img
Loader
Beograd, 22°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Skupština Srbije

Rasprava o budžetu za 2023: Lažni ekolozi i još po nešto

05. decembar 2022, 15:16 M.N.
Foto: Rade Prelić/Tanjug
Treća sednica Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine: Ana Brnabić i Siniša Mali
Copied

U Skupštini Srbije u toku je rasprava o budžetu za 2023. godinu i još tridesetak drugih tačaka dnevnog reda. Opozicija u tome, i u navrat-nanos zakazanoj sednici, prepozaje već ustaljenu naprednjačku praksu opstrukcije normalnog rada Skupštine

Premijerka Ana Brnabić optužila je danas deo opozicije da su lažni ekolozi i licemeri koje nije briga za životnu sredinu i koji „ni u jednom trenutku nemaju nikakvu ideju šta da se radi sa zaštitom životne sredine“.

Brnabić je, na početku predstavljanja predloga Zakona o budžetu za 2023. godinu, rekla da je Vlada predložila i Parlamentu dala u proceduru „izuzetno važan zakon“ koji se tiče zaštite životne sredine, a da su „lažni ekolozi“ glasali protiv ili nisu glasali jer je zakon tako dobar, da samo „lažni ekolozi“ mogu da budu protiv njega.

A što se tiče centralne tačke pozamašnog dnevnog reda: obrazlažući predlog budžeta premijerka u trećem mandatu je istakla da on „u potpunosti prati prioritete koje je iznela u ekspozeu“ kad je Vlada formirana, a tu se sve vrti oko toga kako u „ovim teškim i izazovnim vremenima“ da se održi fiskalna stabilnost. Projektovan je budžetski deficit od 3,3 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) što bi, prema Brnabić, trebalo da bude smanjenje fiskalng deficita.

Objasnila je da budžet za 2023. predviđa javni dug od 56,1 odsto BDP-a, a da je planirani ekonomski rast 2,5 odsto.

Izlaz iz „teških vremena“ vidi u „ogromnim“ ulaganjima u kapitalne investicije, kao što je recimo novi nacionalni stadion. Za kapitalne investicije bi trebalo da se izdvoji 423,9 milijardi dinara, što je 5,3 odsto BDP-a.

Rasipnički budžet

Stranka Zavetnici saopštila je da neće podržati predloženi budžet za 2023. godinu jer se njime „iznova potvrđuje neodgovorna i rasipnička politika aktuelne vlasti“.

Zavetnici smatraju da je neprihvatljivo da se u trenucima ozbiljne ekonomske, energetske i socijalne krize budžetska sredstva troše na „krajnje neprimeren i nenamenski način“, na realizaciju projekata koji nisu od strateške važnosti za očuvanje ekonomske stabilnosti države i za dobrobit građana.

„Postavljamo pitanje Vladi zašto se svega četiri odsto budžeta predviđa za poljoprivredu, koja učestvuje u bruto domaćem proizvodu sa 10 odsto“, naveli su Zavetnici.

Budžet za strance

Poslanička grupa Ujedinjeni će takođe glasati protiv predloga budžeta za 2023. godinu, a postoji nekoliko važnih razloga, od kojih je jedan što inflacija u Srbiji i dalje divlja, a poskupljenja su galopirajuća, izjavila je danas šefica tog poslaničkog kluba Marinika Tepić.

Ujedinjeni kažu da je državna kasa prazna i da vlast dodatno zadužuje zemlju, pa će za novi budžet biti podignuti dodatni krediti u visini od 7,8 milijardi evra. Samo kamate za prekomerna zaduženja, kažu, iznose 147 milijardi dinara. To je kompletan godišnji budžet namenjen za najranjivije kategorije društva, navela je Tepić, te da će 80 odsto ukupnog budžeta za privredu biti usmereno stranim investitorima

Upozorila je da najavljeno povećanje plata i penzija neće moći da amortizuje galopirajuću inflaciju, te da će „hrane, doduše, biti, ali pitanje je da li će građani moći da je kupe“.

Tepić je istakla da je zbog lošeg rukovođenja EPS-om svako domaćinstvo protekle godine platilo 750 evra, a da će se u narednoj zadužiti za dodatnih 500 da bi se pokrila šteta lošeg upravljanja tim javnim preduzećem.

Plansko obesmišljavanje parlamenta

Nevladina organizacija Otvoreni parlament je kritikovala što je sednica Skupštine Srbije o državnom dudžetu zakazana samo 24 časa pre njenog početka, čime je skupštinsko rukovodstvo“ ponovo demonstriralo nameru da obesmisli ulogu parlamenta i ograniči raspravu“.

To, kažu, potvrđuje i što poslanici danas imaju zadatak da paralelno raspravljaju o još 34 dokumenta, odnosno o više od 2.700 strana materijala koji su ušli u skupštinsku proceduru tokom protekle dve nedelje.

I dalje: “Ovakav dnevni red ne može da omogući kvalitetnu pripremu, rad i diskusiju, a posebno brine kada se ovakva praksa primenjuje i u slučaju rasprave o jednom od najvažnijih zakona – Budžetu Srbije. Ni javno slušanje o Budžetu nije suštinski doprinelo pripremi poslanika za debatu, jer je i ono održano u nedelju, neposredno pred zakazivanje sednice“, kaže se u saopštenju.

Poslanici, pored toga, ne samo što nemaju dovoljno vremena za pripremu, već ih i pravila Skupštine sprečavaju da podnose predloge za promene dnevnog reda kada se sednica zakazuje u ovim rokovima.

M.N./FoNet

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Tagovi:

ana brnabić budžet budžet ulaganja u kapitalne investicije budžet za 2023. rasprava o budžetu 2023. Skupština Srbije zakon o budžetu zakon o zaštiti životne sredine
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Naprednjačka diplomatija

27.jul 2025. M. L. J.

Srbija isprobava teren sa sankcijama Rusiji

Hoćemo ili nećemo - dok ministar u Vladi Srbije jedan dan tvrdi da je zemlja spremna na sankcije Rusiji, koji dan kasnije Vučić ga demantuje

Klimatske promene

27.jul 2025. R. V.

Mirijevo: Nemojte da se zabezeknte ako vam lasica pređe put

Pojedini mediji su javili da su se u Mirijevu pojavile lasice. Kada zbog suše ostanu bez vode i hrane, divlje životinje se približavaju ljudskim naseljima

Upozorenja MUP-a i RHMZ: Ne izlaziti napolje bez preke potrebe

Vremenska prognoza

27.jul 2025. R. V.

Olujna nedelja: Širom Srbije jak vetar i nepogode

Srbiju očekuje nestabilno vreme, a RHMZ je izdao hitno upozorenje zbog oluje i jakog vetra tokom čitavog dana

Valjevo

26.jul 2025. S.Ć.

Četvorica uhapšenih pušteni na slobodu: Računajte na brucoše

Među četvoricom uhapšenih koji su u subotu pušteni u Valjevu je i Lazar Geratović, kome su građani megafonom javili da je primljen na FTN u Novom Sadu

Vremenske nepogode

26.jul 2025. K. S.

RHMZ upozorava: Stiže nevreme

Posle vrelog dana, u južnim i istočnim delovima Beograda očekuje se nevreme, upozava RHMZ

Komentar

Pregled nedelje

Slučaj penizionerke navučene na Informer

Snežana C. je posle povređivanja nožem profesorke Natalije Jovanović dokazala da je upila teoriju i praksu Vučića i Informera. Ukratko – kada napadaš izigravaj žrtvu i nikada nemoj priznati ličnu odgovornost. Sada kaže da joj je žao zbog svega

Filip Švarm

Komentar

Autoimuna bolest Srbije

Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan

Ivan Milenković
Arhiepiskop i mitropolit žički Justin

Komentar

Zašto mitropolit Justin nije mogao da ćuti?

Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba

Jelena Jorgačević
Vidi sve
Vreme 1803
Poslednje izdanje

Istraživanje NSPM: Većina Srbije protiv Vučićevog režima (1)

Najgore je iza nas Pretplati se
Pukotine u temeljima vlasti

Urušavanje kulta gradnje i ličnosti

Vreme istražuje

Kako Davor Macura živi srpski san

Ujedinjena opozicija, nužnost ili mit

Odvojeni ne smeju, zajedno ne mogu

Duh vremena: 105. rođendana zaboravljenog Jula Brinera

Ciganska duša sijamskog kralja Brodveja

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1803 24.07 2025.
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure