
Iz njuzletera
Ovo nije vremenska prognoza, a nije ni pao avion
Kako portali u Srbiji pecaju klikove i može li se do čitanosti bez senzacionalizma?
Donacije, ako ih bude, biće značajan pomak ne samo u predsedničkoj kampanji, već i u odnosu Ilona Maska i Donalda Trampa koji imaju vatrenu podršku miliona fanova spremnih da poveruju gotovo u sve što govore
Na prvi pogled Ilon Mask i Donald Tramp ne izgledaju kao prirodni saveznici, jer je prvi svojim najznačajnijim poslovnim potezom učinio da se smanji emisija gasova koji stvaraju efekat staklene bašte, dok drugi dovodi u pitanje potrebu da se emisija tih gasova uopšte smanjuje i osuđuje većinu oblika čiste energije nazivajući ih, u najboljem slučaju, „nepotrebnim“, a u najgorem „destruktivnim“.
Mask želi da se odmakne od fosilnih goriva i da sve automobila u svetu pretvori u električna vozila, dok drugi veruje da će električna vozila biti ekonomska katastrofa za Sjedinjene Američke Države i da bi nacija trebalo da proizvodi i sagoreva više nafte.
Ali od pokušaja ubistva Trampa Mask javno podržava njegovu kandidaturu za reizbor, pa je „Volstrit džurnal“, pozivajući se na ljude koji su upoznati sa ovim pitanjem, izvestio da Mask planira da podrži Trampovu predsedničku kampanju sa 45 miliona dolara, piše CNN.
Mask razočaran „levim skretanjima“ demokrata
Donacije, ako ih bude, biće značajan pomak ne samo u predsedničkoj kampanji, već i u odnosu dvojice ljudi, koji, i jedan i drugi, imaju vatrenu podršku miliona fanova spremnih da poveruju gotovo u sve što govore.
Mask je u prošlosti davao novac kandidatima iz obe stranke, uključujući 5000 dolara Baraku Obami u aprilu 2011. godine.
Pre svega bio je donator demokrata, ali su te relativno male sume blede u poređenju sa iznosom kojim bi sada navodno trebalo da podrži Trampa.
Mask je rekao da se već nekoliko godina Demokratska stranka pomera previše ulevo te da on ne bi podržao mnoge njene kandidate.
Godišnji skup Tesle kao politički miting
Pored finansijske podrške Trampovoj kampanji, Mask sa 190 miliona pratilaca na svojoj društvenoj mreži Iks, jedan od influensera koji imaju najviše pratilaca na svetu, pored toga što je, prema Blumbergovoj listi, najbogatiji čovek na svetu.
Mask ima milione obožavalaca, pa je tako nedavni godišnji sastanak kompanije Tesla podsećao ne njegov lični politički skup, a akcionari su mu govorili stvari kao „Volimo te iz dubine duše, toliko te volimo, Ilone“.
Upitan na tom sastanku o njegovom odnosu sa Trampom i o tome da Tramp ima nešto lepo da kaže o Tesli čak iako napada električna vozila, Mask je odgovorio: „Mogu da budem ubedljiv“.
Vraćanje Trampovog naloga na Tviter
Odnosi između njih dvojice nisu uvek bili tako prijateljski, a Mask je napustio dva poslovna saveta Bele kuće nakon što je Tramp najavio da će se SAD povući iz Pariskog klimatskog sporazuma.
Međutim, u proteklih nekoliko godina Mask je nekoliko puta pružio podršku Trampu, ili se protivio predsedniku Džou Bajdenu.
Ubrzo nakon što je Mask u jesen 2022. godine kupio društvenu mrežu tada poznatu kao Tviter, vratio je Trampov nalog, koji je bio ukinut, i tada je naveo da je Tviter nepropisno cenzurisao priče protiv Bajdena.
Pomoć Tesli ili njenim konkurentima?
Tesla, najveći izvor Maskovih prihoda, imao je koristi od subvencija koje je donela Bajdenova administracija, jer je nudila kredite do 7500 dolara za kupce električnih vozila.
Pošto ti krediti pomažu i drugim etabliranim proizvođačima automobila koji žele da prodaju sopstvena električna vozila, Mask je nedavno na Iksu napisao da su subvencije za električna vozila koje je obezbedila Bajdenova administracija zapravo pomogle više rivalima Tesle nego samoj Tesli.
„Oduzmite subvencije. To će samo pomoći Tesli. Pored toga, uklonite subvencije iz svih industrija!“, napisao je Mask.
Iako je Mask u pravu da neke od industrija koje kritikuje, posebno ugalj i nafta, dobijaju ogromne subvencije, on tom svojom porukom ne priznaje da je veći deo njegovog bogatstva potekao od podrške američke vlade Tesli i SpejsIks-u (SpaceX) , njegovoj drugoj kompaniji koja takođe zavisi od podrške vlade SAD.
Izvor: CNN
Kako portali u Srbiji pecaju klikove i može li se do čitanosti bez senzacionalizma?
Vasić je u pritvoru skoro dva meseca, kao i studenti i aktivisti Lazar Dinić, Davor Stefanović, Srđan Đurić, Mladen Cvijetić i Lado Jovović, a okrivljeni su za pokušaj rušenja ustavnog poretka, na osnovu njihovog prisluškivanog razgovora, koji je emitovan na režimskim televizijama
„Srbija se nalazi se na raskrsnici. Sada moramo čuti neke jasnije odgovore na sasvim konkretna pitanja o tome šta će se u Srbiji dalje dešavati“, izvestilac Evropskog parlamenta Tonino Picula
Prijave za utvrđivanje nekademskog ponašanja protiv ministra prosvete Dejana Vuka Stankovića upućene su Etičkoj komisiji Fakulteta za obrazovanje učitelja i vaspitača
„Živimo pozitivni momentum u EU za proširenje i ovo je jasna prilika za Srbiju. Unija ostaje čvrsto posvećena pristupanju Srbije“, naglasio je predsednik Evropskog saveta Antonio Košta
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve