Požari u deponijama u Srbiji su u poslednjih nekoliko meseci veoma česti. Gotovo da ne prođe dan da se ne pojavi vest o vatri na smetlištima širom zemlje. Najnoviji je prijavljen između deponije i instituta u Vinči
Prethodnih meseci buknulo je nekoliko požara na deponijama u Srbiji, a gusti crni dim koji se širio iznad gomila otpada ni malo nije bio prijatan, ni za gledanje, a još manje za udisanje.
Prema rečima stručnjaka, uzroka ovih ekoloških problema ima mnogo, od neadekvatnog upravljanja otpadom i nepravilnog skladištenja zapaljivih materijala, do sve većeg pritiska na zastarele infrastrukture deponija. Ovi bukvalno gorući problemi zahtevaju hitnu pažnju i konkretne mere – koje za sada izostaju.
Dok se vatrogasci bore sa tonama zapaljenog otpada, Ministarstvo rudarstva i energetike organizuje Javnu raspravu o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o energetici, koja je počela 21. avgusta i trajaće do 10. septembra, pa se nekako nametnulo pitanje kako ćemo da gradimo nuklearne elektrane, kada ne možemo sistemski da se rešimo ni požare na deponijama.
Požar u Vinči
Najnoviji požar je zabeležen je u ponedeljak pored deponije u Vinči. Policija je dobila dojavu da gori trava i nisko rastinje, potvrđeno je u MUP-u Srbije.
Saopšteno je da su na terenu vatrogasne ekipe koje intervenišu.
Na Instagram stranici Moj Beograd pojavila se objava da bukti požar u Vinči, između deponije i Instituta za nuklearne nauke.
Pored požara kod deponije u Vinči, danas je prijavljen i požar na deponiji Botra u Bečeju.
Prema navodima TV Bečej, požar je prijavljen jutros u 10 sati.
Kako se navodi, radnici preduzeća „Potisje-Bečej“ brzo su reagovali i odmah pozvali vatrogasno-spasilačku jedinicu.
Usled vetra koji duva požar se brzo raširio, ali zaposleni i vatrogasci preduzimaju sve mere kako bi lokalizovali vatrenu stihiju. Osim vodom, zahvaćeno područje se nasipa zemljom kako bi se vatra prigušila.
Angažovan je veći broj vatrogasnih vozila, a napravljen je i dogovor sa lokalnom samoupravom da se nabavi još zemlje za prekrivanje.
Za sada je nepoznato da li je požar nastao na površini ili gori i telo deponije, a velika je verovatnoća da je došlo do samozapaljenja usled visokih temperatura i suše.
Trenutno se sakupljanje i odvoženje komunalnog otpada odvija neometano, a smeće se deponuje na stranu koja nije zahvaćena požarom.
Jabuka, Novi Sad, Kraljevo…
Požari ovih dana česti, a poslednji se desio juče, kada je zapaljena deponija u Jabudi kod Pančeva.
Gorela je divlja deponija, a uzroci požara nisu bili poznati.
Vatrogasci su se nekoliko sati borili sa vatrom, i na kraju ga lokalizovali.
Meštani Jabuke komentarisali su da je na ovom smetlištu i ranije bilo požara, ali da ovako veliki ne pamte.
Pre toga je gorelo i u blizini deponije u Novom Sadu. I to na dan posete francuskog predsednika Emanuela Makrona.
Požarom je bio zahvaćen prostor preko puta „Roda Mega šoping centra“, na površini niskog rastinja između auto-puta A71 i zaštitnog pojasa deponije.
Kako je navedeno, brzom reakcijom vatrogasne službe Grada Novog Sada, dobrovoljnih vatrogasnih društava i vozila javno-komunalnih preduzeća kao i drugih službi požar je stavljen pod kontrolu i ubrzo je potpuno ugašen u najkraćem mogućem roku, saopštila je JKP „Čistoća“ iz Novog Sada.
Polovinom avgusta nekoliko puta je buknuo požar na deponiji u Kraljevu.
Dim i neprijatan miris su se širili kako u užoj tako i široj gradskoj zoni.
Posledice ovog požara su osetili mnogi građani, jer je kvalitet vazduha bio značajno narušen, a to su potvrdile i aplikacije koje mere zagađenje i opisuju vazduh u Kraljevu kao „veoma nezdrav“, što je posebno zabrinulo meštane.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Studenti su u pondeljak uveče blokirali zgradu Radio-televiziju Vojvodine u Novom Sadu. Žandarmerija ih je oko pet ujutru oterala. MUP najavljuje krivične i prekršajne prijave
Protest će trajati dok se ne raspiše novi konkurs za REM ili dok se RTS ne ugasi, naveli su studenti koji su u iznenadnoj akciji blokirali RTS u Beogradu i RTV u Novom Sadu. Novosadske studente potisnula je Žandarmerija, a jutarnji program na Javnom servisu se odvija normalno
Na dan istorijskog protesta, 15. marta, tačno u 19.11 nešto je nagnalo ljude u beg u Ulici kralja Milana. Od tada se nižu teorije, a konačnog dokaza nema. Pred vama je obimni dosije „Vremena“ o tom događaju, koji će biti redovno dopunjavan
Lišiti slobode Dejana Ilića, intelektualca besprekorne životne i radne biografije, bez iole smislenog povoda, samo je jedan od brutalnih pokazatelja da se režim okrenuo protiv sopstvenih građana i da ulazi u fazu terora
Gde je Šešelj stao, Vučić nastavlja. Zašto je članica Glavnog odbora SPS-a Ana Grozdanović zaslužila funkciju ministarke pravosuđa u vladi dr Macuta? I šta režim želi postići staljinističkom kampanjom zastrašivanja
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!