img
Loader
Beograd, 21°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

KiM

Priština: Povratak Srba u kosovske institucije moguć samo pod određenim uslovima

17. septembar 2024, 13:31 B. B.
Foto: AP Photo/Darko Vojinović
Raspisivanje lokalnih izbora u većinski srpskim opštinama zavisi od političke volje Prištine
Copied

Sudije i tužioci srpske nacionalisti sa prebivalištem na Kosovu mogli bi pod određenim uslovima da se vrate u kosovske institucije, dok je za policajce koji su dali otkaz povratak na posao mnogo teži. Raspisivanje lokalnih izbora u većinski srpskim opštinama zavisi od političke volje Prištine

Nova runda dijaloga Beograda i Prištine održava se u utorak u Briselu, samo nekoliko dana nakon što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u obraćanju javnosti izneo nekolicinu zahteve upućenih Prištini, od kojih su ključni raspisivanje lokalnih izbora u većinski srpskim opštinama na severu Kosova, povratak Srba u Kosovsku policiju i pravosuđe i povlačenje specijalnih kosovski policijskih snaga sa Severa.

Vučić je u obraćanju 13. septembra izjavio da Srbija traži da se realizuje „sve ono što je postignuto i dostignuto u procesu dijaloga Beograda i Prištine pod okriljem Evropske unije“ i naglasio da Srbija smatra da bi se ispunjenjem zahteva ukinule „ključne posledice jednostranih i nekoordinisanih akcija“ Vlade Aljbina Kurtija.

Zahtevi Srbije

Prvi zahtev je raspisivanje i održavanje „slobodnih i demokratskih“ lokalnih izbora na severu Kosova, uz učešće Misije OEBS-a i kontrolu Evropske unije. Traži se i povratak Srba u regionalni direktorat policije Kosova za Sever, u skladu sa Briselskim sporazumom.

Traži se i hitno, neodložno i konačno formiranje Zajednice opština sa srpskom većinom (ZSO) „bez daljih političkih smicalica i igara“.

Srbija traži i neodložnu primenu garancija Evropske unije i Sjedinjenih Država od 28. decembra 2022. godine i momentalno oslobađanje svih političkih zatvorenika koje je uhapsila kosovska policija, te neodložno omogućavanje nesmetanog platnog prometa i poštanskih usluga u dinarima.

Realkcije u Prištini

Predsednik Skupštine Kosova Glauk Konjufca je 16. septembra ocenio da bi povratak Srba u institucije Kosova bio „neustavan potez“, dok je ministarka spoljnih poslova Donika Gervala izjavila je da Vučić svojim zahtevima ima za cilj da nastavi „instrumentalizaciju Srba“ na Kosovu.

Pošto su u novembru 2022. godine srpski policajci na mig iz Beograda napustili Kosovsku policiju demonstrativnim skidanjem uniformi, postavlja se pitanje da li se oni mogu ponovo regrutovati i kako. Razlog za to je bila prinuda preregistracije vozila sa srpskih na tablice sa oznakom „Republika Kosovo“, što je u međuvremenu sprovedeno i delo.

Na to pitanje Ministarstvo unutrašnjih poslova Kosova je u odgovoru za Radio Slobodna Evropa (RSE) navelo da bi to trebalo pitati Kosovsku policiju, dok je Kosovska policija kratko odgovorila da „ne komentariše izjave bilo koje osobe ili političkog subjekta“.

Ako bude zahteva za povratak policajaca srpske nacionalnosti, Tužilački savet Kosova (KPK) je saopštio da će ih razmotriti, ali je KPK u odgovoru RSE naveo da do sada nije primio nijedan zahtev od srpskih tužilaca za njihov povratak u tužilački sistem.

Sudski savet Kosova dalje kaže da će o ostavkama sudija i administrativnog osoblja srpske zajednice biti razmotreno kada taj savet proceni da je pravi trenutak i prema ustaljenoj proceduri za takve situacije.

Moguća integracija, ali ne automatska

Bivši potpredsednik Ustavnog suda Kosova Kadri Krueziu rekao je za RSE da će reintegracija Srba u kosovske institucije biti moguća, ali ne automatska.

On je ukazao da bi ove godine mogli da budu raspisani lokalni izbori u opštinama na severu Kosova, ali samo ako postoji politička odluka Vlade koja bi bila upućena predsednici Kosova Vjosi Osmani.

„Oni koji daju otkaz u policiji ne mogu da se vrate. Samo u slučajevima kada je neko bolestan ili ima porodičnih problema. Inače se ne mogu vratiti“, objasnio je Krueziu.

Dodao je da je sa sudijama i tužiocima drugačija situacija, jer njihove ostavke nisu formalizovane i nadležne institucije bi mogle da razmotre njihov povratak.

Astrit Kolaj iz Kosovskog instituta za pravosuđe rekao je za RSE da bi srpski tužioci i sudije mogli da se vrate na svoje funkcije podnošenjem zahteva Tužilačkom i Sudskom savetu Kosova.

Objasnio je da bi oba saveta trebalo da se sastanu i donesu odluke o povratku i da bi to bila „neka vrsta gesta dobre volje koji bi pokazao da je Republika Kosovo pravedna i jednaka za sve svoje građane“.

Kolaj je rekao da policajci ne mogu da se vrate automatski, ali da „imaju pravo da se prijave da postanu deo Kosovske policije ako ta institucija raspiše konkurs“.

Nova runda pregovora

Na sastanku u Briselu u utorak razgovaraće se o napretku u primeni Ohridskog sporazuma i drugim pitanjima koja utiču na normalizaciju odnosa između Beograda i Prištine.

Iako je Beograd ponudio i izrazio spremnost da se održi trilateralni sastanak sa prištinskom stranom, šef pregovaračkog tima Prištine Besnik Bisljimi je to odbio, prenosi RTS.

Među temama koje je Beograd predložio da se nađu na dnevnom redu je i pitanje otvaranja mosta na Ibru, i formiranje Zajednice srpskih opština.

Izvor: Radio Slobodna Evropa/RTS

Tagovi:

Dijalog Beograda i Prištine KiM Kosovo
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Propaganda

28.maj 2025. B. B.

Demostat: Stiče se utisak da se Srbija guši u proruskoj propagandi

Rezultati monitoringa Demostata pokazuju da na srpskim televizijama ima mnogo više priloga koji zastupaju rusku stranu, a dа је manja minutaža posvećenu Ukrajini

Srpska napredna stranka

28.maj 2025. B. B.

„Sudije beskičmenjaci“: Vučević besan zbog kućnog pritvora za aktiviste

„Nedopustivo je da huligani i nasilnici isteruju pravdu po svojim uličarskim pravilima“, napisao je predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević povodom odluke suda u Novom Sadu kojom su i preostala trojica aktivista puštena iz zatvora u kućni pritvor

Protest ispred zgrada pravosuđa u Novom Sadu

Novi Sad

28.maj 2025. B. B.

Aktivistima umesto zatvorskog određen kućni pritvor, studenti uzvikuju „pobeda“

Aktivistima Mladenu Cvijetiću, Srđanu Đuriću i Davoru Stefanoviću iz Pokreta slobodnih građana umesto zatvorskog odeređen je kućni pritvor uz elektronski nadzor

Studenti koji žele da uče u Pionirskom parku

Štrajk glađu u Ćacilendu

28.maj 2025. T. S.

Štrajk „studenata 2.0“: Oni kao hoće da gladuju, a Vučević ih kao odgovara

Dok „studenti koji žele da uče“ najavljuju štrajk glađu, predsednik SNS-a Miloš Vučević im s malih ekrana poručuje: jedite, deco. Sve deluje kao dobro poznata predstava u kojoj se znaju i režija i publika

Svetsko takmičenje Lego igara

28.maj 2025. Milica Tošić

Učenici Prve kragujevačke zbog besparice ne mogu da brane titulu na Floridi

Mladi naučnici iz Prve kragujevačke gimnazije po svemu sudeći neće moći da brane titulu prvaka na svetskom takmičenju Lego igara na Floridi – zato što nemaju novac za put i smeštaj. Vlast koja šakom i kapom deli milione za mitinge i besplatne pljeskavice, za taj problem nema sluha

Komentar

Pregled nedelje

Vučić pod kapuljačom

Kao paradržavni organ specijalne namene koji metalnim štanglama zavodi „red i mir“, Vučić upravo legalizuje kapuljaše. U pitanju je – otprilike – nešto nalik na Musolinijeve „borbene saveze“ iz 1919-1922.

Filip Švarm

Komentar

Otadžbinu brani „istraživački tim Informera“

Sreća da Srbija ima „istraživački tim Informera“! Dragan J. Vučićević je u poslednji čas otkrio pakleni plan „zločinaca“ i „blokadera“ i tako opet spasao državu. To što laže manje je bitno

Nemanja Rujević

Komentar

Pravosudna bilmezijada: Pustite odmah Mariju Vasić

Držati profesorku sociologije Mariju Vasić u zatvoru pod optužbom za terorizam je anticvilizajski zločin. Ili groteska, kako god hoćete. Zašto se protiv toga ne pobune sudije, tužioci, policajci, bezbednjaci

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1794
Poslednje izdanje

Režimski napad na visoko obrazovanje

Kako se sprema Šešeljev zakon 2.0 Pretplati se
Intervju: Vladimir Horovic, advokat

Srbija ne sme da postane Pinočeov Čile

Nenad Gladić – Lepi Brka, Kosjerić

Izbori kao moba

Transplantacija organa

Šta Srbiji nedostaje za efikasan sistem

Intervju: Vladan Joler, umetnik i profesor

Odmotavanje planetarnog sistema komunikacije

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure