ne samo podržavo, već posetio štrajkače, krajem septembra u Mičigenu, saopštio je da pozdravlja vest da su sindikat ujedinjenih automobilskih radnika i Ford „posle teških pregovora, vođenih u duhu dobre volje, postigli istorijski načelni sporazum.“
Predsednik je naveo da dogovor donosi rekordno povećanje plata radnicima koji su „toliko toga žrtvovali da bi legendarne kompanije Velike trojke nastavile da budu lideri u svetu po kvalitetu i inovacijama“.
Bajden je podsetio da će konačnu reč o ugovoru narednih dana dati sami članovi sindikata i rekao da je sporazum „svedočanstvo o snazi poslodavaca i zaposlenih kada se udruže da reše svoje nesuglasice za pregovaračim stolom, na način koji pomaže kompanijama da budu uspešne, a radnicima da osiguraju plate i beneficije na osnovu kojih mogu da podižu svoje porodice, i penzionišu se sa dostojanstvom i poštovanjem“, saopšteno je iz Bele kuće.
Veliki gubici
Ugovor sa Fordom bi radnicima doneo rekordno povećanje plata i poništio ustupke na koje je sindikat pristao u seriji ugovora od 2007, kada su Dži Em i nekadašnji Krajsler bili na putu ka bankrotstvu, a Ford stavljao imovinu pod hipoteku da bi nastavio sa radom.
„Ovim se polaže temelj za sledeća dva ugovora i trebalo bi da se oni brzo postignu jer su svi vrlo blizu jedan drugog“, kazao je Sem Fjorani, potpredsednik za globalnu prognozu u kompaniji AutoForecast Solutions.
„Štrajk je do sada bio bolan za sve, i kada se zna šta je potrebno da bi se potpisao ugovor to bi trebalo da dve strane mnogo brže dovede za pregovarački sto.“
Sindikat automobilskih radnika je pojačao pritisak na kompanije tako što je organizovao štrajk u najprofitabilnijim fabrikama sve tri kompanije – fabrici za sklapanje automobla Dži Ema u Arlingtonu u Teksasu, Fordovoj fabrici kombija u Kentakiju i Stelantisovoj fabrici džipova u Sterling Hajtsu u Mičigenu.
Ukupni ekonomski gubici zbog štrajka automobilskih radnika su dostigli 9,3 milijarde dolara, saopštila je ranije ove nedelje Anderson ekonomska grupa.
B.G./Glas Amerike
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
U Agenciji za privredne registre upisana su dva novoosnovana udruženja koja imenima podsećaju na naziv budućeg pokreta predsednika Srbije Aleksandra Vučića - Pokret za narod i Pokret za narod i državu, sa istim sedištem i istim zakonskim zastupnikom
Na zgradu Pošte Kosova u Zvečanu bačene su ručne bombe. Za počiniocima traga kosovska Antiteroristička jedinica
Studenti u blokadi tvrde da njihovi zahtevi nisu ispunjeni, vlast da jesu. Studenti ne žele da odustanu od borbe, vlast čini sve ne bi li pobunu koja se proširila na čitavo društvo ugušila. Studenti kažu da vlast povećava stepen nasilja
Kako je Srpska pravoslavna crkva oblikovala kulturu sećanja poslednjih decenija? Zašto je Peti oktobar bio praznik za Crkvu i kako je Vučić opet sabio SPC u ćošak? O tome u novoj knjizi piše Karin Roginer Hofmajster
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve