
Protesti i blokade
Pobuna u Srbiji: Podrška Đokovića i episkopa žičkog Justina
Protiče druga nedelja građanske neposlušnosti u Srbiji. Sva današnja dešavanja pratite u našem blogu uživo
"Tog dana, 5. maja, doktorka je primetila jednu grupu dece koja su prvi put ušla u školu posle 3. maja. Došli su po svoje stvari i nije videla roditelje s njima. Oni su se držali za ruke. Bili su potreseni, neki su plakali i ona je prosto predložila da s decom i nastavnicima obavi jednu grupnu seansu", rekla je ministarka
Ministarka zdravalja Danica Grujičić govorila je tokom današnjeg zasedanja Skupštine Srbije i o događaju u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ nakon masovnog ubistva, a za koji je javnost saznala od otac jedne od nastradalih devojčica.
Slobodan Negić, čija je ćerka ubijena 3. maja, ispričao je u „Utisku nedelje“ da su neka deca na psihoterapijama po povratku u školske klupe „slušala narodnu muziku“ i kako je rekao, „povezivala sa se duhovima i dušama svojih nastradalih drugara“ u prisustvu terapeuta.
Ministarka je naglasila da su angažovani dokazani profesionalci i da se to može videti po njihovim biografijama.
„Kada je u pitanju muzikoterapija, da li je ona zaista u ovom trenutku potrebna ili ne, o tome će odlučiti spoljašnji stručni nadzor Klinike za psihijatriju gde radi doktorka koja je bila sporna. Muzikoterapija je priznati tretman lečenja i u zdravstvenom fondu se vodi pod šifrom 96104-00. I registrovana je ne samo kod nas već i u svetu“, rekla je Grujičićeva.
Navela i da u prostorijama škole „Vladislav Ribnikar“ nije bilo pevanja već da je dr Ranka Radulović procenila da će deci pomoći da čuju spornu narodnu pesmu budući da ju je ubijeni dečak pevao s njima na ekskurziji.
„Tog dana, 5. maja, doktorka je primetila jednu grupu dece koja su prvi put ušla u školu posle 3. maja. Došli su po svoje stvari i nije videla roditelje s njima. Oni su se držali za ruke. Bili su potreseni, neki su plakali i ona je prosto predložila da s decom i nastavnicima obavi jednu grupnu seansu“, rekla je ministarka.
Dodala je da su deca želela da ispričaju svoje viđenje događaja da rekonstruišu iz svog ugla kako je to izgledalo.
„Bilo je dece koja su imala krivicu preživelih. Grupa im je pružila podršku i oni su shvatili da ne treba da se osećaju krivim zato što su živi. I u jednom trenutku jedna devojčica je pomenula tu narodnu pesmu koju je dečak koji je ubijen zajedno s njima pevao. Koleginica je u tom trenutku procenila da bi bilo dobro da svi čuju tu pesmu. Dakle nije to bilo pevanje. Jednostavno je puštena muzika preko telefona i posle određenog perioda deca su se razišla“, navela je Grujičićeva.
Istakla je da su svi ljudi različiti i da reaguju drugačije i da je iz tih razloga najbolje da se razgovori s nastavnicima i decom odvijaju u zdravstvenim ustanovama.
B.G./RTS/N1
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Protiče druga nedelja građanske neposlušnosti u Srbiji. Sva današnja dešavanja pratite u našem blogu uživo
Na protestu kod Autokomande, građani su u više navrata uzvikivali „Skinite fantomke“, zahtevajući od policije da otkrije identitet prisutnih službenika. Jedan policajac je na taj zahtev odgovorio – predstavio se imenom, skinuo masku i ušao u dijalog sa okupljenima
Nakon poraza u polufinalu Vimbldona Novak Đoković poslao poruku u vezi sa sadašnjom situacijom u Srbiji
Nezavisni ruski portal Insajder opisuje studentske proteste u Srbiji kao najdugoročniji i najuporniji otpor Vučiću do sada. Demonstranti su sve organizovaniji, a vlast sve brutalnija
Predsednika Srbije Aleksandra Vučića „baš briga“ za trodnevni štrajk advokata, nezadovoljnih zbog određivanja pritvora njihovom kolegi. Uostalom, posle studenata, profesora i novinara, Vučić će pokrenuti inicijativu da se oforme „advokati 2.0“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve