Jutros tačno u 7 sati nekoliko stotina radnika je blokiralo sve ulaze u fabriku Fijata u Kragujevcu. Protestovali su zbog pokušaja nasilnog otpuštanja radnika, skandalozno niskih otpremnina, bahatog ponašanja predstavnika Stelantisa, najave da će oko 1000 radnika biti prisilno poslato na rad u inostranstvu što je, kako kažu, u sprotnosti sa zakonom o radu Republike Srbije koji definiše da poslodavac ne može zaposlene da uposli dalje od 50 kilometara od mesta stanovanja, što ljude „teraju na ulicu“.
Zahtevali su da im se obezbedi plaćeni odmor, tj. da budu na minimalcu do početka proizvodnje električnog automobila 2024. godine što je, tvrde predstavnici sindikata, praksa u autoindustriji u razvijenom svetu kada se prelazi na novi model.
Kažu da niko ne sme da dobije otkaz, u suprotnom prete radikalizacijom uličnih protesta u kojima će im se priključiti i predstavnici drugih sindikata.
„Juče (sreda) su premijerka i šef kabineta zvali naše ljude i tražili nekoliko dana da reše neke stvari, jer danas u 10 sati pregovaraju sa predstavnicima Stelantisa. Mi smo im dali te dane, rekli smo im da do utorka neće biti nikakvih protesta, da vidimo da li će uspeti nešto da iskomuniciraju. Juče smo im poslali predlog socijalnog programa, kao što je bilo dogovoreno u Vladi. Sada čekamo da premijerka dođe u Kragujevac, kao što je obećala, da sedne sa pregovaračkim timom, da rešimo ove probleme. Najbitnije je da socijalni program bude na dobrovoljnoj bazi, odlazak u inostranstvo da bude na dobrovoljnoj bazi, kao i uzimanje otpremina“, rekao jeza televiziju N1 član Pregovaračkog tima Zoran Miljković.
„Fenomelane“ vesti
Dok je trajao protest radnika Fijata iz Kragujevca premijerka Srbije Ana Brnabić je na televiziji Happy izjavila da se danas (četvrtak) u 10 sati nastavljaju razgovori sa menadžmentom kompanije Stelantis, jer Vlada Srbije posreduje između njih i radnika.
Radnicima se zahvalila što su bili fer na protestu i nisu blokirali fabriku, „ništa nisu zatvarali i rekli su da veruju u svoju vlast.“
Rekla je Brnabić i da ima mnogo nepoverenja i dezinformacija u medijima, jer pojedinci pokušavaju da „fenomenalne vesti da se Srbija izborila za novi model, električni autombil 2024. godine“ predstave kao „neuspeh“.
I dalje: radnicima je do 20. juna produžen rok da se opredele da li žele otpremnine, „usavršavanje“ u inostranstvu ili ostanak u fabrici tokom tog prelaznog perioda.
Rekla je Brnabić i da je u ovom trenutku u Kragujevcu zaposleno 2.400 radnika, da će njih oko 500 biti potrebno tokom tranzicionog perioda, da njih oko 500 više neće biti potrebno i da se za njih spremaju otpremine, jer je država vlasnik 33 odsto kompanije, a da će oko 1.000 radnika biti poslato na obuku u inostranstvo.
Radnici tvrde da tim ljudima nije zagarantovan povratak na posao u Fijatovu fabriku u Kragujevcu.
M.N./N 1/FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com