
Auto-moto savez Srbije
Stanje na putevima: Dobri uslovi za vožnju, nema zadržavanja na granici
Mokrih kolovoza više nema, jedino ih treba očekivati na jugu i jugoistoku gde su još uvek mogući kratkotrajni pljuskovi
Ender Četin je muslimanski imam, a Elijas Draj jevrejski rabin. Već sedam godina zajedno posećuju berlinske škole, a posle izbijanja rata na Bliskom Istoku, pozivi da dođu u neku školu su se intezivirali
Ender Četin i Elijas Draj obilaze škole u Berlinu već gotovo sedam godina. Četin je muslimanski imam, Draj jevrejski rabin. Škole posećuju „u tandemu“. Njihove zajedničke posete deo su programa pod nazivom „meet2respect“.
Ali, nakon napada terorističkog Hamasa na izraelske civile pre mesec dana i izraelske vojne akcije u Pojasu Gaze, sve se promenilo.
„Sada nas stalno zovu, skoro kao vatrogasce zbog požara“, kaže Četin za Dojče vele.
„Svakih deset minuta neko zove da se raspita o mogućnosti da njih dvojica posete neku školu“, potvrđuje Draj.
Ove nedelje su svakog dana bili u po jednoj školi u Berlinu.
Tandemi u školi
Program „meet2respect“ pokrenulo je 2013. neprofitno udruženje „Leadership Berlin – Network Responsibility“. Bilo je to otprilike godinu dana nakon što je u Berlinu, na ulici, u sred dana, jedan rabin u prisustvu svoje sedmogodišnje ćerke vređan, pretučen i povređen.
U međuvremenu su formirani brojni „tandemi“ koji zajednički posećuju škole, a s vremena na vreme organizuju se i druge akcije koje se zalažu za zajedništvo.
Draj i Četin su, kako kažu, postali i prijatelji.
Neobično za Berlin
Zajedničke posete školama su neobične. To posebno važi za Berlin. Tamo, za razliku od većine ostalih nemačkih pokrajina, tradicionalno nema veronauke u školama, a i tema religija prilično je izostavljena.
Ali, vremena su sada postala toliko ozbiljna, da više nije dovoljna zajednička vožnja bicikla.
Štefan Dil, predsednik Udruženja nemačkih učitelja, u intervjuu za Dojče vele naglašava da strašni teror i rat na Bliskom istoku predstavljaju veliki izazov za učitelje, ne samo u Berlinu, već i u čitavoj Nemačkoj.
Rat na Bliskom istoku, postojanje države Izrael, palestinsko pitanje, a i šire – pitanja antijudaizma ili antisemitizma… Sve su to, kaže Dil, teme i među mlađim đacima. „Učenik petog razreda još uvek nije mnogo čuo o Holokaustu. Zato mladima nedostaje osnovno znanje da bi mogli ravnopravno da razgovaraju sa starijima. A to je problem i za učitelje.“
Poziv posle incidenta
Četin navodi da se često dešava da molba da on i rabin posete neku školu stgne nekog sukoba u školskom dvorištu, svađe oko fotografija ili određenih zabrana.
A da li je dovoljno posećivati školske časove? „To ima smisla“, smatra Četin. „Ima smisla da dođu imam i rabin koji se dobro slažu. Ponekad sretnemo mlade ljude kod kojih smo bili u razredu pre tri ili više godine i onda uvek dobijemo dobre povratne informacije“, kaže. „Možda“, odgovara na naše pitanje Draj. Jer, kako zaključuje, postoje razgovori koji doprinose tome da situacija ne eksplodira, bez obzira na prevladavajuće raspoloženje.
B.G./Dojče vele
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Mokrih kolovoza više nema, jedino ih treba očekivati na jugu i jugoistoku gde su još uvek mogući kratkotrajni pljuskovi
Moji stavovi poznati su svakome tko čita naše novine i portal. Oni, svakako, nisu tajna ni za RTS. Zato me je profesionalno i ljudski pogodilo da moj komentar, u kojem osuđujem tagetiranje urednika i novinara Javnog servisa, ova kuća iskoristi da preko mene zabije nož u leđa „Vremenu“
„Vreme“ je osudilo objavljivanje ličnih podataka i targetiranje novinara i urednika Radio-televizije Srbije, a ne studentsku blokadu RTS-a
U toku je peti dan blokade zgrada Radio-televizije Srbije u Takovskoj ulici u Beogradu i na Košutnjaku. Javni servis je bio prinuđen da promeni programsku šemu, a kako navode, rade u najtežim uslovima do sada. Podneta je i krivična prijava protiv studenata koji blokiraju zgrade RTS-a
RTS je podneo krivičnu prijavu protiv studenata u blokadi koji od 14. aprila blokiraju zgrade u Takovskoj i na Košutnjaku, saopštili su iz javnog servisa
Vučić i Šešelj: Gde ja stadoh, ti produži
Povratak radikalskog nasilja Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve