
Nakon incidenata u Skupštini Grada
Privedeni Vladan Slavković i Ivan Matović u Kraljevu
Nakon incidenata u Skupštini grada Kraljeva, privedeni su Vladan Slavković, odbornik Lokalnog fronta, i Ivan Matović iz Udruženja starosedelaca
Više od 50 odsto predatog oružja je od strane legalnih vlasnika. Neki koji ga nelegalno poseduju ne žele da ga predaju iz sentimentalnih vrednosi
U toku je razoružavanje Srbije, a prema prvim informacijama, na to razoružavanju su čini se spremniji oni koji za svoje oružje imaju legalne papire, nego oni koji ga ilegalno poseduju.
Više od polovine oružja predatog prvog dana kampanje koja je u Srbiji pokrenuta nakon dva masovna zločina prošle sedmice u školi u Beogradu i u okolini Mladenovca je oružje koje je u legalnom posedu, izjavila je za Radio Slobodna Evropa Bojana Otović Pjanović iz Službe za suzbijanje kriminala MUP.
Samo prvog dana akcije, u ponedeljak, građani su predali oko 1.500 komada oružja, 50.000 komada municije i oko 100 minsko-eksplozivnih naprava.
Bojana Otović Pjanović je dodala da je predato oko 800 komada oružja iz legalnog poseda, da je oko 200 vraćeno nakon smrti lica koje je vlasnik oružnog lista.
„Kada pogledamo brojke, više od 50 odsto predatog oružja je od strane legalnih vlasnika. Rekla bih da se to događa i zbog toga što su građani uplašeni posle svega. Što je i prirodno, jer su nam se u 48 sati desila dva zaista strašna događaja. Delom je u pitanju i porast svesti građana u vezi sa potrebom i opravdanošću nošenja oružja“, navela je Otović Pjanović.
Neki neće da ga se odreknu
Novinarka Prvog programa nemačke televizije (ARD) Zilke Hane navodi da je za mnoge Srbe posedovanje oružja samorazumljivo, te da brojni ljudi imaju iracionalnu privrženost sopstvenom oružju.
Njen sagovornik Aleksandar je primer za to. U svom tekstu piše da Aleksandar ne želi da preda pištolj koji ima iz bezbednosnih razloga, a i zato jer mu je taj pištolj i uspomena na oca.
„Dva ili tri puta godišnje Aleksandar vežba gađanje na strelištu sa iznajmljenim pištoljem – a svoj pištolj je dobro sakrio kod kuće. Za njega oružje ionako nije problem. Na televiziji se nasilje vidi dan i noć. Društvenu atmosferu u Srbiji on oseća kao agresivnu“, piše nemačka novinarka.
S druge strane, ima i onih koji će i pored te sentimentalne vrednosti da ga se odrekne. Među njima je i sagovornica “Vremena” koja je živi u manjem gdau i koja je želele da ostane anonimna.
“To je pištolj od mog oca. On je bio borac u Drugom svetskom ratu i posle ga je uvek nosio sa sobom. To mi je uspomena na njega, ali ću ga ipak predati. Ne želim da tako nešto ostane iza mene i da možda napravi problem mojoj deci”, priča naša sagovornica.
Iako postoji opcija da policija dođe po pištolja, ona tu mogućnost neće da iskoristi.
“U malim mestima komšiluk sve zna i sve vidi. Ne bih da mi policija dolazi u kuću. Odneću ga sama ili će to uraditi neko od moje dece”, kaže ona.
MUP Srbije obavestio je građane da u narednih mesec dana bez ikakvih posledica mogu lično da dođu u policiju i ostave nelegalno oružje i municiju, kao i da im je na raspolaganju i opcija da pozovu najbližu policijsku stanicu koja će poslati policajce da ga preuzmu.
B.G./Slobodna Evropa/Dojče vele
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Nakon incidenata u Skupštini grada Kraljeva, privedeni su Vladan Slavković, odbornik Lokalnog fronta, i Ivan Matović iz Udruženja starosedelaca
Viši sud u Beogradu osudio je Ivana Stanišića na osam meseci uslovne kazne zbog nasilničkog ponašanja na javnom skupu ispred Fakulteta dramskih umetnosti, održanom u znak sećanja na žrtve nesreće na železničkoj stanici u Novom Sadu. Presuda je doneta na osnovu sporazuma o priznanju krivice.
Profesorka sociologije Jovine gimnazije u Novom Sadu Marija Vasić koja je posle dva meseca pritvora stupila u štrajk glađu i žeđu prebačena je u zatvorsku bolnicu. Njen suprug i njena kuma za „Vreme“ govore o Mariji, svojim brigama i kroz šta sve prolaze
Vlasnik kompanije „Eagle Hills“, investitora Beograda na vodi, izjavio je da je pravio greške pri izgradnji tog projekta. „Državi (Srbiji) uplaćujemo 200.000 evra dnevno, smešne su ocene da plaćamo šest miliona evra godišnje“, rekao je Mohamed Alabar
Pripadnici obezbeđenja Skupštine grada Kraljeva brutalno su nasrnuli na opozicione odbornike, što je po svemu sudeći prvi takav slučaj razračunavanja sa neistomišljenicima režima
Vanredna sednica Visokog saveta tužilaštva
Tužioci bez zaštite od Vučićevih pritisaka Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve