„Njegovom smrću gubimo izuzetnu ličnost čiji su život i rad neodvojivi od nasleđa Buhenvalda“, saopštio je premijer Tiringije Bodo Ramelov povodom smrti Ivana Ivanjija
„Sa dubokom tugom se opraštam od Ivana Ivanjija koji nas je napustio samo nekoliko sati nakon što je u činu punom simbolike u Vajmaru otvorio Muzej prinudnog rada u nacionalsocijalizmu“, saopštio je Bodo Ramelov, premijer nemačke pokrajine Tiringije.
Pisac, prevodilac i autor „Vremena“ Ivan Ivanji (95) preminuo je u četvrtak u Vajmaru, nedaleko od bivšeg logora Buhenvald u kojem je kao dečak bio interniran.
„Još iste večeri sam imao privilegiju da provedem dragocene trenutke sa njim – bio je veseo, pun snage i inspirativan“, nastavio je Ramelov.
„Njegovom smrću gubimo izuzetnu ličnost čiji su život i rad neodvojivi od nasleđa Buhenvalda. Nezaboravni će ostati njegov neumorni duh i angažman za sećanja na zločinačku istoriju nacionalsocijalizma“, dodao je političar Levice, uz izražaje saučešća porodici.
Oglasio se i gradonačelnik Vajmara Peter Klajne koji je naveo da će svima nedostajati Ivanjijeva „fascinantna mudrost i pamet“ kao i njegov „predivni humor“.
Ivanji je inače bio počasni građanin Vajmara.
Obradovao se muzeju
Samo nekoliko sat pre nego što je mirno preminuo u hotelskoj sobi u „Elefantu“ – nekada omiljenom hotelu Adolfa Hitlera – Ivanji je povodom otvaranja muzeja govorio za nemačke medije.
Rekao je da bolji muzej nikada nije video i da se onde može videti i čuti, kao u dobrom filmu, a ne samo zuriti u gole zidove. „Stvarno me raduje što sam ovo doživeo“, rekao je Ivanji.
O smrti Ivanjija javila je i najveća nemačka agencija dpa. Podseća se da je bio interniran u Aušvicu i Buhenvaldu, te da je posle rata bio Titov prevodilac i diplomata u Bonu.
Dpa podseća da je Ivanji na srpski prevodio Grasa, Brehta i Bela te ocenjuje da je važio za jednog od najznačajnijih srpskih pisaca.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Gledaoci SBB-a od četvrtka mogu lako da pronađu N1 i Novu – samo treba da prođu pored Kurira i Informera. Za to vreme, na Total TV-u nova realnost: N1 i Nova u egzilu na brojevima 278 i 279. Ako ove kanale tražite u dijaspori, ne trudite se, tamo ih više uopšte nema
Pripadnici Uprave kriminalističke policije ušli su 3. aprila u rektorat Univerziteta u najvećem gradu Šumadije, tvrde tabloidi, dok „Vreme” saznaje da u Tužilaštvo grada nisu stigle nikakve prijave za postupanje
Studenti i građani Zrenjanina tišinom su odali počast stradalima u Novom Sadu, a zatim bukom poručili da se problemi neće gurati pod tepih. Na celodnevnom protestu su i poljoprivrednici sa traktorima
Donald Tramp je obelodanio nove carine za izvoz u SAD. Najviše su pogođeni oni koji imaju visoke namete na uvoz američke robe. Kako će novi trgovinski rat pogoditi Srbiju
Deo spisa uhapšenih aktivista iz Novog Sada označen je kao „strogo poverljiv“. Zakon kaže da se takva oznaka određuje radi sprečavanja nastanka teške štete po interese Republike Srbije. Advokatima su ovom oznakom zapušena usta da javno govore o predmetima optuženih
Na mestu susreta privida i stvarnosti nalazi se nož u rukama građanke koja je skoknula do prodavnice po konzervu graška, pa onda tu konzervu, onako u mimohodu, hitnula na omraženi lik
Psihički labilna žena u Nišu nije napala slučajnog prolaznika, nego je napala ciljano. A ko je to mesecima crtao metu na čelu Natalije Jovanović i mnogih drugih?
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!