
„Marš na Drinu"
Protest u Loznici: Protiv litijuma i zaborava
Posle Novog Sada, Kragujevca, Niša, Beograda i Novog Pazara, studenati okupljenih oko inicijative „Studenti u blokadi“ organizovali su protest u Loznici pod nazivom „Marš na Drinu“
Za manje od mesec dana u naselju Kaluđerica izgubljena su dva života, jer beogradska služba Hitne pomoći ne pokriva ovaj deo Beograda
Starijem muškarcu koji je u sredu preminuo od infarkta, nije ukazana hitna pomoć. Za stanovnike Kaluđerice broj 194 ne važi, jer beogradska Hitna pomoć navodno nije nadležna za ovo naselje, preneo je N1.
Ovo je drugi slučaj za manje od mesec dana, da se služba Hitne pomoći ne odaziva na pozive stanovnika ovog naselja, ali ni bilo ko drugi. Komšije preminulog čoveka pokušavale su da dobiju hitnu službu Doma zdravlja Grocka, ali oni nisu imali raspoloživo vozilo.
Radnici tog Doma zdravlja poslali su ih u Dom zdravlja u Vinči, a zatim u Dom zdravlja u Kaluđerici. Čovek je preminuo tokom puta.
Nedavno je tako život izgubila i devojka Sara Petković (22) iz Kaluđerice. Čekajući Hitnu pomoć zbog napada astme, umrla je u dvorištu porodične kuće.
„Vreme” je tada pisalo da se o umrežavanju svih hitnih službi i jednom broju za Hitnu medicinsku pomoć, u Srbiji priča skoro dve decenije.
Dejan Zejnula predsednik pokreta „Pravo na život – Meri“ rekao je tom prilikom za „Vreme” da je mnogo života je u poslednjih nekoliko godina izgubljeno zbog neorganizovanosti.
Ljudi umiru zbog birokratskih propusta
O reorganizaciji službe hitne pomoći poslednji put se govorilo 2022. godine. Govorilo se se tada da je plan reorganizacije razrađen kroz projekat „Plan optimizacije mreže ustanova zdravstvene zaštite“, koji je rađen sa Svetskom bankom.
Tada je rečeno da će Srbija preuzeti danski model rada hitne službe koji bi podrazumevao nova vozila Hitne pomoći u kojima je biti GPS sistem, helikopterske jedinice, bolje obučene medicinske tehničare, ali i vozače.
Zejnula je rekao da je danas u Srbiji sve prepušteno rukovodiocima hitnih službi, a da nema jedinstvenog akta o organizaciji i radu tih službi.
Čija je odgovornost?
Zakon o zdravstvenoj zaštiti je usvojen 2019. godine.
„U njemu jasno piše, način i organizaciju rada potpisuje ministar. Dakle, način i organizacija rada treba da postoji kao akt. Mi pet godina taj akt nemamo i sve se svodi na intuiciju i slobodnu procenu samih direktora zdravstvenih ustanova”, rekao je ranije Zejnula za „Vreme”.
Dodoa je da zbog ovakvih slučajeva najveća odgovornost Ministarstva i ministra zdravlja.
„Mi smo kao organizacija imali dobru saradnju sa prethodnim ministrom Lončarem. Od kada je došla ministarka Danica Grujičić ukazivali smo i na propuste Ministarstva i slali predloge, nikada nismo dobili odgovor”, precizirao je.
Kao dodatni problem navodi to što Ministartsvo pokušava da isključi organizacije i pacijente iz unapređenja sistema, uz obrlazloženje da nisu medicinski obrazovani.
„Ali zaboravlja se da radi o našim životima”, zaključio je Zejnula.
Naselje Kaluđerica, u kojem kuće mahom nisu legalizovane, spada pod opštinu Grocka. Na ovoj teritoriji živi 84.000 građana u 15 naselja i nikome nije jasno kome treba da se obrate kada im je potrebna Hitna pomoć.
Posle Novog Sada, Kragujevca, Niša, Beograda i Novog Pazara, studenati okupljenih oko inicijative „Studenti u blokadi“ organizovali su protest u Loznici pod nazivom „Marš na Drinu“
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se u Kremlju sa predsednikom Ruske Federacije Vladimirom Putinom
Bager koji zatrpava gume na trasi novog autoputa, izazvao je brojne reakcije. Izvođač radova kaže da je u pitanju neodgovornost pojedinca
Profesorka Marija Vasić, uhapšena aktivistkinja novosadskog Pokreta slobodnih građana, najavila je da će započeti štrajk glađu ako ona i još petoro uhapšenih ne budu pušteni iz pritvora
Studentske blokade fakulteta traju duže od pet meseci, a na nekim visokoškolskim ustanovama ovih dana se odlučuje o onlajn nastavi. U Kragujevcu, nastavno-naučna veća podeljena su po tom pitanju
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve