
Protesti i blokade
BLOG U Užicu na protestu ni traga ni glasa od policije
Šta će se dešavati na ulicama Srbije 11. dana otkako je građanska neposlušnost zavladala ulicama? Pratite sva dešavanja u našem blogu uživo
Smrt i teške povrede u dva dana - radnici i dalje padaju po srpskim gradilištima koja često nisu obezbeđena. I najčešće za to niko ne odgovara
Od povreda do smrtnih slučajeva, sve je više situacija u kojima su ugroženi radnici na gradilištima.
U četrvtak (10. jul) u Ulici Vojvode Stepe u Beogradu, radnik od 59 godina na gradilištu se povredio prilikom pada sa skele, prenosi RTS.
Nesreća se dogodila oko 7:20 časova, kada je radnik pao u duboku rupu na gradilištu. Prema prvim informacijama, u trenutku incidenta nije imao odgovarajuću zaštitnu opremu.
Povređeni je prebačen u Urgentni centar, a njegovo stanje ocenjuje se kao veoma teško.
Pogibija u Vrnjačkoj Banji
Samo dan ranije, u sredu (9. jul), radnik iz Turske od 44 godine preminuo je u kraljevačkoj bolnici, nakon što je pao sa gradilišta u Vrnjačkoj Banji, potvrđeno je iz Policijske uprave u Kraljevu.
Zbog sumnje da nije obezbedio adekvatne mere zaštite na radu, policija je uhapsila vlasnika firme iz Tutina.
Protiv njega je podneta krivična prijava za „teška dela protiv opšte sigurnosti“, u vezi sa krivičnim delom „izazivanje opasnosti neobezbeđenjem mera zaštite na radu“.
Uhapšenom je određeno zadržavanje do 48 sati, nakon čega će biti priveden na saslušanje u nadležno tužilaštvo.
Crne brojke srpskih gradilišta
Podaci Demostata pokazuju da na 100 hiljada građevinskih radnika u Evropskoj uniji pogine šest, dok je u Srbiji taj odnos čak četiri puta veći.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u Srbiji je u građevinskom sektoru 2022. godine bilo zaposleno 120 hiljada ljudi, a poginulo je njih 27.
Građevinski sektor u Srbiji godinama unazad važi za jedan od najrizičnijih po bezbednost radnika, što potvrđuju i brojni tragični slučajevi sa gradilišta.
Tragedije koje se ponavljaju
Prošle godine, 18. marta, muškarac od 55 godina pao je sa skele na gradilištu u Nišu.
Nakon što je pao sa visine od četiri metara, udario je glavom o beton. Sa teškim povredama prebačen je u niški Klinički centar, gde je ubrzo preminuo.
Četvrtog jula iste godine, na gradilištu u Ulici omladinskih brigada na Novom Beogradu, preminuo je mladić od 21 godine, nakon pada sa visine od oko sedam metara.
Nakon dolaska Hitne pomoći, samo se mogla konstatovati smrt.
U januaru ove godine, zabeležena je čak druga smrt po redu na gradilištu u kragujevačkoj ulici Karađorđevoj.
Muškarac od 31 godine preminuo je nakon što je pao sa devetog sprata, a kako se navodi, to mu je bio prvi dan na poslu.
Samo tri meseca pre ove nesreće, na istom gradilištu, sa šestog sprata, pao je i preminuo radnik od 58 godina.
Tada su stručnjaci upozoravali na nedostatak adekvatnih bezbednosnih procedura, ali sistemske promene nisu sprovedene, piše iKragujevac.
Smrt bez kazne
U ranijem razgovoru za „Vreme“ podatke o broju stradalih radnika je „katastrofalnim“ nazvao Mario Reljanović, naučni saradnik na Institutu za uporedno pravo.
U monografiji „Krivična dela u oblasti rada“, čiji je Reljanović koautor, navodi se da svega u tri odsto slučajeva pogibije radnika neko završi u zatvoru, i to po pravilu na najviše godinu dana. Odgovorno lice kod poslodavca kazni se u četiri odsto slučajeva kućnim zatvorom, a u sedam odsto uslovno.
U 86 odsto slučajeva, dakle, niko navodno nije kriv.
„Očigledno treba mnogo više obratiti pažnju na krivičnu odgovornost odgovornih lica kod poslodavca jer bi to očito bio put da se preduzimaju bolje mere bezbednosti“, rekao je Reljanović za „Vreme“.
Šta će se dešavati na ulicama Srbije 11. dana otkako je građanska neposlušnost zavladala ulicama? Pratite sva dešavanja u našem blogu uživo
Iako se globalno beleži rast prodaje električnih vozila, u Srbiji je njihova kupovina i dalje ispod jedan odsto svih novih vozila. Koji su razlozi za to
Nakon više od decenije rada, regionalna televizija Al Džazira Balkans (AJB) gasi svoj program. Sa sedištem u Sarajevu i redakcijama širom bivše Jugoslavije, AJB je bila prepoznatljiva po kvalitetnom dokumentarnom i informativnom sadržaju. Iako zvanični razlozi još nisu objavljeni, pretpostavlja se da je odluka o gašenju doneta iz finansijskih razloga
„Nazivaju nas anarhistima, neprijateljima države i teroristima. Svakog dana nas napada provladina štampa, a i sama vlada“, kaže u intervjuu za nemački magazin Špigel rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić
Egzit je počeo kao glas pobune, a izgleda da se njime i završava. Festival koji je rođen iz studentskih protesta 2000. godine, ove godine će simbolično zatvoriti svoje kapije zauvek – upravo zbog podrške studentima
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve