„Osloboditi uhapšene u Novom Sadu”
ProGlas: Akcija „Zastani Srbijo“ u više od 20 gradova
Inicijativa ProGlas će zajedno sa partnerima na lokalnom nivou u više od 20 gradova u Srbiji organizovati akcije pod nazivom „Zastani Srbijo"
Zbog jedne zlonamerno tumačene izjave novinarka Tamara Skrozza je mesecima na tapetu režima i tabloida. Sada resorni ministar Dejan Ristić njenu izjavu naziva „trapavom“ i „govorom mržnje“, ali kaže da nije pozivala na ubistvo predsednika
Posle tri meseca hajke na urednicu u FoNetu Tamaru Skrozzu, ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić rekao je da Skrozza nije pozvala na ubistvo šefa države ili na bilo čije ubistvo.
Skrozzinu tobože spornu izjavu ocenio je ovako: „Jedna trapava, nespretna izjava koja je izletela, koja nije bila dobro formulisana.“
Govoreći za Insajder, Ristić se pozvao i na svoje kompetencije istoričara kada je ponovio formulaciju da je Skrozza koristila „govor mržnje“.
Na pitanje zašto mu nije palo na pamet da se u izjavi mislilo da je neko trebalo da bude uhapšen ili lustriran, Ristić je rekao da je kao istoričar drilovan da analizira istorijske izvore.
Tri meseca hajke
Tamara Skrozza je zbog dela izjave u televizijskoj emisiji „Da sam ja neko“, o događajima u noći između 5. i 6. oktobra 2000. godine, skoro tri meseca bila izložena salvama napada i medijskoj satanizaciji.
U tom isečku je rekla: „Ta noć između 5. i 6. oktobra, po mom mišljenju, sada post festum, trebalo je da izgleda potpuno drugačije. Neću da sada pričam kako, da ne bismo imali probleme, ali što se mene tiče ta noć je trebalo da bude potpuno drugačija, nešto nalik onome što smo učili u knjigama istorije.“
„Da je ta noć bila drugačija i da smo se 6. oktobra probudili u jednoj drugačijoj Srbiji, Srbiji bez nekih ljudi, mislim da bi ovo danas bilo sasvim druga priča, a mi zapravo živimo devedesete“, dodala je ona.
Prvobitno se nad njom iživljavao „Informer“ i na naslovnoj strani slagao da je rekla „Vučića je trebalo ubiti 5. oktobra“.
Kada se malo slegla prašina, putem televizije Pink obratio joj se i sam predsednik, koji je nastavio sa tvrdnjama da ga novinari, među kojima je i Skrozza „dehumanizuju”.
Dok je vlast nemilosrdno koristila svoje medijsko i botovsko oružje, Ministarstvo informisanja i telekomunikacija ni rečju nije pomenulo režimski tabloid koji Skrozzi crta metu na čelu, ali joj je zato spočitalo „govor mržnje“.
Ristić je sada ipak osudio kampanju protiv Skrozze.
NUNS tražio smenu
Predstavnici Nezavisnog udruženja novinara Srbije su u avgustu u ime Koalicije za slobodu medija ministru informisanja uručili tekst ostavke koju treba da potpiše.
„Zbog sramnog saopštenja pokazao je da duboko ne razume očuvanje koncepta slobode govora i zalaganje za bezbednost novinara, te kao jedino logičo smatramo da treba da podnese neopozivu ostavku”, naveli su iz NUNS-a.
Novinar i predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) Željko Bodrožić rekao je za N1 povodom hajke na tamaru Skorzzu da je ministar Ristić je izdao njihovo poverenje i da zato samo mogu da očekuju njegovu ostavku.
Funkciju ministra Informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić preuzeo je u meju ove godine. Vlada Srbije imenovala je Ristića 12. maja 2021. za v.d. direktora Muzeja žrtava genocida. U septembru 2013, Ristić je postao državni sekretar. Postavljen je za vršioca dužnosti upravnika Narodne biblioteke Srbije nakon smene Sretena Ugričića, u januaru 2012. godine. Pre toga je, pored ostalog, radio je u Arhivu Srbije i Ministarstvu rada i socijalne politike.
Ristić srpski je istoričar, političar, prevodilac i scenarista, rođen 1972. godine.
Izvor: FoNet/N1
Inicijativa ProGlas će zajedno sa partnerima na lokalnom nivou u više od 20 gradova u Srbiji organizovati akcije pod nazivom „Zastani Srbijo"
Pripadnici policije učestvovali u međunarodnoj akciji „Mozaik 2024" usmerenoj protiv seksualne zloupotrebe dece na internetu. Ukupno je identifikovano 63 osumnjičenih, izvršeno 59 pretresa i otkriveno osam žrtava
Odbor za visoko obrazovanje SANU uputio je dopis Vladi Srbije i Ministarstvu prosvete u kome naglašava da predlog za izmenu zakona ugrožava kvalitet visokog obrazovanja u Srbiji
Osim sastanka premijera Aljbina Kurtija i Hristijana Mickoskog u planu je potpisivanja bilateralnih sporazuma
Pripadnici Bezbednosno-informativne agencije upali su u ponedeljak u Republički zavod za zaštitu spomenika kulture. Kako „Vreme“ saznaje, hoće da spreče da zaposleni ove ustanove objave apel povodom odluke Srpske vlade da se kompleksu Generalštab oduzme status kulturnog dobra
Goran Ješić i ostali uhapšeni u Novom Sadu
Vučićevi politički zatvorenici Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve