Još četiri dana ostalo je za prijave za priključenje nelegalnih objekata na struju i vodu. Rok za podnošenje zahteva za priključenje nelegalnih objekata na struju, vodu, kanalizaciju ili grejanje ističe za četiri dana, odnosno u nedelju, 15. oktobra.
Prijave su otvorene još od 15. septembra, nakon što je usvojen Zakon o dopunama Zakona o ozakonjenju objekata.
Kako je tada naglasio ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić, pravo priključenja na komunalne usluge odnosi se isključivo na građane koji su vlasnici stanova, u kojima žive i za to moraju da dostave dokaz.
Novi problemi sa priključkom
Međutim, nakon duge bitke za struju, pred ovim građanima se tek otvorio novi niz problema. U odnosu na cenovnik iz jula i avgusta cena priključka skočila je od 17.000 do 55.000 dinara, u zavisnosti od opcije koja im je potrebna.
“EPS je u septembru poskupeo i sada su cene na trofazno brojilo otišle na 167.000 dinara. Oni ne dozvoljavaju ni da se taj iznos isplati u ratama. Sada pokušavamo nekako da se direktno obratimo EPS-u”, priča za portal “Vremena” Igor Stanković.
Kako kaže, prvo su naišli na probleme sa opštinama koji još traju.
“Opštine nemaju informacije kome prosleđuju dokumenta. Po zakonu opština je dužna da u roku od 15 dana izda obaveštenje onome ko je predao dokumentaciju da ispunjava uslove i da su njegov predlog prosledili u EPS. Neke opštine daju informacije o tome, neke ne. Opština Palilula na primer, čeka da se završi rok za predaju dokumentacije pa da onda proslede dokumentaciju EPS-u.
Lov u mutnom
U EPS-u, prema našim saznanjima, rade samo tri osobe na ovome. Prvo su nam rekli da nemaju model ugovora i da ne znaju šta da rade sa nama. Onda su krenuli sa povećanim cenama”, objašnjava Stanković.
Građani i članovi vajber zajednice “Želimo struju u 21. Veku ”su pokušali da se obrate za pomoć i ministru Vesiću. Tvrde da kada je evidentirano da ima puno ljudi koji se prijavljuju za priključak, cena je skočila.
“Konkretno ja i moja zgrada na Voždovcu, nema infrastrukturu, nemamo bandere. Pa nas je Centar za investicije stavio čekanje od tri godine, da oni tada postave bandere koje ćemo mi opet da platimo.
Članovi grupe na vajberu su se žalili i da su dobijali ponude od ‘veza i vezica’ da se za 1000 do 3000 evra ubrza njihov predmet. U Borči su uvodili bandere za 90.000 dinara, a regularna cena je 40.000 dinara. Sada ispada da mi, lovimo ribu u mutnom”, kaže Stanković.
Godine u mraku
Građani koji se prijavljuju za priključak su većinom iz prigradskih delova Beograda, poput Borče, Ovče, Krnjače, Koteža, Ledina, Mirijeva, Surčina, Batajnice i Leštana. Među njima su i višečlane porodice sa decom, koje su poslednjih pet godina živele bez struje.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com