Radio-televizija Srbije je u četvrtak (24. april) Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu podnela prijavu protiv NN lica, zbog ugrožavanja sigurnosti i proganjanje, piše na sajtu RTS-a.
Studenti od 14. aprila blokiraju objekte RTS-a u Takoviskoj ulici u Beogradu i na Košutnjaku, a blokada će, kako su ranije naveli, trajati do raspisivanja novog konkursa za izbor Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM), ili „dok se RTS ne ugasi“.
RTS je u prijavi naveo da su „neutvrđenog dana i na neutvrđenom mestu, nepoznata lica izradila takozvane poternice, u crno beloj tehnici na kojima se nalaze imena i prezimena, kao i fotografije urednika i novinara RTS-a“.
Na „poternicama“ iznad fotografija radnika RTS-a, stoji naslov: „Traži se“, a u zaglavlju poternica piše „Studenti u blokadi“, navodi se u prijavi.
Poternice su, kako je navedeno, 15. aprila po zgradama, banderama, saobraćajnim znacima i drugim javnim površinama u Takovskoj i u obližnjim ulicama u centru grada izlepila „NN lica“.
Takođe, poternice su zalepljene i na prostorije RTS-a u Ulici kneza Višeslava, navodi se.
„Društvena stigmatizacija novinara“
Kako se dodaje u prijavi koju je RTS objavio na sajtu, „ovakvi postupci izvršilaca imaju za cilj da stvore atmosferu straha i nesigurnosti među zaposlenima RTS-a, jer takve ‘poternice’ mogu biti shvaćene kao javni poziv na progon, nasilje i napade na novinare, koji su se našli na istima“.
Dodaje se da se „u kontekstu trenutnih protesta, postavljanje ovih poternica doživljava kao oblik društvene stigmatizacije novinara, koji se stavljaju u poziciju ‘mete’”.
RTS je naveo i da se fraza „Traži se“, tradicionalno i kulturno vezuje za poternice za kriminalcima, beguncima i osobama koje treba, uhvatiti ili kazniti.
„Kada se takva poruka javno objavi uz fotografije novinara, to ima konotaciju da su oni meta, da ih neko traži i da bi im mogla biti naneta šteta“, navodi se.
Dodaje se da zaposleni RTS-a, čija su imena i prezimena i fotografije objavljene na poternicama, od 15. aprila osećaju strah, plaše se da izađu iz kuća, doživljavaju uvrede i pretnje od nepoznatih lica na društvenim mrežama, kao i na ulici.
Izvor: RTS