Ako je verovati nepisanom pravilu da ukoliko se susret ne završi zajedničkom konferencijom za medije, već šturim saopštenjem o „iskrenom i otvorenom razgovoru“, onda je sastanak predsednika Srbije Aleksandra Vučića i višeg savetnika Stejt departmenta Dereka Šolea bio sve, samo ne naročito prijatan.
Šta je Šole rekao srpskom predsedniku zna se, za sada, samo iz saopštenja Predsedništva. A u njemu piše da je on preneo poruku da se „SAD zalažu da se u fokus stavi agenda prema kojoj strane u dijalogu (Beograd i Priština) treba da se usmere na razgovore o francusko-nemačkom predlogu za rešavanje krize na Kosovu i na brzo formiranje Zajednice srpskih opština“.
Dalje se navodi da je predsednik Srbije upoznao američkog specijalnog savetnika sa „razvojem događaja“ na Kosovu. Posebno mu je skrenuo pažnju da Srbija, „kao i uvek do sada“, ozbiljno i odgovorno pristupa svakoj novoj eskalaciji „do koje dolazi usled jednostranih poteza privremenih institucija u Prištini“.
Vučić je Šoleu poručio i da očekuje od SAD da podstaknu Prištinu na nastavak dijaloga u „duhu iskrene i otvorene razmene predloga za rešavanje konkretnih izazova“.
Šta je „Bajdenov strašno važan čovek“, kako je Šole ovih dana najavljivan u provladinim medijima, rekao srpskom predsedniku zna se takođe samo iz saopštenja iz Predsedništva.
Dolazak „velikana i velikaša“
Poseta američkog diplomate prva je u nizu međunarodnih poseta koje će uslediti „do Svetog Jovana“ odnosno 20. januara. Vučić je najavio da će do tada primiti izaslanike „velike četvorke“ za dijalog Beograda i Prištine.
Za razliku od posete Prištini, kada je nakon susreta sa kosovskim premijerom održana konferencija za medije i sastanak sa opozicijom, u Beogradu to nije bio slučaj. U Prištini je Šole saopštio da trenutno ne postoje preduslovi za sastanak Kurtija i Vučića na najvišem političkom nivou.
Nakon sastanka sa glavnim i odgovornim urednicima jednog broja medija na Kosovu, Šole je rekao i da vidi snažnu volju vlade Kosova u dijalogu, koji bi trebalo da „garantuje integraciju Kosova u evroatlantske strukture“. U Prištini je ponovio već poznat stav SAD-a da bi konačni sporazum između „Kosova i Srbije“ trebalo da bude zasnovan na „međusobnom priznanju“.
Jer, rekao je Šole: „Želimo da prekinemo cikličnu stagnaciju. Ne želimo da budemo u situaciji upravljanja krizom, kao što se desilo tokom božićnog perioda na severu. Kosovo treba da se obaveže na sporazum sa Srbijom koji u centru treba da ima priznanje“.
S.P./FoNet/Kosovo online
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com