
Studentski protesti
Tur de Strazbur: Studenti na biciklima ušli u EU
Studenti-biciklisti prešli granicu Evropske unije, bez problema sa mađarskim graničarima
Pitanje da li je Vučićevom režimu opao rejting nakon što je zauzeo pozicije promotera kompanije Rio Tinto naveliko je u fokusu javnosti, pogotovo nakon masovnih demonstracije usred leta
Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, izjavio je, čim je stigao u loznički kraj i suočio se sa kamerama i pitanjima novinara, da je opozicija, koja zagovara nerudarenje i iskopavanje litijuma – na vrlo niskom nivou, kada je reč o podršci u biračkom telu.
Pitanje o tome da li je njegovom režimu opao rejting nakon što je zauzeo pozicije promotera kompanije Rio Tinto, naveliko je u fokusu javnosti, pogotovo nakon masovnih demonstracije u sred leta i avgusta, kada je na ulice Beograda izašlo nekoliko desetina hiljada građanki i građana, podseća Danas.
Vučić je u Loznici, gde je došao da brani i objašnjava svrsishodno iskopavanja litijuma, naveo sledeće: „Stranka Miloša Vučevića, uz koju se dodaje Aleksandar Vučić, samostalno je na 47,6 odsto, drugi je SPS, treći je Đilas sa 5,6 procenata, četvrti je ovaj Rokfelerov potrčko sa pet odsto. Ostali su značajno niže“.
Pretpostavlja se da je „Rokfelerov potrčko“ u Vučićevim rečima – Savo Manojlović, lider Kreni-promeni.
„Nisu mi nerealne te brojke koje je izneo predsednik Srbije. Mi smo i ranije imali masovne proteste i slično, ali Aleksandar Vučić je i dalje održavao svoje biračko telo relativno stabilnim. To vidimo sa ovime što on radi i u medijskoj sferi i u poseti Loznici i u susreti sa Emanuelom Makronom…“, kaže Dejan Bursać, istraživač Instituta za filozofiju i društvenu teoriju.
Vučiću je bitno da u ovoj priči održi svoj procenat podrške birača na 45, 46, 47 odsto…, dodaje.
„To njemu donosi vlast na svakim izborima. A, ovo što se dešava u opozicionom delu javnog mnjenja, odnosno pitanje da li se mobilisalo 10, 50 ili 100 hiljada na protestima, dokle god on održava svoje biračko telo, njemu je to, ustvari, poenta delovanja“ smatra Bursać.
Kako Danas saznaje, brojeve koje je Vučić izneo u javnost u vezi sa rejtinzima opozicionih stranaka uradila je najverovatnije agencija za istraživanje javnog mnjenja – Ipsos.
Kako promovisanje Rio Tinta i rudarenje jadarita utiču na rejting Vučića?
Direktor marketinške agencije Faktor plus Vladimir Pejić ocenio je ranije za Danas da uprkos masovnim demonstracijama protiv iskopavanja litijuma u Srbiji, ne beleži se drastičan pad rejtinga Aleksandra Vučića, prilikom istražavanja javnog mnjenja.
Imajući u vidu da je kampanja vlasti, koja ide u smeru navodne dobrobiti za ekonomsku poziciju građanki i građana Srbije, uzela tolikog maha da predsednik Srbije čak hoće da izmesti svoju kancelariju u Zapadnu Srbiju gde je iskopavanje litijuma najpre planirano, ne bi li lokalno stanovništvo ubedio u korist koju mogu da imaju od toga, postavlja se pitanje da li je doživeo pad u poverenju građana.
„Nema pada rejtinga Aleksandra Vučića“, kaže Vladimir Pejić.
O tome da biračko telo reaguje relativno sporije u odnosu na aktuelna dešavanja u društvu, poput jednog od najmasovnijeg protesta protiv režima Aleksandra Vučića, ali i da ne moraju nužno onako kako na prvi izgled izgleda, svedoči i izvršni direktor Centra za slobodne izbore i demokratiju, Bojan Klačar.
„Prerano je govoriti o uticaju na rejtinge, kako vlasti i Aleksandra Vučića tako i opozicije. Razlog je taj što je tema rudarenja litijuma politički maraton, ne sprint na 100 metara pa se danas ne može podvlačiti crta. Danas je Srbija daleko i od izbora, ali i od kopanja litijuma jer na terenu sigurno neće biti nikakvih aktivnosti barem godinu dana. To je dug period i period u kojem će vlast biti aktivna jer se do sada ni vlast ni Vučić nisu sistemski bavili ovom temom“, smatra sagovornik Danasa.
U ovoj fazi je vladajuća stranka prepustila teren aktivistima i donekle opoziciji pa je utisak da se vlast nalazi u defanzivnoj poziciji, dodaje.
Izvor: Danas
Studenti-biciklisti prešli granicu Evropske unije, bez problema sa mađarskim graničarima
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić od srca je čestitao Dan studenata hrabrim „ćacima“ koji se odupiru „gomili“, dobrim mladim ljudima koji „žele da uče“. Čestitku je uputio i „blokaderima“
Nemačka i Austrija pokreću mere zabrane ulaska za lidere Republike Srpske, može se zaključiti iz saopštenja Ambasade Nemačke u BiH
Svet je u četvrtak prodrmala vest da je američki predsednik Donald Tramp uveo nove carine na uvoz robe u SAD. To je pogodilo i pingvine na ostrvima Herd i Mekdonald
Na dan istorijskog protesta, 15. marta, tačno u 19.11 nešto je nagnalo ljude u beg u Ulici kralja Milana. Od tada se nižu teorije, a konačnog dokaza nema. Pred vama je obimni dosije „Vremena“ o tom događaju, koji će biti redovno dopunjavan
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve