Policijska akcija
Hrvatske aktivistkinje proterane iz Srbije – ugrožavaju bezbednost države i građana
Učesnice radionica organizacije „Erste Stiftung“ proterane su iz Srbije uz obrazloženje da ugrožavaju bezbednost države i građana
„U strahu da ne izgube svoju moć muškarci u Iranu sada love one žene, koje navodno nedovoljno prekrivaju svoja tela“, objašnjava umetnica poreklom iz Irana Širin Našat
Iranske snage bezbednosti sukobile su se i u utorak u više gradova sa demonstrantima na novim protestima izazvanim smrću dvadesetdvogodišnje Mahse Amini koja je preminula nakon što je u Teheranu uhapšena zbog “neprikladne odeće”.
Demonstranti su se sukobili sa policijom u Teheranu, Tabrizu, Karadžu, Jazdu, Sanandažu, Sardaštu i drugim gradovima. Državni mediji su javili da je policija upotrebila suzavac protiv “izgrednika”.
Učesnici protesta skandidarju “Žene, život, sloboda”, dok žene spaljuju svoje marame. Nekoliko univerzitetskih profesora podnelo je ostavke protestujući zbog smrti Mahse Amini, dok su studenti na nekoliko univerziteta odbili da prisustvuju nastavi.
Iranske vlasti su za podsticanje nemira optužile “nasilnike” povezane sa “stranim neprijateljima”, pogotovo sa SAD. Formirani su specijalni sudovi radi postupaka protiv “izgrednika”, navodi Rojters, podsećajući da je, prema zvaničnim podacima, tokom nemira poginula najmanje 41 osoba, uključujući pripadnike snaga bezbednosti.
Organizacije za zaštitu ljudskih prava tvrde da je broj žrtava veći.
Lov na žene
„Ohrabrujuće je i fascinantno, koliko je ogroman bes žena koji se prazni u Iranu nakon smrti Mashe. Proteklih meseci mnoge žene u Iranu su pokušale da se oslobode rigidne odeće i hidžaba. Masha je bila samo jedna od njih. Ona je morala da umre, jer se vlast pribojava da bi je svako popuštanje ugrozilo“, rekla je za nemački „Špigel“ umetnica poreklom iz Irana Širin Nešat (65) koja živi u Njujorku i koja se devedesetih godina proslavila foto-serijom „Žene Alaha“ koja je prikazivale naoružane islamske žene u Čadoru.
Našat objašnjava da su „žene postale najvažnija meta irnaskog režima“, da su njihova tela sada ideološko bojište“.
„Zbog toga muškarci u Iranu sada love one žene, koje navodno nedovljno prekrivaju svoja tela“, objašnjava Našat. „U ovoj situaciji vlastima bi pomoglo da jednostavno ukinu propise prema kojima žene moraju da nose hidžab. Sve bi se za čas smirilo. Ali oni koji su na vlasti smatraju da je obaveza nošenja hidžaba deo njihovog identiteta, da bi bez nje izgubili svoju moć“.
Širin Našat priča za „Špigel“ da je uprkos mnogim protestima njena generacija pod devizom „samo da mi imamo mir i koliko-toliko dobar život“ bila spremna za kompromise sa iranskim režimom. Ali ovi sadašnji demonstranti su, kaže, „isuviše mladi da bi se upuštali u kompromise“. Oni ne znaju za drugačiji život, nego kakav je pod režimom koji je 43 godine na vlasti, a preko interneta i društvenih mreža saznaju kako život izgleda u nekim drugim zemljama. Oni zato hoće slobodu i ljudska prava, kakva mladi ljudi imaju negde drugde.
J.H./FoNet/Spiegel
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Učesnice radionica organizacije „Erste Stiftung“ proterane su iz Srbije uz obrazloženje da ugrožavaju bezbednost države i građana
Bivša državna sekretarka MUP-a Dijana Hrkalović osuđena je u Specijalnom sudu u Beogradu zbog trgovine uticajem. Sud je utvrdio da je zloupotrebila svoju funkciju kako bi uticala na policijske zvaničnike, ometala istrage i kršila zakon
Sindikati Republičkog geodetskog zavoda najavili su protest za 27. Januar zbog „represije uprave“ prema njihovom članstvu. Ubrzo se oglasilo rukovodstvo RGZ-a i negiralo te tvrdnje
Najavljenji skup SNS u Jagodini pokazuje da je vlast iscrpila gotovo sve metode kojima bi mogla da suzbije nezadovoljstvo u Srbiji, rekao je za „Vreme“ Dragan Popović iz Centra za praktičnu politiku
Predsednik SNS Miloš Vučević rekao je da će njegova partija „pružiti politički otpor urušavanju države i njenih institucija“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve