Od danas u Srbiji zvanično počinje grejna sezona. To znači da su toplane u radnom režimu sve do 15. aprila a ako vremenski uslovi zahtevaju grejanje može biti produženo i do trećeg maja, prenosi RTS.
Bez obzira što će, kako je najavio RHMZ, danas najviša dnevna temperatura biti 18 stepeni, u poslepodnevnim časovima krenuće isporuka toplotne energije građanima, rekao je direktor Beogradskih elektrana Vanja Vukić.
„U narednih nekoliko dana očekujemo pad temperature i Beogradske elektrane će po odluci o snabdevanju građana toplotnom energijom krenuti sa isporukom. Oko 12 sati upalićemo kotolove, zagrejati mrežu i preedveče, kada temperatura bude pala, mi ćemo građanima isporučiti toplotnu energiju“, kaže Vukić.
Prema njegovim rečima, građani treba da očekuju tople radijatore oko 18.30 ili 19 časova.
Računi veći za pet do 30 odsto u 22 opštine
Nova grejna sezona doneće veće račune građanima Srbije. Od ukupno 60 toplana u Srbiji njih 22 je povećalo cene svojih usluga uz odobrenje lokalnih samouprava na čijoj teritoriji posluju u iznosu od pet do više od 30 odsto, piše Danas.
Pročitajte još Pored svega poskupljuje i grejanje
Tako će građani Beograda, koji u svojim domovima imaju daljinsko grejanje, a gde je poskupljenje te usluge odobreno od 1.septembra, račune plaćati skuplje u iznosu od šest odsto. To znači da će za zagrevanje stana od 60 kvadrata na godišnjem nivou biti potrebno izdvojiti 95.600 dinara.
Direktor Udruženja toplana Srbije Dejan Stojanović objašnjava za RTS da su razlozi za poskupljenje i ti što u protekle dve godine lokalne samouprave nisu davale saglasnost za tako nešto.
„Gas je poskupeo 50,4 odsto, a mazut od početka ove godine do danas 28,34 odsto“. kaže Stojanović i pojašnjava da neće sve toplane korigovati cene i da to zavisi od dinamike i metodologije određivanja istih.
Sa ovom odlukom neki se slažu i smatraju je čak neminovnom zato što se povećavaju cene gasa i mazuta, a drugi da ne postoji nijedan opravdan ekonomski razlog za poskupljenje.
Sa odlukom da toplane podignu svoje cene neki se pak ne slažu jer smatraju da ne postoji nijedan opravdan ekonomski razlog za poskupljenje daljinskog grejanja.
„Jedini razlog zbog čega je do toga došlo je želja lokalnih samouprava da popune svoje budžete. S obzirom da se nalazimo u ekonomskoj krizi a inflacija je dvocifrena, cene daljinskog grejanja koje su i inače visoke i plaćaju se tokom cele godine nadležni bi trebalo, tamo gde za to postoje uslovi, da subvencionišu i na taj način štite kupovnu moć potrošača“, kaže predsednik Pokreta za zaštitu potrošača Srbije Petar Bogosavljević za Danas.
Šta su do sada bile najveće žalbe građana?
Govoreći o žalbama građana, Vukić kaže da su se najčešće žalili na kućne grejne instalacije – na radijatore i cevi u stanovima.
„Izdali smo u septembru saopštenje da građani prijave kvarove ukoliko smatraju da su im radijatori ostali bez vode“, kaže Vukić i dodaje:
„Naš sistem je mirovao od 1. maja do danas tako da pozivam građne da ako postoji curenje da prijave Beograsdkim elektranima, na broj 11011 – objedinjeni kol centar“.
A.E/RTS/Danas
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com