Grupa srpskih univerzitetskih profesora i doktora nauka sa stranih univerziteta poziva Evropsku uniju da povuče podršku za litijumski projekat „Jadar“.
Oni su zabrinuti što bi se litijum kopao u Dolini Jadra, „jednom od najplodnijih poljoprivrednih područja u Srbiji i domu generacija uspešnih poljoprivrednika“, stoji u onlajn-peticiji u koju je „Vreme“ imalo uvid.
Peticija na ovom linku, koju je inicijalno potpisalo stotinak profesora i doktora nauka, od četvrtka (3. april) otvorena je na slobodno potpisivanje.
Stvoriće se „ekološke izbeglice“
Potpisnici brinu da bi projekat Rio Tinta kontaminirao vodotokove širom Srbije, uništio plodno zemljište i biodiverzitet, što bi vodilo „katastrofalnim zdravstvenim i ekonomskim posledicama“, stvarajući od lokalnog stanovništa „ekološke izbeglice“.
Podseća se i na protivljenje projektu u samoj Srbiji. „U bilo kojoj zemlji EU, u takvim uslovima bi skoro sigurno bio otkazan rudarski projekat“, navodi se u peticiji.
„A ipak, trenutno vođstvo EU i nekih članica podržavaju projekat, iako aktuelna srpska vlast gleda da ga ostvari ignorišući vladavinu prava i osnovna ljudska prava i slobode“, dodaje se.
Strahuje se da bi forsiranje projekta moglo da izazove velike građanske nemire i nestabilnost u celom regionu.
Među potpisnicima su Aleksandar Giga, profesor Tehničkog univerziteta u holandskom Delftu, Slobodan Tomić sa Univerziteta u Jorku, Velibor Mišić sa Univerziteta Kalifornije, Nikola Bešinović sa Tehničkog univerziteta u Drezdenu i desetine drugih.
Rio Tinto: Ništa bez bezbednosti
Prethodno su i hiljade akademaca iz Srbije predale zahtev za odustajanje od kopanja litijuma Delegaciji EU u Srbiji.
Prema najavama predsednika Aleksandra Vučića, Evropska unija uvrstiće projekat „Jadar“ u strateške projekte u trećim zemljama.
EU je nedavno objavila koji su to projekti na teritoriji EU od strateškog značaja – mnogi su rudarski.
Kompanija Rio Tinto je tada obznanila da je prijavila „Jadar“ na konkurs za strateške projekte.
„Podržavamo odluku Evropske unije da ubrza razvoj strateških projekata i verujemo u odgovoran pristup pri daljem procesu selekcije projekata izvan teritorije Evropske unije“, izjavio je Čed Bluit, direktor projekta „Jadar“.
„Nijedan dalji korak u razvoju projekta nećemo preduzeti dok kroz transparentan i zakonom propisan proces ne dokažemo njegovu bezbednost za životnu sredinu i zdravlje ljudi,“ tvrdi Bluit.