Beloruski aktivista Andrej Gnjot izjavio je da će u ponedeljak iskoristiti pravo da iz kućnog pritvora izađe na sat vremena i predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, premijeru Milošu Vučeviću i ministarki pravde Maji Popović zvanično uruči otvoreno pismo koje je potpisalo 780 svetskih stvaralaca, umetnika i intelektualaca.
On je u pisanoj izjavi istakao da su otvoreno pismo potpisala mnoga velika imena čiji se glas čuje izvan granica Srbije, te da će, ukoliko centri moći u Srbiji ne budu uslišili njegovu molbu, to čuti milioni ljudi širom sveta.
Pravni ping pong
Podsetimo, Apelacioni sud ukinuo je rešenje prvostepenog suda za ekstradiciju beloruskog aktiviste Andreja Gnjota, rekao je njegov advokat Filip Sofijanić.
„Odluka o ukidanju rešenja objavljena je na sajtu Apelacionog suda i njome se ukida rešenje prvostepenog suda o ekstradiciji Andreja Gnjota u Beogradu“, rekao je advokat Andreja Gnjota.
On je naveo da odluka nije objavljena u celosti ali da su, kako kaže, usvojeni svi žalbeni navodi.
“Smatram da je odluka utemeljena u zakonu, pravedna i da je Apelacioni sud, po treći put, odlučio kako smo očekivali“, naveo je Sofijanić.
Odluka Apelacionog suda, za Andreja Gnjota i njegovog branioca znači da se predmet vraća na ponovno odlučivanje Višem sudu u Beogradu, treći put.
Prema navodima Sofijanića, VIši sud u novom postupku može doneti odluku da li su ispunjeni ili nisu uslovi o ekstradiciji.
„Ukoliko sud ponovo donese odluku da su ispunjeni uslovi, mi ćemo se ponovo žaliti na tu odluku“, rekao je za N1 Sofijanić.
Zatvor, mučenje i smrt
Beloruski aktivista se nalazi u kućnom pritvoru do 30 oktobra, posle čega ta mera mora biti ukinuta. Uhapšen je oktobru prošle godine po dolasku u Beograd, po Interpolovoj poternici zbog navodne utaje poreza.
Viši sud već dva puta je donosio odluku da su ispunjeni uslovi za njegovo izručenje, na šta su njegovi advokati ulagali žalbe Apelacionom sudu pred kojim je Gnjot ponovio da bi ekstradicija Belorusiji za njega značila zatvor, mučenje i smrt.
Jer tako, kaže, završavaju kritičari režima Aleksandra Lukašenka.
Izvor: Fonet