
Predsednik Srbije
Pritisak raste, a pitanje ostaje: Hoće li Vučić ići u Moskvu?
Dok novosti oko zdravstvenog stanja predsednika Srbije Aleksandra Vučića nema, ostaje i pitanje da li će on ići na obeležavanje Dana pobede u Moskvu
Prošlo je 50 dana otkako su, posle emitovanja snimka u režimskim medijima, uhapšeni novosadski aktivisti. Advokati, opozicija i građani traže hitno oslobađanje
Šestoro novosadskih aktivista već punih 50 dana je u zatvoru u predgrađu Klisi u tom gradu.
Petoro članova Pokreta slobodnih građana (PSG) iz Novog Sada – Marija Vasić, Lado Jovović, Mladen Cvijetić, Davor Stefanović i Srđan Đurić i student iz organizacije STAV Lazar Dinić optuženi su za podrivanje, odnosno pripreme nasilnog rušenja ustavnog poretka Srbije, a navodni dokazi za ovo delo pribavljeni su, prema tvrdnjama njihovih advokata, na nezakonit način, a potom objavljeni u prorežimskim medijima.
Za još šestoro aktivista iz organizacije STAV raspisana je poternica pošto su nedostupni organima gonjenja, a i njima je određen pritvor koji stupa na snagu kada uđu u državu.
Reč je o Mili Pajić, Branislavu Đorđeviću, Anji Pitulić i Jovanu Dražiću, kao i o Doroteji Antić i Dejanu Bagariću.
Šta se dogodilo?
Na nekoliko režimskih televizija 13. marta uveče, emitovan je snimak razgovora dela novosadskih opozicionara i aktivista, gde se razmatraju razni scenariji velikog studentskog protesta 15. marta. Aktivisti i studenti su po režimskim medijima uskoro proglašeni za teroriste koji su planirali upad u Radio-televiziju Srbije i u Narodnu skupštinu, a uskoro su i uhapšeni pod sumnjom „pripremanja dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije u saizvršilaštvu“.
Narednog dana oni su uhapšeni, a Viši sud u Novom Sadu je 16. marta uhapšenima odredio pritvor od 30 dana. Policija je pretresala i stanove aktivista i aktivistkinja koji se trenutno ne nalaze u Srbiji.
Po isteku prvih 30 dana pritvora, sudija za prethodni postupak Tatjana Đurašković produžila im je 11. aprila pritvor za još 30 dana.
Branioci studenata i aktivista zatražili su tada od sudije Tatjane Đurašković da iz spisa predmeta izdvoji dokaze koji se ne mogu koristiti u krivičnom postupku, jer nisu prikupljeni u skladu sa zakonom, te da nakon toga svi budu pušteni iz pritvora, ali je ona to odbila.
Ovaj 30-odnevni produžetak pritvora ističe kroz nekoliko dana, a dok čekaju dalji razvoj situacije, organizuju im se skupovi podrške kojima se traži njihovo oslobađanje. Poslednji je održan u subotu (3. maj) ispred zatvora.
Borba na dva fronta
Advokat odbrane Željko Kočić kaže da se borba vodi na dva fronta.
„Ukidanje pritvora i izdvajanje dokaza koji ne mogu da se koriste u krivičnom postuku jer nisu pribavljeni po Zakoniku o krivičnom postupku. Vrhovnom sudu podnećemo Zahtev za zaštitu zakonitosti protiv rešenja kojim je Viši sud u Novom Sadu odbio da te dokaze izdvoji iz spisa predmeta”, rekao je advokat, prenosi Danas.
Kako je dodao, radnje koje su opisane u krivičnoj prijavi ne predstavljaju izvršenje niti jednog krivično dela, niti se pojedinačno, za svakog od okrivljenih navodi na koji način je navodno izvršio krivično delo, što je, kako je dodao svakako nezakonito i predstavlja zloupotrebu procesnih ovlašćenja Višeg suda i Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu.
Više od 30 udruženja i organizacija civilnog društva iz Srbije zatražilo je od međunarodnih organizacija i institucija koje se bave zaštitom građana, da stanu u odbranu aktivista koji su, kako su istakli, izloženi „najbrutalnijem politički motivisnom medijskom i sudskom progonu”.
Osudili su to što je je snimak razgovora aktivista, kako su naveli, pre nego u pravosudnim organima, završio u medijima, koji su odmah i „presudili” da je u pitanju terorizam i rušenje države, što su kasnije ponovili i najviši zvaničnici Srbije.
Ujedinjena novosadska opozicija zatražila je krajem aprila hitno puštanje iz pritvora šestoro aktivista. U saopštenju su naveli da su aktivisti „već 40 dana u pritvoru ne zbog pravde i prava, već zbog brutalne političke represije i nasilja nad pravdom“.
Ocenili su da su aktivisti pritvoreni u „nehumanim uslovima u objektu na Klisi, gde im je, usled loših higijenskih i zdravstvenih uslova, ozbiljno narušeno zdravlje“.
„Zahtevamo da im se, kao i ostalim aktivistima koji su, zbog političkog progona primorani na izgnanstvo, hitno obezbedi pravo na pravično i nepristrasno suđenje, bez političkog pritiska i medijske hajke“, navela je opozicija.
Ocenili su i da se celokupan postupak protiv aktivista „temelji na audio-snimku u kojem ne postoji nijedna konkretna radnja koja bi predstavljala protivustavnu aktivnost“.
„Reč je o privatnom razgovoru vođenom u zatvorenom, neslužbenom kontekstu, čije su reči proizvoljno interpretirane kao ‘dokaz’ za nepostojeću zaveru. Jasno je da je ovde reč o kontinuitetu političkog progona aktivista, što predstavlja ozbiljno kršenje osnovnih ljudskih prava, ustavnih sloboda i nedopustiv atak na slobodu izražavanja i političkog mišljenja“, piše u saopštenju.
Kako piše Danas, na sednici Evropskog parlamenta 14. maja, na jednoj od tačaka dnevnog reda govoriće se i o protestima u Srbiji, a deo evroparlamentaraca najavio je da će u obraćanjima izneti temu političkih zatvorenika u Srbiji.
Jovović: „Vučićev režim je pokušao da ih slomi i natera da neko od njih sporazumno i lažno prizna krivicu”
Radivoje Jovović, pokrajinski poslanik PSG-a, kaže da u ovom haotičnom vremenu sa hiljadu i jednom vešću, ljudi u početku nisu ni osvestili šta se zapravo dogodilo.
„Drugi su reagovali želucem jer im se nije dopalo šta su čuli. Odlučili su da ne reaguju dok se nisu presabrali, jer pre svega ovde branimo nečija elementarna prava. Ono što je sada potrebno jeste da se svest podigne na drugi nivo, odnosno da se borimo za njihovo oslobađanje”, rekao je Jovović, a prenosi Danas.
Kako je dodao, ne govori samo članovima PSG-a i Stava, „nego i o Srđanu Žuniću i drugi ljudima koji nam se mogu politički dopasti ili ne, ali su nepobitne žrtve progona režima”.
Jovović je, kaže, preko porodice i advokata je u kontaktu sa zatvorenicima.
„Oni su prvo prošli nevericu, pa strah i nedostajanje, a sada su prešli u fazu gneva i osećaja da čvrsto i odlučno nastave borbu čim izađu iz pritvora. Vučićev režim je pokušao da ih slomi i natera da neko od njih sporazumno i lažno prizna krivicu. Sa tim papirom bi mahali i lažno nas sve etiketirali, od opozicije do studentskog pokreta. Sada su svesni da u tome neće uspeti i traže izlaznu strategiju. Interesovanje javnosti je poraslo, kao i brojnih činilaca u Evropskoj uniji. Vlast traži način da iz svega izađe neokrnjena, da ne ispadne slaba i nemoćna i od tih njihovih planova i procena, zavisiće i družina pritvora naših ljudi”, rekao je Jovović.
O ovoj temi je, kaže, razgovarao i sa Martom Kos, evropskom komesarkom za priširenje, i njen odgovor nakon što se upozna sa svim dokumentima, očekuje u narednom periodu.
Poruka profesorke sociologije iz zatvora
Jedna od privedenih je Marija Vasić, profesorka sociologije novosadske novosadske Gimnazije „Jovan Jovanović Zmaj“. Ona je iz zatvora poslala poruku učenicima.
„Poruka za one kojima sam predavala Sociologiju i Ustav i prava građana! Ako vam dosad nisam objasnila kako izgleda bolesno društvo, zamislite ćacije kod Jovane Jeremić kako tumače Ustav, a onda zamislite mene u pritvoru sa lisicama na rukama i nogama”, prenosi Danas.
Izvor: Danas/Nova S/Vreme
Dok novosti oko zdravstvenog stanja predsednika Srbije Aleksandra Vučića nema, ostaje i pitanje da li će on ići na obeležavanje Dana pobede u Moskvu
Predsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) Miroslav Aleksić išao je u MUP u ponedeljak da da izjavu u svojstvu građana
Akademska mreža „Slobodan univerzitet“ u Nišu apelovala je da se članovi akademske zajednice u trenutnoj fazi pregovora sa novoformiranom Vladom Srbije uzdrže od donošenja odluka o pokretanju nastave
Od ponedeljka 5. maja zaposleni u pravosuđu širom zemlje stupaju u potpuni štrajk dok om se ne obezbede dostojanstvene zarade i ostali zahtevi
Mreža X tvrdi da stranica The Independent Post-a na koju se poziva Ana Brnabić u svom postu o Vučićevom sastanku sa Trampom – ne postoji
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve