
Okrugli sto
Studenti odgovaraju na poziv: Nećemo za sto sa opozicijom
Narodni pokret Srbije pozvao je za sredu predstavnike civilnog sektora, opozicionih stranaka i studenata, da sednu za sto. Ali, to će izgleda opet morati da prođe bez studenata
Radio-televizija Srbije (RTS) podnela je Tužilaštvu krivičnu prijavu protiv nepoznatih osoba zbog objavljivanje fotografija zaposlenih te medijske kuće u formi poternica
Radio-televizija Srbije je u četvrtak (24. april) Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu podnela prijavu protiv NN lica, zbog ugrožavanja sigurnosti i proganjanje, piše na sajtu RTS-a.
Studenti od 14. aprila blokiraju objekte RTS-a u Takoviskoj ulici u Beogradu i na Košutnjaku, a blokada će, kako su ranije naveli, trajati do raspisivanja novog konkursa za izbor Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM), ili „dok se RTS ne ugasi“.
RTS je u prijavi naveo da su „neutvrđenog dana i na neutvrđenom mestu, nepoznata lica izradila takozvane poternice, u crno beloj tehnici na kojima se nalaze imena i prezimena, kao i fotografije urednika i novinara RTS-a“.
Na „poternicama“ iznad fotografija radnika RTS-a, stoji naslov: „Traži se“, a u zaglavlju poternica piše „Studenti u blokadi“, navodi se u prijavi.
Poternice su, kako je navedeno, 15. aprila po zgradama, banderama, saobraćajnim znacima i drugim javnim površinama u Takovskoj i u obližnjim ulicama u centru grada izlepila „NN lica“.
Takođe, poternice su zalepljene i na prostorije RTS-a u Ulici kneza Višeslava, navodi se.
„Društvena stigmatizacija novinara“
Kako se dodaje u prijavi koju je RTS objavio na sajtu, „ovakvi postupci izvršilaca imaju za cilj da stvore atmosferu straha i nesigurnosti među zaposlenima RTS-a, jer takve ‘poternice’ mogu biti shvaćene kao javni poziv na progon, nasilje i napade na novinare, koji su se našli na istima“.
Dodaje se da se „u kontekstu trenutnih protesta, postavljanje ovih poternica doživljava kao oblik društvene stigmatizacije novinara, koji se stavljaju u poziciju ‘mete’”.
RTS je naveo i da se fraza „Traži se“, tradicionalno i kulturno vezuje za poternice za kriminalcima, beguncima i osobama koje treba, uhvatiti ili kazniti.
„Kada se takva poruka javno objavi uz fotografije novinara, to ima konotaciju da su oni meta, da ih neko traži i da bi im mogla biti naneta šteta“, navodi se.
Dodaje se da zaposleni RTS-a, čija su imena i prezimena i fotografije objavljene na poternicama, od 15. aprila osećaju strah, plaše se da izađu iz kuća, doživljavaju uvrede i pretnje od nepoznatih lica na društvenim mrežama, kao i na ulici.
Izvor: RTS
Narodni pokret Srbije pozvao je za sredu predstavnike civilnog sektora, opozicionih stranaka i studenata, da sednu za sto. Ali, to će izgleda opet morati da prođe bez studenata
Uprava za vanredne situacije MUP-a Srbije još krajem 2018. godine utvrdila je niz nepravilnosti i nedostataka u zaštiti od požara u domu „Ivanović“, ali nikada nije naložila da dom bude zatvoren. Zbog požara koji je u ovom domu izbio u januaru 2025. umrlo je 11 osoba
Studenti Visoke škole elektrotehnike i računarstva (VIŠER) izbačeni su iz zgrade fakulteta, a njihove stvari ostale su zaključane unutra. Ulaz je zatvoren, brave su promenjene, a tokom dana policija je privodila građane koji su se okupili u znak podrške.
Beloruski novinar Andrej Gnjot, koji je godinu dana boravio u Srbiji, upozorava da represivne metode koje vlast primenjuje nad demonstrantima podsećaju na ono što je preživljavao pod režimom Aleksandra Lukašenka
Sporazum sa egipatskom agencijom i spekulacije o nastupu ispred piramida podgrejale su sumnje da bi Petrovaradinska tvrđava mogla ostati bez svog najvećeg festivala. Da li Egzit zaista napušta Petrovaradinsku tvrđavu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve