
Predsednik Srbije
Na putu ka Moskvi: Vučićev avion sleteo u prestonicu Rusije
Posle pauze na aerodromu u Bakuu i čekanja dozvole za nastavak leta, avion kojim leti predsednik Aleksandar Vučić, sleteo je u glavni grad Rusije
Novosadski kardiolog i profesor Ilija Srdanović pozvan je u četvrtak na informativni razgovor. Slučajno ili ne, on je odnedavno i na meti „Informera“, koji ga naziva „bahatim profesorom“ koji je „na strani onih koji bi da vide Srbiju na kolenima“
Kardiolog i univerzitetski profesor Ilija Srdanović pozvan je danas (20. mart) na razgovor u policiji u Novom Sadu, objavio je novosadski portal Autonomija.
Srdanović je rekao da će se odazvati pozivu na razgovor.
On je zaposlen na Institutu za kardiovaskularne bolesti u Sremskoj Kamenici i na Medicinskom fakultetu u Novom Sadu, piše FoNet.
Srdanović je član akademske mreže Slobodan univerzitet iz Novog Sada i aktivan je u podršci studentskim protestima.
Odnedavno i na meti „Informera“
Samo nekoliko dana pre nego što je Srdanović pozvan na razgovor, kardiolog se našao na meti „Informera“.
U tekstu objavljenom 16. marta na sajtu ovog tabloida, navodi se da „bahati profesor Ilija Srdanović predvodi štrajkački odbor na Medicinskom fakultetu u Novom Sadu za obustavu nastave od strane profesora“, kao i da „on, inače, redovno drži govore na studentskim demostracijama“.
„Informer“ piše i o tome da je Srdanović „na strani onih koji bi želeli da vide Srbiju na kolenima“ i da je ovaj doktor smenjen sa mesta upravnika Klinike za kardiologiju u Kamenici „jer je bio bahat“.
Raste represija države
Srdanović je poslednji u nizu ljudi koje policija u proteklim nedeljama poziva na informativne razgovore.
Nedavno je kroz isto prošao tviteraš Marko Marjanović, a isti metod koristi se već mesecima za zastrašivanje aktivista i studenata u blokadi. Studenta FON-a Lazara Stojakovića (22) je u decembru BIA pozvala na „prijateljski razgovor“ zbog učešća u blokadama fakulteta, dok su majku novosadskog studenta Vuka Stojića istog meseca na radnom mestu posetili agenti Bezbednosno-informativne agencije.
Ipak, služba se ne zaustavlja na informativnim razgovorima. Osim poziva na razgovor, primetan je porast broja hapšenja u proteklom periodu. Pre samo nekoliko dana je priveden odbornik pokreta „Kreni-promeni“ Željko Latas zbog navodnog napada na studenta Miloša Pavlovića u Pionirskom parku. Uprkos tome što su snimci pokazivali suprotno – odnosno, da je Latas bio taj koji je bio na meti napada Pavlovića i još nekoliko mladića.
Nešto ranije, policija je uhapsila i osnivače pokreta „Ujedinjeni narod Srbije“ Srđana Žunića i pokreta „Ćale, ovo je za tebe“ Petra Đurića, kako se navodi, „zbog pozivanja građana na nasilje i pretnji linčom nosiocima javnih funkcija“.
A hapšenja uveliko najavljuje i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je još pre velikog protesta 15. marta najavio da će tog dana u Beogradu izbiti „veliko nasilje“, i da će svi koji u tome budu učestvovali biti pohapšeni.
Do „velikog nasilja“, ipak, nije došlo, pošto su studenti sa prvom naznakom mogućih incidenata skinuli redarske prsluke i proglasili kraj studentskog protesta.
Posle pauze na aerodromu u Bakuu i čekanja dozvole za nastavak leta, avion kojim leti predsednik Aleksandar Vučić, sleteo je u glavni grad Rusije
Evropski parlament usvojio je rezoluciju u kojoj se ocenjuje da Srbija, uprkos određenom napretku, i dalje mora da prevaziđe značajne prepreke na putu ka EU
Studenti u blokadi svih univerziteta u Srbiji ne traže više samo moralnu podršku – traže političku odgovornost. Zahtev za vanredne izbore podržale su i opozicione stranke, ali ostaje ključno pitanje: kako naterati vlast da popusti i da li postoji način da se izbori zaista održe pod fer uslovima?
U Srbiji, Viber je postao mnogo više od aplikacije za dopisivanje – za mnoge građane on je postao i izvor problema. Od početka protesta u zemlji, poruke iz roditeljskih i aktivističkih grupa sve češće završavaju u tabloidima, a njihovi autori – na saslušanju u policiji
Vlasnica kluba sa Ibice tvrdi da je jedan srpski diplomata za samo jednu noć potrošio 155.000 evra na provod
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve