
KiM
Poslanici Srpske liste se zakleli da će se „zalagati za zaštitu teritorijalnog integriteta Kosova“
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
Posle odluke Evropske komisije da među strateške projekte ne uvrsti „Jadar”, oglasila se i kompanija Rio Tinto
Kompanija Rio Tinto saopštila je u četvtak (27. mart) da odluka Evropske komisije da identifikuje 47 strateških projekata u oblasti kritičnih sirovina potvrđuje važnost litijuma za energetski sektor, a direktor projekta „Jadar” Čed Bluit ističe da nijedan dalji korak u Srbiji neće preduzeti bez dokaza bezbednosti za životnu sredinu i zdravlje ljudi.
„Podržavamo odluku EU da ubrza razvoj strateških projekata i verujemo u odgovoran pristup pri daljem procesu selekcije projekata izvan teritorije Unije”, naglasio je Bluit.
Dodaje da nijedan dalji korak u razvoju projekta „Jadar” neće biti preduzet „dok kroz transparentan i zakonom propisan proces ne dokažemo njegovu bezbednost za životnu sredinu i zdravlje ljudi”.
Eksploatacija resursa na teritoriji EU prioritet
Rio Tinto ističe i da odluka Komisije jasno pokazuje da je za Evropsku uniju prioritet eksploatacija strateških resursa na sopstvenoj teritoriji i da su navodne tvrdnje o neokolonijalnom odnosu prema resursima Srbije samo deo agresivne kampanje dezinformacija koja se vodi protiv litijuma.
Najveći broj izabranih projekata u vezi je sa rudarenjem, preradom i reciklažom litijuma, što pokazuje odlučnost Evrope da osigura snabdevanje ovom ključnom sirovinom, dodaje se.
Rio Tinto ukazuje da su, od 47 strateških projekata, 22 litijumska, a čak sedam obuhvata rudarenje litijuma iz čvrste stene, što je tehnologija koja se može uporediti s projektom „Jadar”.
„Evropska unija svojim potezima jasno pokazuje da razvoj litijumskih projekat ne posmatra kao rizik, već kao priliku za održiv razvoj, ekonomsku konkurentnost i stratešku sigurnost”, navodi se.
Kompanija Rio Tinto je projekat „Jadar” prijavila na konkurs za strateške projekte koji je Evropska komisija raspisala prošle godine u okviru Zakona o kritičnim sirovinama (CRMA), sa ciljem da doprinese razvoju lanca snabdevanja električnih vozila u Srbiji i Evropi, u skladu sa najvišim ekološkim i regulatornim standardima Evropske unije i Srbije.
Evropska komisija (EK) usvojila je u utorak (25. mart) prvih 47 strateških projekata za jačanje kapaciteta strateških kritičnih sirovina, a svi se nalaze u zemljama članicama Evropske unije (EU) i odabrani su među 122 prijavljenih na javni poziv objavljen prošlog leta.
Među njima nema projekta „Jadar“, niti bilo kog drugog projekta iz Srbije. Odabrani projekti, objavljeni na sajtu EK, odnose se na 14 kritičkih sirovina kao što su litijum, aluminijum, magnezijum, kobalt, bor i nikl, mangan, grafit i volfram.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u utorak (25. mart) u Briselu da će Evropska unija za sedam ili osam dana proglasiti projekat iskopavanja litijuma u Srbiji „Jadar” za svoj strateški projekat van zemalja EU.
Izvor: FoNet
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
“Naša kuhinja za širenje mržnje i laži se nalazi u ovoj zgradi iznad nas, na ovom istom RTS-u koji i danas širi laži i mržnju. Moja generacija se primila na te laži, verovala je da radimo pravu stvar i da smo mi u pravu a oni drugi da su zli. I oni drugi su to isto mislili za sebe i onda je krenuo točak zla koji nikako da se zaustavi a za mnoge traje i dan-danas”, rekao je Goran Samardžić ratni veteran, koji je bio vršnjak studenata kad je u Sarajevu postao i ratni vojni invalid
Da bi izašla iz političkog ćorsokaka i podela u društvu, Srbija bi trebalo da pojača napore u borbi protiv korupcije, unapredi reforme vladavine prava, uključujući izbor Saveta REM kroz transparentan i sveobuhvatan proces, navela je komesarka za proširenje EU Marta Kos
Posebno zabrinjava to što je medijskim radnicima u RTS uskraćena sloboda kretanja i obavljanje profesionalnih novinarskih zadataka,, a upućene su im i uznemirujuće pretnje, navodi Ministarstvo spoljnih poslova
Mokrih kolovoza više nema, jedino ih treba očekivati na jugu i jugoistoku gde su još uvek mogući kratkotrajni pljuskovi
Vučić i Šešelj: Gde ja stadoh, ti produži
Povratak radikalskog nasilja Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve