Duplo uživanje
„Vreme” pre vremena: Novogodišnji dvobroj već u sredu na kiosku
Novogodišnji dvobroj „Vremena“ na većem broju strana donosi ekskluzivne intervjue i priče za uživanje
Elena Koposova godinama sa porodicom živi podno Kosmaja. Jedan sin ovde ide u školu, drugi je prohodao u Srbiji. Ali, sada joj vlasti bez objašnjenja ukidaju dozvolu boravka. Elena misli da je to jer se protivi ratu rodne Rusije protiv Ukrajine.
Obronci planine Kosmaj nadomak Beograda – tu je pre pet godina svoj dom pronašla Ruskinja Elena Koposova s mužem i dvojicom sinova.
Svu ušteđevinu uložili su u izgradnju kuće i malog hotela od kog su planirali porodični biznis. Taman što su asfaltirali prilaz do kuće, iz MUP-a je stiglo rešenje da se Eleni ukida boravak u Srbiji i nalaže da napusti zemlju u roku od 30 dana jer predstavlja neprihvatljiv rizik po bezbednost Srbije.
„Reč ‘šok’ ne opisuje to stanje koje sam osećala u trenutku kada sam dobila ova dva rešenja. Mislila sam da padam odmah na pod zato što sam u trenutku videla da su svi moji planovi za život, sva moja nadanja i maštanja porušeni. Ja ne vidim šta je razlog i ne vidim kako to mogu da ispravim“, rekla je Elena Koposova za Dojče vele.
Jer, u Srbiji, kaže, uredno plaćaju porez, poštuju zakone i procedure i odlično su se uklopili. Stariji sin završava osnovnu školu i ima mnogo prijatelja, a mlađi sin je u Srbiji napravio svoje prve korake.
Osudila rat u Ukrajini
Veruje da bi jedini razlog za ovakvu odluku moglo da bude to što je Elena pre dve godine potpisala otvoreno pismo kojim se osuđuje rat u Ukrajini.
„Ja sam rizik za Vladu Rusije zbog toga što imam antiratnu poziciju. To znači da sam protiv Vlade Rusije koja je počela ovaj rat. Da li to znači i rizik za Srbiju? Mislim da ne. Mislim da su ljudi koji podržavaju rat rizik za Srbiju.“
Antiratnim aktivistima ova priča je dobro poznata jer je ovo već peti slučaj da se ruskim državljanima ukida boravak u Srbiji po istom modelu. Iako na takvu odluku imaju pravo žalbe, sve su one do sada bile odbijene bez obrazloženja jer su nalazi BIA označeni kao strogo poverljivi.
Za Petera Nikitina iz Ruskog demokratskog društva poruka takve politike je jasna – „Možete da budete tu, ali ćutite“. A oni su baš od takve politike pobegli.
„Mi se ne mešamo u srpsku politiku, ne možemo da se mešamo jer većina nas o njoj ništa ne zna. Naši stavovi se tiču isključivo diktature kod kuće i bratoubilačkog rata koji se odvija. Nažalost, jasno je da žele da nas ućutkaju“, rekao je Peter Nikitin.
Pokrenuta i peticija
Rusko demokratsko društvo pokrenulo je nedavno i peticiju „NE proterivanju Elene Koposove“. Oštro se kao nezakonit osuđuje pokušaj da se ova Ruskinja protera i insistira na njenom pravu na boravak u Srbiji.
Dalje u tekstu peticije piše da bez obzira na različite stavove koji postoje u srpskom društvu u pogledu dešavanja u Ukrajini, jednokratno javno izražavanje mišljenja o određenim svetskim dešavanjima ne može da ugrožava bezbednost Srbije.
„Proterivanje majke dvoje dece, koja nije prekršila nijedan zakon Srbije i odlično se uklopila u srpsko društvo jeste previše drastična i prekomerna reakcija na bezazlen čin potpisivanja jednog obraćanja. Rešenje koje nalaže takvo proterivanje može se jedino smatrati kao skandalozno i sramotno“, navodi se u tekstu.
Elenina žalba još uvek je na razmatranju kao i zahtevi za boravak njenog supruga i dece. U međuvremenu, njihov život je na pauzi.
„Naše zdravstveno osiguranje sada ne radi zbog toga što nemamo papire u pasošu da imamo legalno boravište ovde i ne možemo da upišemo decu ni u školu ni u srednju školu zbog toga što nemamo važeću dozvolu.“
„Ne znam, mislim da je to neka greška i da će se sve vratiti nazad. Mislim da će se to teško razrešiti, ali mislim da hoće“, kaže Mihailo, sin Elene Koposove.
Jer njihov život kaži nije više nigde drugde već u Srbiji pod Kosmaj planinom.
Novogodišnji dvobroj „Vremena“ na većem broju strana donosi ekskluzivne intervjue i priče za uživanje
„Za planiranje, finansiranje i logistiku napada odgovorna je država Srbija“, izjavio je premijer Kosova Aljbin Kurti
Spontana obustava rada zaposlenih u „Lasti“ u utorak bila je izazvana najavljenim raskidom ugovora
U policjskoj stanici u Loznici obrušio se deo plafona na službenicu koja je zadobila lakše povrede. Dok se čeka procesuiranje odgovornih za pad nadstrešnice i stradanje 15 ljudi, a dvoje teško povređenih, građani se pitaju ko je dužan da sanira oštećenja u javnim objektima
Sporazum o ujedinjenju će potpisati predsednik DS Srđan Milivojević i kopredsednici političke stranke Zajedno Biljana Stojković i Nebojša Zelenović
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve