Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Meštani Gornjih Nedeljica, Beograđani i ekološki aktivisti okupili su se ispred Ustavnog suda povodom rasprave o odluci Vlade Srbije o ukidanju zabrane projekta „Jadar". Oni su zahtevali sastanak sa predsednikom suda, a portir je rekao delegaciji da danas „neće biti primljeni“
Ispred Ustavnog suda održao se protest ekoloških udruženja, aktivista i građana zbog navodne sednice Ustavnog suda koji bi, prema nepotvrđenim najavama, trebalo da raspravlja o odluci Vlade Srbije o ukidanju zabrane projekta „Jadar“.
Prisutni su bili meštani gornjih Nedeljica, Beograđani i ekološki aktivisti. Prema Arhivu javnih skupova u 8.30 časova bilo ih 1200.
Protest je počeo omanjim incidentom, koji je izazvao Simo Spasić, a aktivisti su prišli i polili ga vodom.
U zgradu suda su u prepodnevnim časovima ušli Nebojša Petković i Zlatko Kokanović iz udruženja „Ne damo Jadar“, kao i advokatica Sara El Sarag, a nakon što su izašli Kokanović je za N1 rekao da su predali zahtev na pisarnici za hitan prijem kod predsednika suda ili zamenika i povereniku za informacije od javnog značaja.
„Očekujemo u najkraćem roku da nam odgovore. Od njihove odluke zavisi da li ćemo mi ovde biti sat, dva, tri, pet sati… Bićemo dok nas ne prime“, kaže Kokanović.
Portir je nakon nekoliko sati rekao delegaciji da danas „neće biti primljeni“, pa je protest završen.
„Srpska nafta“
Pre dve nedelje su meštani Gornjih Nedeljica dali Vladi rok od 40 dana da donese zakon kojim bi se zabranilo iskopavanje litijuma. U međuvremenu se razbuktala kampanja predstavnika vlasti u korist rudarenja litijuma sa porukom da je ta ruda „srpska nafta“, da je iskopavanje litijuma u dolini Jadra istorijska razvojna šansa za Srbiju.
Stvari su se ubrzale, u javnosti su se pojavile informacije da bi u četvrtak trebalo da bude održana sednica Ustavnog suda na kojoj bi trebalo da se raspravlja da se stavi van snage odluka Vlade kojom je ukinut prostorni plan koji je podrazumevao gradnju rudnika za iskopavanje litijuma.
Tajnovitost je probudila sumnju meštana, kažu i da četiri godine žive u nekoj vrsti straha i da neće dozvoliti gradnju rudnika jer bi on „među plodnim oranicama značio kraj normalnog života“.
Brnabić o protestu ispred Ustavnog suda: „Njima sve dozvoljeno“
Predsednica Skupštine Ana Brnabić komentarisala je ulazak delegacije organizacije „Ne damo Jadar“ u Ustavni sud, gde su predali svoje zahteve, navodeći da je „njima sve dozvoljeno“ i da jedino oni izgleda „imaju pravo da upadnu u sud“.
Upitana o zahtevu za sastanak predstavnika „Ne damo Jadar“ sa predsednikom Ustavnog suda, Brnabić je kratko rekla: „Elita“.
„Ja ću da tražim sastanak sa predsednicom Ustavnog suda. A što ti? Onda može bilo ko. Je l’ može to tako u Nemačkoj, u Francuksoj“, objašnjavala je Brnabić.
Blokirana ulica
Zlatko Kokanović, koji je uhapšen prilikom blokade pruge, na protestu je bio pozdravljen aplauzom.
Građani su na nekoliko sati bili blokirali kolovozu u smeru ka gradu, a ispunjavao se i potez ka Vukovom spomeniku.
Policija je blokirala ulicu, stala kod skretanja za Resavsku ulicu, ceo potez ispred Ustavnog suda bio je ispunjen građanima.
Po pitanju izgradnje rudnika za iskopavanje jadarita srpsko društvo je podeljeno. Protivnici strastveno proriču kataklizmu za životnu sredinu ako do toga dođe, dok pobornici „Projekt Jadar“ predstavljaju kao istoroijsku šansu za procvat srpske privrede i blagostanja. Argumentovane debate stručnih lica o manama i benefitima projekta gotovo da nema.
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve