Da se ne zaboravi
Akcija „Zastani Srbijo“: Tišina za poginule na železničkoj stanici u Novom Sadu
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani su odali poštu poginulima ispod obrušene nadstrešnice na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra
Policija ispaljuje suzavac u Parizu i drugim gradovima na demonstrante koji su izašli na prvomajske proteste širom Francuske. Bes i dalje bukti zbog usvajanja nepopularnih penzionih reformi predsednika Emanuela Makrona
Francuski predsednik Emanuel Makron suočava se danas, na Praznik rada, sa novim protestima širom zemlje dok nastoji da odvrati zemlju od podele zakona o penzijama koji je izazvao gnev i društvene nemire.
Sindikati se nadaju da će više od milion ljudi marširati gradovima Francuske, preneo je Rojters.
„Ovaj Prvi maj će biti prekretnica”, izjavila je Sofi Bine, vođa levičarskog sindikata Se Že Te (CGT). Ona je istakla da će protesti biti prilika da se pokaže da radnici neće da krenu dalje dok se penziona reforma ne povuče.
Loran Berže, lider reformskog sindikata CFDT, rekao je da se Makronova vlada oglušila o zahteve jednog od najmoćnijih društvenih pokreta poslednjih decenija. Uprkos tome, rekao je on, to ne znači kraj razgovora sa vladom.
Naime, od kada je Makron prošlog meseca potpisao zakon o podizanju starosne granice za odlazak u penziju sa 62 na 64 godine, uprkos višemesečnim štrajkovima protiv ovog zakona, njegova popularnost pala je na najniži nivo od krize „Žutih prsluka”.
Crveni karton za Makrona
Tokom njegovih poseta francuskoj provinciji, on je više puta izviždan, a okupljeni su lupali loncima u znak protesta. U subotu je prisustvovao utakmici na finalu Kupa Francuske, gde su ga dočekali aktivisti koji su mahali crvenim kartonima. Kada je semafor otkucao 49 minuta i tri sekunde, kao referenca na član Ustava 49.3 kojim je penzijska reforma proglašena bez glasanja u skupštini, čuli su se zvižduci. Iz publike je u tom trenutku pokazano i nekoliko crvenih kartona s natpisom „Ne u penziju s 64 godine“, ali ne onoliko koliko su sindikati očekivali.
Istraživanje anketne grupe IFOP od prošlog meseca, pokazalo je da su skoro tri od četiri Francuza nezadovoljna Makronovom politikom. Francusku je od sredine januara potreslo desetak dana štrajkova i protesta širom zemlje protiv Makrona i njegovih penzija, od kojih su neki prerasli u nasilje na ulicama.
Protiv zakona je (velika) većina Francuza, najmoćniji sindikati su pokrenuli štrajkove u nameri da blokiraju zemlju. Najveće opozicione stranke – radikalna desnica i stranke levice – kategorički su protiv vladinih predloga, pisalo je „Vreme“ u tekstu Francuska na nogama.
Z.S./Le Monde/France24
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani su odali poštu poginulima ispod obrušene nadstrešnice na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
„Pitanje Generalštaba jedno je od največih primera kršenja zakona i korupcije. Ne postoji vetovatno ni u jednoj evropskoj zemlji da se zaključuje ugovor sa stranim investitorom i direktno navodi da ćete da prekršite zakon svoje zemlje", poručio lider Kreni-promeni Savo Manojlović
Aleksandar Dujanović od „slučajnog prolaznika“ u prilogu Studija B postao je državni sekretar u Ministarstvu zaštite životne sredine. Kojim putevima
Nakon hapšenja 12 osumnjičenih, koja su se dogodila u četvrtak 21. novembra, predstavnici vlasti i njihovi mediji počeli su svoju propagandu o tome kako je tužilaštvo „podleglo pritiscima sa ulice“. Dragan J. Vučićević se pita „Ko će da hrani decu Jelene Tanasković“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve