„Njegovom smrću gubimo izuzetnu ličnost čiji su život i rad neodvojivi od nasleđa Buhenvalda“, saopštio je premijer Tiringije Bodo Ramelov povodom smrti Ivana Ivanjija
„Sa dubokom tugom se opraštam od Ivana Ivanjija koji nas je napustio samo nekoliko sati nakon što je u činu punom simbolike u Vajmaru otvorio Muzej prinudnog rada u nacionalsocijalizmu“, saopštio je Bodo Ramelov, premijer nemačke pokrajine Tiringije.
Pisac, prevodilac i autor „Vremena“ Ivan Ivanji (95) preminuo je u četvrtak u Vajmaru, nedaleko od bivšeg logora Buhenvald u kojem je kao dečak bio interniran.
„Još iste večeri sam imao privilegiju da provedem dragocene trenutke sa njim – bio je veseo, pun snage i inspirativan“, nastavio je Ramelov.
„Njegovom smrću gubimo izuzetnu ličnost čiji su život i rad neodvojivi od nasleđa Buhenvalda. Nezaboravni će ostati njegov neumorni duh i angažman za sećanja na zločinačku istoriju nacionalsocijalizma“, dodao je političar Levice, uz izražaje saučešća porodici.
Oglasio se i gradonačelnik Vajmara Peter Klajne koji je naveo da će svima nedostajati Ivanjijeva „fascinantna mudrost i pamet“ kao i njegov „predivni humor“.
Ivanji je inače bio počasni građanin Vajmara.
Obradovao se muzeju
Samo nekoliko sat pre nego što je mirno preminuo u hotelskoj sobi u „Elefantu“ – nekada omiljenom hotelu Adolfa Hitlera – Ivanji je povodom otvaranja muzeja govorio za nemačke medije.
Rekao je da bolji muzej nikada nije video i da se onde može videti i čuti, kao u dobrom filmu, a ne samo zuriti u gole zidove. „Stvarno me raduje što sam ovo doživeo“, rekao je Ivanji.
O smrti Ivanjija javila je i najveća nemačka agencija dpa. Podseća se da je bio interniran u Aušvicu i Buhenvaldu, te da je posle rata bio Titov prevodilac i diplomata u Bonu.
Dpa podseća da je Ivanji na srpski prevodio Grasa, Brehta i Bela te ocenjuje da je važio za jednog od najznačajnijih srpskih pisaca.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Iako je RTS tek naknadno počeo da izveštava o studentskim protestima,
Srpska napredna stranka ocenila je da je javni servis „skandaloznim izveštavanjem prekršila sva pravila i vrednosti objektivnog i nepristrasnog novinarstva“
Dok država nadzire aktiviste i novinare, Srbija od Švajcarske kupuje tehnologiju za nadzor telefona koji omogućavaju lociranje, prisluškivanje i nadzor mobilnih telefona, piše švajcarski Blik.
Inženjer geologije Zoran Đajić izjavio je sa govornice na blokadi kod Mosta slobode u Novom Sadu 1. februara uveče da „ubistvo 15 ljudi izvršila korumpirana vlast“
Na dan istorijskog protesta u Novom Sadu, prioritet režimskih medija izgleda ovako: Vučić, Vučević, studentski protest – koji nazivaju „nastavak maltretiranja građana“
Aleksandar Vučić tvrdi da nikad neće pristati na prelazni kabinet. Treba mu verovati, ali uslovno. Zašto? Zato što će pristati na sve čim bude nateran. A biće
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!