
KiM
Poslanici Srpske liste se zakleli da će se „zalagati za zaštitu teritorijalnog integriteta Kosova“
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
„Predsednik i članovi Vlade su svesno prekoračivši svoja ovlašćenja na štetu profesora univerziteta čak ušli u sferu izvršenja krivičnog dela“, ocenio je Šabić komentarišući novu Uredbu Vlade o normativima i standardima uslova rada fakulteta
Advokat Rodoljub Šabić izjavio je u sredu (26. mart) da je novom uredbom, kojom se menja odnos nastavnog i naučnog-istraživačkog rada na fakultetima, Vlada Srbije povukla „i faktički i pravno neodrživ potez, pa čak ušla i u sferu izvšenja krivičnog dela“.
„Predsednik i članovi Vlade su svesno prekoračivši svoja ovlašćenja na štetu profesora univerziteta čak ušli u sferu izvršenja krivičnog dela“, ocenio je Šabić u pisanoj izjavi koju prenosi FoNet.
On podseća da je „krivičnim zakonikom čl. 359, predviđeno da će se službeno lice koje prekoračenjem granice svog službenog ovlašćenja drugom nanese kakvu štetu ili teže povredi prava drugog, kazniti zatvorom od šest meseci do pet godina“.
„Osvetnički akt prema profesorima“
Šabić se time osvrnuo na Vladino donošenje Uredbe o izmenama Uredbe o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta za aktivnosti koje se finansiraju iz budžeta, uz ocenu da je reč o i „osvetničkom aktu prema profesorima zbog njihove podrške protestu i zahtevima studenata“.
„Faktički je neshvatljivo da se na prečac, bukvalno bez ikakvog obrazloženja menja odnos učešća profesora u nastavi i naučno-istraživačkom radu i umesto dosadašnjeg 20 prema 20 sati, sada predviđa 35 za nastavu i samo pet za naučno-istraživački rad“, naveo je Šabić.
On ističe da takav apsurdan odnos negira naučnu ulogu univerziteta, i da ne postoji čak ni sličan ni u jednoj zemlji u Evropi.
„Sasvim je jasno da je jedini cilj da se profesorima zbog blokade drastično smanje plate“, smatra Šabić i dodaje da u tome Vlada ne poštuje već krši odredbe relevantnih Zakona o Vladi i Zakona o visokom obrazovanju.
Vladi prestao mandat
On podseća na to da je od kada je Narodna skupština konstatovala ostavku premijera Vladi prestao mandat.
„Prema izričitoj odredbi čl.17 Zakona o Vladi, kao takva, ona može vršiti samo tekuće poslove i ne može donositi propise izuzev ako je njihovo donošenje vezano za zakonski rok ili to nalažu potrebe države, interesi odbrane ili prirodna, privredna ili tehnička nesreća“, rekao je Šabić.
Dodaje da nijedan zakonski rok, nikakve imperativne potrebe države, potrebe odbrane ili posledice nesreće, ni jedan od uslova za donošenje takve konkretne Uredbe nije ispunjen. Šabić ukazuje i da takvu Uredbu Vlada, prema članu 69. Zakona o visokom obrazovanju, donosi „na predlog Nacionalnog saveta za obrazovanje i po pribavljenom mišljenju Konferencije univerziteta i Konferencije akademija i visokih škola“.
On navodi i da ovaj predlog i mišljenja koji su zakonom predviđeni i pretstavljaju bitne pretpostavke pravne valjanosti Uredbe Vlada očito nije pribavila.
Vlada Srbije u ostavci donela je u ponedeljak (24. mart) uredbu kojom je broj časova naučno-istraživačkog rada smanjen na pet, pa prema novoj računici, 35 radnih sati zaposlenih na visokoškolskim ustanovama odlazi na obrazovni deo, dok pet sati nedeljno čini naučno-istraživački rad.
Izvor: FoNet
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
“Naša kuhinja za širenje mržnje i laži se nalazi u ovoj zgradi iznad nas, na ovom istom RTS-u koji i danas širi laži i mržnju. Moja generacija se primila na te laži, verovala je da radimo pravu stvar i da smo mi u pravu a oni drugi da su zli. I oni drugi su to isto mislili za sebe i onda je krenuo točak zla koji nikako da se zaustavi a za mnoge traje i dan-danas”, rekao je Goran Samardžić ratni veteran, koji je bio vršnjak studenata kad je u Sarajevu postao i ratni vojni invalid
Da bi izašla iz političkog ćorsokaka i podela u društvu, Srbija bi trebalo da pojača napore u borbi protiv korupcije, unapredi reforme vladavine prava, uključujući izbor Saveta REM kroz transparentan i sveobuhvatan proces, navela je komesarka za proširenje EU Marta Kos
Posebno zabrinjava to što je medijskim radnicima u RTS uskraćena sloboda kretanja i obavljanje profesionalnih novinarskih zadataka,, a upućene su im i uznemirujuće pretnje, navodi Ministarstvo spoljnih poslova
Mokrih kolovoza više nema, jedino ih treba očekivati na jugu i jugoistoku gde su još uvek mogući kratkotrajni pljuskovi
Vučić i Šešelj: Gde ja stadoh, ti produži
Povratak radikalskog nasilja Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve