Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Predsednica REM-a je na Telegram kanalu kao profilnu fotografiju stavila montažu sebe u nacističkoj uniformi. Kaže da je to provokacija. Pre godinu dana REM je obustavio rad kad je na zgradi u kojoj živi jedan od članova bio nacrtan kukasti krst
Pre mesec i po dana nemački političar Danijel Halemba uhapšen je zbog navodnog isticanja nacističkih simbola. Sada je i u Srbiji jedan nosilac javne funkcije rešio da koketira sa njima. Reč je o predsednici REM-a Oliveri Zekić, mada je izvesno da ona za to neće biti kažnjena.
Ona je samoinicijativno postavila na Telegram kanalu kao profilnu fotografiju sebe u nacističkoj uniformi.
„Ja sam to uradila iz čiste provokacije. Kao što znate ja volim da provociram. Mogla sam da okačim i neke Koraksove i Petričićeve karikature koje su mnogo gore. To je fotomontaža sa Tvitera i ja sam je okačila“, odgovorila je Zekić na pitanje Radija Slobodna Evropa zašto je za ličnu fotografiju postavila sebe u nacističkoj SS uniformi.
Sada provokacija, a ranije pretnja
Rodoljub Šabić, pravnik i nekadašnji poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, u razgovoru za portal „Vremena“ podseća da je pre godunu dan REM obustavio rad kad je na ulazu u zgradu zamenika predsednika Saveta REM-a u Novom Sadu jedan sedamdesetogodišnjak nacrtao kukasti krst, uz akronimom REM.
„Tada to Olivera Zekić nije doživela kao potrebu za provociranjem nego je REM obustavio rad i zahtevao da se krivično goni taj čovek“, kaže Šabić.
Za njega je, kako kaže, potez predsednice REM-a najblaže rečeno bizaran, te da je jako teško sebi objasniti motive koji stoje iza toga.
„S obzirm na činjenicu da se radi o nosiocu jedne važne društvene funkcije, on jednostavno ne bi trebalo tako da se ponaša. Ona je svoj potez objasnila time da je to provokacija. Ne mislim da je provokacija dobra, posebno ne sa pozicije predsednice REM-a. Njen posao je nešto sasvim drugu, a šta je, to piše u zakonu, a svakako nije provociranje najšireg mogućeg auditorijuma.“
Šabić ističe i da je Olivera Zekić potpuno zaboravla na to kakve asocijacije izaziva takav potez kod građana, te da je siguran da za naše građane nije nimalo prijatno da vide predsednicu REM-a u nacističkoj unifromi.
Kršenje zakona
„Tu je pitanje i odnosa prema zakona. Reč je o potezu koji je zabranjen. Mi imamo Zakon o zabrani upotrebe neonacističkih i fašističkih simbola i obeležja i u članu šest se izričito pominju i uniforme. Kad sam to video, prva asocijacija mi je bila šta bi gospođa Zekić rizikovala da je tako nešto uradila u Nemačkoj. U Nemačkoj bi rizikovala da dobije tri godine zatvora, po njihovom krivičnom zakonu. Kod nas to nije krivično delo, ali jeste prekršajno i to je kažnjivo sa od pet do pedeset hiljada dinara, što verujem da je gospođi Zekić zanemarljiv iznos, ali REM ne bi smeo sebi da dozvoli da krši nijedan zakon“, navodi Šabić.
U Srbiji je od 2009. godine na snazi Zakon o zabrani neonacističkih ili fašističkih manifestacija i zabrani upotrebe neonacističkih i fašističkih simbola.
Prema Članu 3. tog zakona, zabranjena je „proizvodnja, umnožavanje, skladištenje, prezentacija, veličanje ili na bilo koji drugi način širenje propagandnog materijala, simbola ili obeležja kojima se izaziva, podstiče ili širi mržnja ili netrpeljivost, propagiraju ili opravdavaju neonacističke i fašističke ideje i organizacije ili se na drugi način ugrožava pravni poredak“.
Kazne za kršenje ovog zakona su prekršajne i kreću se u rasponu od 5.000 do 50.000 dinara (od 40 do 430 evra) za fizičko lice, te od 100.000 do 1.000.000 dinara (od 850 do 8.500 evra) za pravno lice.
Šabić ne veruje da će predsedica REM-a Olivera Zekić biti kažnjena zbog svog poteza.
„Pošto je reč o prekršaju, to je stvar organa koji se staraju o javnom redu i miru, pre svega policija ili tužilaštvi, ali oni po pravilu ne reaguju“, kaže on. „Oni nisu reagovali ni za mnogo krupnije stvari kad je reč o kršenju zakona. Ako su akteri kršenja zakona ljudi iz političke elite ili njima bliskog okruženja, praktično nema rizka od progona, bilo prekršajnog bilo krivičnog.“
B.G./Slobodna Evropa
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve