
Propaganda
Demostat: Stiče se utisak da se Srbija guši u proruskoj propagandi
Rezultati monitoringa Demostata pokazuju da na srpskim televizijama ima mnogo više priloga koji zastupaju rusku stranu, a dа је manja minutaža posvećenu Ukrajini
“Himmel gradnja doo” dobija pravo korišćenja parcele na kojoj je park “Beograd bašta” u Bregalničkoj. To je firma koja je uspela da preko puta Kalemegdana upravo gradi zgradu više spratnosti nego što je dozvoljeno
Udruženje „Naša mesna zajednica“ poznato je u javnosti kao vrlo revnosni kritičar, neko bi rekao – uzbunjivać, nepravilnosti u urbanizmu Beograda. Najnovijom vešću o investitoru Himmel gradnja doo i Beograd bašti u Bregalničkoj, podsetili su i na slučaj sedmospratnice preko puta Kalemegdana, ali i na povezanost Marka Stojčića glavnog urbaniste sa svim tim.
Bregalnička
Četiri dana nakon javne rasprave za Plan detaljne regulacije za koji je gradski urbanista Marko Stojčić tvrdio da će rešiti status parka “Beograd bašta”, u katastru se pojavila predbeležba iz koje se vidi da će Himmel gradnja doo postati novi vlasnik dva objekta i dobiti pravo korišćenja parcele na kojoj se nalazi park “Beograd bašta” u Bregalničkoj ulici na Zvezdari.
U toku je prenos vlasništva nad objektima i prava korišćenja na “Beograd bašti” sa Milice Vučić koja je do sad imala pravo korišćenja, na Himmel gradnju.
Stanari Bregalničke očekuju da će Himmel gradnja uspeti i na “Beograd bašti da uradi ono isto što joj je već uspelo sa sedmospratnicom na uglu Pariske i Uzun Mirkove ulice, preko puta Kalemegdana.
Sedmospratnica
Delatnost Himmel gradnja doo je razrada građevinskih projekata, a na čelu ove I još tri firme je Dejan Čogurić. Ova firma je 2020. godine preko svoje ćerke firme PurEstate doo započela pripreme na izgradnji sedmospratnice na uglu Pariske i Uzun Mirkove ulice, u centru Beograda preko puta Kalemegdana. To je ona ista parcela na kojoj je bio restoran “Central park”, pa je izgoreo do temelja.
Izradu urbanističkog projekta finansirala je Himmel gradnja. Njihov projekat je usvojilo Ministarstvo građevinrstva a zatim i izdalo lokacijske uslove, a ne Sekretarijat za urbanizam i građevinske poslove Gradske uprave Grada Beograda, koji je nadležan za davanje pomenutih dokumenata.
Iako je na tom uglu preko puta Kalemegdana urbanističkim planom dozvoljena visina objekta 26 metara, Ministarstrvo građevinarstva je 2023. godine odobrilo Himmelu objekat visok preko 33 metra. Urbanistički projekat je potvrdio Đorđe Milić pomoćnik Ministra građevinarstva.
Udruženje “Naša mesna zajednica” navodi da je “izvođač radova na izgradnji sedmospratnice na uglu Pariske i Uzun Mirkove firma Jugogradnja doo koja je bila suvlasnik firme Vladetina 22 doo čiji je jedini vlasnik gradski urbanista Marko Stojčić”. Udruženje podseća da je preko te firme Marko Stojčić izgradio četvorspratnicu na Vladetinoj 22 u kojoj je stekao šest stanova.
Opet Bregalnička
Prema ranije donetom Planu generalne regulacije Beograda, na sadašnjem parku “Beograd bašta” planirana namena je stanovanje. Stanari Bregalničke su protestima i raznim akcijama uspeli to da promene, te je prošlog proleća donet Plan detaljne regulacije po kome će na tom mestu ostati park.
Međutim, Plan generalne regulacije je “važniji” od Plana detaljne regulacije. Takođe, prema najnovijim izmenama Zakona o planiranju i izgradnji, onaj ko na nekoj parceli ima pravo korišćenja, može da postane njen vlasnik. To znači da Himmel koji upravo postaje vlasnik dva objekta i dobijs pravo korišćenja nad parkom “Beograd bašta”, može sutra da ga pretvori u nešto mnogo isplatljivije od parka.
Zbog toga, a i znajući šta je već uspelo Himmelu, stanari očekuju da će im sutra umesto “Beograd baste” nići sedmospratnica.
“Opravdano izražavamo zabrinutost da opet može doći do slične zloupotrebe kada je u pitanju park ‘Beograd bašta’. Zato smo sa komšijama pokrenuli peticiju za očuvanje parka ‘Beograd bašta’ kojom tražimo izmenu plana višeg reda tako da ‘Beograd bašta’ napokon bude definisana kao park i da grad Beograd izvrši ekspropriaciju parcela od privatnih vlasnika objekata”, piše u saopštenju Udruženja “Naša mesna zajednica”.
Rezultati monitoringa Demostata pokazuju da na srpskim televizijama ima mnogo više priloga koji zastupaju rusku stranu, a dа је manja minutaža posvećenu Ukrajini
„Nedopustivo je da huligani i nasilnici isteruju pravdu po svojim uličarskim pravilima“, napisao je predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević povodom odluke suda u Novom Sadu kojom su i preostala trojica aktivista puštena iz zatvora u kućni pritvor
Aktivistima Mladenu Cvijetiću, Srđanu Đuriću i Davoru Stefanoviću iz Pokreta slobodnih građana umesto zatvorskog odeređen je kućni pritvor uz elektronski nadzor
Dok „studenti koji žele da uče“ najavljuju štrajk glađu, predsednik SNS-a Miloš Vučević im s malih ekrana poručuje: jedite, deco. Sve deluje kao dobro poznata predstava u kojoj se znaju i režija i publika
Mladi naučnici iz Prve kragujevačke gimnazije po svemu sudeći neće moći da brane titulu prvaka na svetskom takmičenju Lego igara na Floridi – zato što nemaju novac za put i smeštaj. Vlast koja šakom i kapom deli milione za mitinge i besplatne pljeskavice, za taj problem nema sluha
Intervju: Adam Mihnjik, glavni i odgovorni urednik dnevnog lista “Gazeta viborča”, pisac
Studenti su dobra budućnost Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve