Nakon što je deo opozicije održao protest ispred RTS, a subotnji protest „Srbija protiv nasilja“ biće posvećen javnom servisu, saopštenjem se oglasio kolegijum Javnog medijskog servisa Srbije.
Kako se navodi, teško je razumeti, a kamoli sprovesti u delo zahtev za uvođenje dodatnih debatnih emisija, u kojima neće obavezno biti predstavnika „druge strane“.
U saopštenju se navodi da su u jednom danu primedbe na izveštavanje RTS izneli i predstavnici dela opozicije i premijerka Srbije, zaboravljajući da takva praksa nije svojstvena političarima iz zemalja Evropske unije, kojoj teži i vlada i deo opozicije.
U RTS-u ističu da kada parlamentarne stranke upute pismo s molbom, zahtevom ili nekom primedbom Javnom medijskom servisu, RTS to prima sa najvećom ozbiljnošću, ali nije jednostavno ozbiljno prihvatiti zahtev od 12. septembra, pre svega zbog obilja neistina, kontradiktornosti i očiglednog nerazumevanja rada medija.
„Teško je i razumeti, a kamoli sprovesti u delo zahtev za uvođenje dodatnih debatnih emisija u kojima neće obavezno biti predstavnika „druge strane” ili krojenje programske šeme „lenjirom” u vremenu kada je taj posao dignut na nivo nauke“, navodi se.
Šta tek reći, dodaje se, za procentualnu raspodelu medijskog prostora na osnovu izbornih rezultata. Složićemo se sa predlagačima da to „nije mešanje u uređivačku politiku Javnog servisa” – to je potpuno preuzimanje uređivačke politike u koju se uredništvo više „ne meša“, već posao radi po diktatu stranaka.
„Zbunjeni ovakvim zahtevima, više nismo sigurni da li da kao veliki kompliment shvatimo priznanje parlamentarnih opozicionih stranaka da tokom zvanične predizborne trke RTS radi pošteno čak i po njihovom kriterijumima. Po tome smo jedinstveni među medijima u Srbiji i drago nam je što se taj princip Javnog servisa vidi i uvažava.“
Ukazuje se da su neki zahtevi nejasni, jer je u debatnim emisijama na RTS opozicija do sada dobijala 50 odsto prostora, a sada se traži da se to svede na 20 ili 30 odsto, a da se 70 do 80 odsto prostora predviđenog za političke stranke izdvoji za vladajuću koaliciju, koja je i sama bila glasna u takvom zahtevu, pa možemo reći da je o tom pitanju postignuto jedinstvo vlasti i opozicije, stoji u saopštenju.
„Sreću kvare novinari i urednici koji ne rade na procenat, već uvažavaju interese društva koji se ne poklapaju nužno sa izbornom voljom građana iskazanom jednom u dve, tri ili četiri godine. Nema potrebe da ih podučavamo, znaju odlično i sami da politički život nije isključivo stranački i da politika nije samo borba za vlast, na izborima ili drugde, navodi Kolegijum RTS.
Ukazuje se da se može reći da je već postala politička tradicija u Srbiji da opozicione stranke organizuju proteste pred zgradom Javnog servisa i ističe da je to neprimereni pritisak koji, nažalost, ne primećuju ni domaća novinarska udruženja, ali pre svega ni komisije koje u predizborno vreme u Srbiju šalje Evropska unija i kojima je letak u dvorištu jedne televizije veće zlo od nasilnog upada u RTS.
B.G./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com