Jedna akademska godina, višemesečna blokada fakulteta, nekoliko rokova za povratak u amfiteatre i šest studentskih zahteva.
Ovako bi se ukratko mogla opisati akademska 2024/2025 godina za studente u Srbiji.
Kada su sredinom novembra, u vreme prvih kolokvijuma, studenti stupili u blokade tražeći ispunjenje zahteva, možda nisu očekivali da će dva meseca pred planirani kraj drugog semestra i početak letnjih ispitnih rokova i dalje postavljati pitanje kada će i da li će akademska godina uopšte početi.
U poslednja dva meseca, više puta su pominjani krajnji rokovi za početak nastave, ali svi su do sada probijeni, a nastave i dalje nema.
Pominjani su 15. mart, zatim početak aprila, pa 15. april, da bi sada na stolu bio 22. april.
Ukoliko se godina nastavi, pretpostavka je da će studenti nastavu pohađati i tokom leta, a predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je i potencijalni leks specijalis po tom pitanju.
Studenti su, međutim, jasni – nema povratka do ispunjenja zahteva, a sve ove najave vide kao pokušaj sloma blokada i gašenja višemesečne uzavrele atmosfere.
Novi rok, nova farsa i zastrašivanje
Sudent Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu Boris Stanišić kaže za „Vreme” da su svi rokovi pokušaj da se studenti zaplaše.
„Ima različitih stavova među studentima, neki zaista jesu zabrinuti. Drugi su stava ako padne, padne, jer borimo se za nešto što je mnogo važnije od jedne akademske godine. Mislim da su svi rokovi, ovi koji su prošli i novi koji se pominju, farsa kojom pokušavaju da zaplaše studente koji su svakako zabrinuti za akademsku godinu. Pokušavaju da kod nas izazovu osećaj straha i kako vreme radi protiv nas, što nije baš slučaj”, govori Sanišić za „Vreme”.
Pre nekoliko nedelja stigla je najava da je pred studentima još nekoliko nedelja da se vrate u klupe kako bi se godina dovršila, ali studenti od zahteva ne odustaju i osim protesta po Srbiji, već osam dana blokiraju i Radio-televizije Srbije (RTS).
„Ako pitate studente, uvek će reći – blokada do ispunjenja zahteva. S obzirom na to da je neizvesno da li će i kada zahtevi biti ispunjeni, ne znamo šta možemo da očekujemo kada bi godina mogla da počne i šta će biti sa narednom”, kaže Stanišić.
„Ne preti nama pad godine, nego mi pretimo padu godine. To je poenta priče. Ako padne godina, dolazi problematika – kako upisati novu generaciju.”
Student Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu Aleksa Savić kaže za „Vreme” da studente rokovi uopšte ne zanimaju.
„Svaki postavljeni rok je probijen i ništa se nije desilo vezano za pad godine. Jedina stvar koja nas trenutno interesuje su hiljade ljudi ispred RTS-a”, kaže on za „Vreme”.
Anđela Pejdo, studentkinja Filozofskog fakulteta u Nišu, kaže da se blokada na tom fakultetu nastavlja i posle 22. aprila.
„Ne smatram da će godina propasti. Naprotiv, verujem da ćemo naći način da nadoknadimo sve što je propušteno”, govori Pejdo za „Vreme”.
Ipak, kako dodaje, i ako dođe do „propadanja” godine, o tome će studenti tek razmišljati.
„Trenutno smo usmereni na stvari koje su nam u ovom trenutku prioritet”, kaže studentkinja Filozofskog fakultata u Nišu.
Početak nastave na medicinskim fakultetima
Specijalni savetnik doskorašnje ministarke prosvete i redovni profesor Fakulteta medicinskih nauka Univerziteta u Kragujevcu prof. dr Vladimir Jakovljević izjavio je 12. aprila za Insajder da će studenti izgubiti akademsku godinu ukoliko do 22. aprila ne obustave blokade.
„Svaki fakultet ima svoje specifičnosti, sigurno su u mnogo u komplikovanijoj situaciji medicinske struke, prirodnjačke struke, biologija, hemija, fizika i matematika koji imaju ozbiljne praktične vežbe koje moraju da sprovedu a zatim i tehnički. Fakulteti društveno-humanističkog karaktera sigurno to mogu mnogo jednostavnije da urade jer njihove grupe za vežbe i za predavanja su mnogo veće. Recimo, na medicini imate određeni broj sati koji morate da provedete sa pacijentima“, kazao je Jakovljević.
Medicinski fakultet u Kragujevcu najavio je početak nastave za 22. april po kombinovanom modelu, a nedelju dana ranije, 15. aprila, počela je kombinovana nastava na srodnom fakultetu u Nišu.
„Fakultet je i dalje blokiran, međutim, onlajn nastava na predmetima ide u kompletu, dok je po kliničkim predmetima kombinovana nastava onlajn i praktične vežbe. Dobro je što se već prijavio određen broj studenata, taj broj je iznad naših očekivanja tako da je onlajn nastava krenula”, naveo je dekan Medicinskog fakulteta u Nišu Aleksandar Mitić za K1 televiziju 16. aprila.
Istakao je da je nastava na Medicinskom fakultetu veoma specifična i da nije mogla da se odlaže, jer bi daljim odlaganjem u potpunosti bila izgubljena akademska godina.
Studenti u blokadi Medicinskog fakulteta Univerziteta u Nišu saopštili su u nedelju (20. april) da je proteklih dana svega oko pet odsto njihovih kolega prisustvovao „nelegitimnoj i protivzakonitoj“ onlajn nastavi na toj visokoškolskoj ustanovi.
Kako tvrde, od ukupno 3.000 studenata medicine u Nišu, svega njih 153 prijavilo je prisustvo onlajn nastavi tokom blokade. Napominju i da je „velika verovatnoća da je jedan student prijavio makar dve različite vežbe koje sluša iste godine, što bi značilo da je broj studenata koji je prisustvovao znatno manji“.
Srbija je u međuvremenu dobila novu Vladu, a za ministra prosvete postavljen je Dejan Vuk Stanković koji se blokadama protivi od njihovog početka. Od novog ministra još nije došla nova informacija o početku kraja blokada, a njegova prethodnica Slavica Đukić Dejanović u više navrata je slala dopise fakultetima o potencijalnim posledicama.
Akademska godina ima 30 nastavnih nedelja, a tokom proteklih pet meseci, studenti su propustili veći njen deo. Ukoliko se vrate u klupe, pred njima je radno leto, a da li će i kada godina zaista biti nastavljena, zasad je na većini visokoškolskih ustanova nepoznanica.