Generalni štrajk
Vreme i Nedeljnik zajednički se pridružuju generalnom štrajku
U duhu solidarnosti, Vreme i Nedeljnik podržavaju generalni štrajk na koji su pozvali studenti u blokadi
Krajem šezdesetih godina Elsberg je radio kao analitičar odbrane za Rand korporaciju, gde je ima pristup podacima o američkom angažovanju u Vijetnamu, uzmeđu ostalog i poverljivim dokumentima koji su pokazali da je američka vlada sistematski lagala javnost
Bivši vojni analitičar i poznati antiratni aktivista Danijel Elsberg, koji je medijima dostavio takozvane „Pentagon papire“, preminuo je danas u 92. godini, saopštila je njegova porodica.
Krajem šezdesetih godina Elsberg je radio kao analitičar odbrane za Rand korporaciju, gde je ima pristup podacima o američkom angažovanju u Vijetnamu, uzmeđu ostalog i poverljivim dokumentima koji su pokazali da je američka vlada sistematski lagala javnost, prenosi CNN.
Prvo se obratio nekolicini američkih senatora u nadi da bi oni mogli ta dokumenta da učine javnim, ali kada to nije uspelo, tajno je kopirao 7.000 stranica i dostavio ih Njujork tajmsu, koji je počeo da ih objavljuje 1971. godine.
Tada je javnost saznala informacije koje su bile krajnje kompromitujuće za administracije američkih predsednika Harija Trumana, Dvajta Ajzenhauera, Džona Kenedija i Lindona Džonsona.
Dok su svi najviši zvaničnici optimistično govorili o ratu i nastavljali da šalju trupe u Vijetnam najavljujući pobedu, znali su da gube taj rat, a tadašnji ministar odbrane Robert Meknamara je još 1967. rekao Džonsonu da ne mogu da pobede i savetovao ga da okonča rat.
Između ostalih otkrića, izveštaj je pokazao da je Kenedi 1963. godine odobrio svrgavanje vijetnamskog predsednika Ngo Din Dijema, koga su on i prethodne administracije podržavali. U potezu bez presedana, Niksonova administracija je tada zabranila Tajmsu da objavljuje poverljiva dokumenta, nakon čega je Elsberg svih 7.000 stranica dostavio Vašington postu, koji je nastavio da ih objavljuje.
Slučaj ne na kraju stigao do Vrhovnog suda, koji je poništio zabranu objavljivanja i na kraju su sva dokumenta stavljena na uvid javnosti.
I.Đ./FoNet/CNN
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
U duhu solidarnosti, Vreme i Nedeljnik podržavaju generalni štrajk na koji su pozvali studenti u blokadi
Nekada poznato po živopisnom duhu i industriji, Vranje sada beleži masovan odlazak stanovnika. Siromaštvo, niske plate i loši uslovi rada uzeli su svoj danak, dok grad ostaje zarobljen u vrtlogu političkih i ekonomskih problema. Dok se sarme i suvo meso nude gostima, mnogi Vranjanci jedva sastavljaju kraj s krajem
„Prosvetnim radnicima se praktično savetuje da krivotvore ocenjivanje. Ocena mora da bude uneta u roku od osam dana od dana kada je zaslužena i da bude javna“, kaže za „Vreme“ predsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije Dušan Kokot
Trinaestoro stranih učesnika jedne konferencije nevladinih organizacija najureno je iz Srbije uz razne neprijatnosti. Zašto vlast ovoliko sramoti Srbiju?
Tema broja: Srbija pred generalnim štrajkom
Pokušaj ubistva u produženom trajanju Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve